Trápí vás plevel na zahradě? Máme pro vás zaručené tipy, jak se ho zbavit bez použití chemie
Plevel je velkým nepřítelem všech zahrádkářů. Mnozí zahrádkáři se s ním vypořádávají herbicidy a jinými chemickými postřiky, třebaže tyto látky mohou být škodlivé nejen lidskému zdraví, ale také okolní přírodě. Existují však daleko šetrnější metody, které jsou zároveň velmi dobře účinné a levné. Které to jsou?
Mulč
Mulč je ideálním řešením k zabránění růstu plevele a také vysychání půdy. Může snížit nároky na zálivku až o 50 %. Světlo mulčem nepronikne a plevel, při aplikaci dostatečně silné vrstvy organického materiálu, jako jsou listy, tráva a třísky, nemá sílu, aby vyrostl. Pokud se plevel na záhonku objevuje, před mulčováním jej odstraňte. Při aplikaci 18 cm silné vrstvy mulče zabráníte klíčení semen plevele a zahájíte proces hubení plevele, který případně v půdě zůstal.
Horká voda
Horká voda je báječným způsobem, jak se vypořádat s růstem otravného plevelu. Snadno totiž proniká půdou a ničí jeho kořeny. Tím zabraňuje jeho růstu. K odstranění plevelu je nutné použít vodu minimálně o teplotě 80 °C. Vodu nalijte přímo na plevel. Mějte na paměti, že je třeba jej několikrát opakovat, přibližně 3–4x, aby plevel znovu vyrůstal. Tento způsob ale bohužel není vhodný pro velké plochy, spíše se hodí pro menší zahrádky.
Sluneční svit
Je-li plevel vystaven přímému slunečnímu svitu, může se zničit nebo se jeho růst při nejmenším omezí. Tento způsob je obzvláště účinný při růstu plevelu na chodnících nebo na jiných nezalesněných místech.
Sůl
K odstranění plevelu můžete použít pomocníka, kterého najdete v kuchyni. Vezměte si špetku soli a naneste ji na základ plevele. Nemusíte jej polévat vodou, to za vás udělá déšť. Také si můžete připravit solný roztok, který umístíte do rozprašovače a plevel jím několikrát postříkáte. Pokud budete sůl používat v nadměrném množství, bude pro půdu škodlivá.
Ocet
Existuje něco, co ocet opravdu nedokáže? Je levný, snadno dostupný, a navíc opravdu nedocenitelný pomocník v domácnosti a na zahradě. Pomůže vám s vyhubením plevele, ovšem je dobré mít na paměti, že je vyroben z kyseliny octové a ta zničí všechny rostliny. Proto je potřeba s ním zacházet opatrně.
Aplikujte ho v rozprašovači a za bezvětrného počasí, aby nedošlo k zasažení jiných rostlin. Funguje tak, že po aplikaci z rostliny vytáhne veškerou vlhkost. Účinkuje velmi rychle, a je běžné, že rostlina zhnědne během několika hodin. Ještě větší účinek má, je-li plevel vystavený slunci.
Ostatní rostliny
Existují rostliny, které plevelu nedovolí růst nebo jej zkrátka ze zeminy úplně vyloučí. Bývají nenáročné a snadno se usazují. Jedná se například o zlatobýl podzimní, šalvěj, vřes nebo ostřici modrou. Tyto rostliny stojí za zvážení pěstovat, pokud s plevelem zápasíte rok co rok.
Kukuřičná mouka
Vzhledem k tomu, že kukuřičná mouka zastavuje klíčení jakéhokoli typu semen, je důležité nepoužívat ji tam, kde jste právě vysadili semínka. Jinak ji bez obav aplikujte na nežádoucí plevel. Nasypte ji zkrátka trochu tam, kde se plevel vyskytuje, a poté buďte trpěliví, než mouka zničí semínka plevele.
Ruční odstanění
Není pochyb o tom, že ruční vytrhávání zabere více času a může být opravdu únavné. Nicméně se jedná o velmi spolehlivou metodu, která vám umožní zbavit se plevele i s kořínky. Pořiďte si dobré rukavice a pusťte se do vytrhávání.
Claudie Kornelová
Foto: iStock