Tmely, silikony, lepidla
Jak odpovíte, až se vás zima zeptá, co jste dělali, než udeřily první mrazíky? Je nejvyšší čas opravit popraskanou dlažbu, vypadané suky v dřevěném zábradlí a díry ve stěnách zahradní chatky. Potřebujete jen trochu času, […]
Jak odpovíte, až se vás zima zeptá, co jste dělali, než udeřily první mrazíky? Je nejvyšší čas opravit popraskanou dlažbu, vypadané suky v dřevěném zábradlí a díry ve stěnách zahradní chatky. Potřebujete jen trochu času, chuť do práce a správný druh lepidla nebo trochu tmelu.
Co a jak: tmely těsní, lepí a vyrovnávají povrch, silikony vyplňují škvíry a spáry a lepidla spojují dva materiály k sobě.Utěsní, zalepí i přilepíTmel je tekutá nebo pastovitá hmota, která dokáže utěsnit trhlinu, vyplnit spáry, opravit otlučené rohy či škrábance na omítce, dřevě či vyrovnat nerovný povrch. Někdy však tmel může posloužit jako lepidlo pro pokládání obkladů, dlažeb, terakoty, porcelánové mozaiky či fasádních obkladů z kabřince nebo přírodní kameniny. Mezi základní vlastnosti tmelů určitě patří odolnost vůči kyselinám a zásadám, UV záření a běžným ředidlům, dále tepelná odolnost, výjimečná přilnavost k materiálu, vodovzdornost a tvrdost a důležitá je i barva tmelu.Do interiéru i venKaždý tmel má jiné složení. Pro venkovní použití je nutné volit tmel s deklarovanou mrazuvzdorností a totéž platí i pro aplikaci tmelu do vlhkého prostředí. Správný výběr tmelu proto závisí na materiálu, který potřebujete opravit.- Univerzální tmely můžete použít nejen k tmelení, ale i k vyplnění prasklin a lepení. Tmely zůstávají trvale pružné, lepí všechny běžné materiály a mohou se aplikovat na suché i mokré povrchy. Zatmelí nejen okap či spáru kolem oken, ale i odlepenou dlaždici v koupelně. Většinou jsou přetíratelné, odolávají UV záření a vyrábějí se v různých barevných variantách.
- Akrylátový tmel je přetíratelný, ale lze jej použít pouze v interiéru. Jde vesměs o tmely určené na tmelení spojů a prasklin v sádrokartonech, k vyplnění spár mezi zárubněmi dveří či utěsnění spár mezi zdmi a okenními parapety. Pro tmelení prasklin a spár v omítce jsou vhodnější tmely akrylové štukové, které věrně napodobí strukturu štuku, takže oprava je téměř neviditelná. Zahrádkáři a kutilové nejčastěji využijí silikon-akrylátový tmel, který je plastický, odolává UV záření, vlhku a je vhodný k lepení, tmelení a spárování pěnového polystyrenu, dřevěných a plastových lišt a obkladů z umakartu.
- Butylenový tmel je víceúčelový vysoce kvalitní plastický tmel s vysokou přilnavostí k porézním i neporézním materiálům. Dobře se s ním pracuje, neboť je prodáván v praktických kartuších s aplikační špičkou. Výborně těsní a odolává povětrnostním vlivům a UV záření. Vzhledem k vynikajícím vlastnostem je ideální například k utěsnění skleníků či výměně rozbité skleněné výplně skleníku. K opravě či stavbě skleníku je rovněž určen tzv. střešní bitumenový tmel, který najde využití také při opravě rozbité šindelové střechy, vyplnění spár a puklin na komíně či opravě děravého okapu. Vytvrzený tmel je odolný vůči UV záření, trvalé vlhkosti a povrchovému tření a tlaku. Může být nanášen na mokrý materiál a v případě nutnosti s ním lze pracovat i za deště.
Silikony odolají vlhkuSilikony se ve stavební chemii řadí mezi tmely, které jsou odolné vůči UV záření, povětrnostním podmínkám a změnám teploty, jsou vodoodpudivé, ale přitom velmi elastické. Jejich hlavním úkolem je co nejvíce utěsnit spáru či škvíru mezi dvěma shodnými či rozdílnými materiály. Zmíněné vlastnosti předurčují univerzální silikony k lepení, tmelení a spárování většiny neporézních materiálů – plastů, skla, dlažby, obkladů a lakovaného i nelakovaného dřeva. Víceúčelové sanitární tmely mají podobné vlastnosti, ale obsahují navíc přísady proti tvorbě plísní. Proto se využívají do prostor se zvýšenou vlhkostí – v koupelnách, kuchyních, toaletách, ale například i v sauně. K lepení, tmelení a spárování polykarbonátových konstrukcí (skleníků, pařenišť, zastřešení bazénů) a zasklívání skel do dřevěných, plastových, ocelových a hliníkových rámů je optimální tzv. neutrální silikon. Oproti běžným silikonům má vyšší přilnavost k většině materiálů, nezpůsobuje oxidaci kovů, odolává povětrnostním vlivům a UV záření.Lepidla univerzální i speciálníNa trhu je obrovský výběr lepidel, ale jak se v bohatém sortimentu orientovat? Kápnout, spojit a je hotovo. Přesně takové vlastnosti mají kyanoakrylátová lepidla, obecně známá jako vteřinová. Práce s vteřinovým lepidlem je snadná a rychlá, ale hodí se v pouze na spojování pevných a ne příliš namáhaných ploch. Například na slepení rozbité keramické vázy, opravě plastových hraček, doplnění kousku uštípnutého dřeva a k lepení papíru, kůže, gumy a některých kovů. Pro rozsáhlejší plochy a větší opravy v interiéru a exteriéru jsou vhodnější disperzní lepidla. Klasickým zástupcem je lepidlo Herkules, jehož spoj je pevný, pružný a odolává vodě. Disperzní lepidla jsou určena k lepení všech druhů dřeva, kůže, papíru, lepenky, textilu a polystyrenu, k opravám dveří a schodů, ale i nábytku. Zahrádkáři a kutilové však budou častěji potřebovat něco lepit venku. Opravit pergolu, utěsnit spáry okolo bazénu či přímo zalepit roztrženou bazénovou fólii. K tomuto účelu se nejlépe hodí epoxidová plastelína. Vyrábí se ve dvou modifikacích: tekutá a gelová. Výhodou je, že s těmito plastelínami lze pracovat i za nízkých teplot, stoprocentně odolávají vodě, dají se brousit, vrtat a přetírat. Náš přehled není úplný, protože lepit je možné téměř cokoli – kámen, mramor, beton, hliník i železo, ale k tomu jsou určena tzv. speciální jednoúčelová lepidla.FOTO: SHUTTERSTOCK