Traviny_14.jpg

Traviny, dominanty i doplňky zahrady

10. 12. 2013
Diskuze (0)
Sdílet

Sestavit z rostlin nabízených v zahradních centrech působivou zahradu krásnou po celý rok je skutečné umění. Zahradní architekti často vysazují docela běžné druhy, které nejsou žádnou raritou, a přesto celek vypadá pěkně a zajímavě. Jak […]

Sestavit z rostlin nabízených v zahradních centrech působivou zahradu krásnou po celý rok je skutečné umění. Zahradní architekti často vysazují docela běžné druhy, které nejsou žádnou raritou, a přesto celek vypadá pěkně a zajímavě. Jak to dělají?

Traviny, dominanty i doplňky zahrady

Rozdíl mezi průměrnou a atraktivní zahradou je ve dvou základních rysech. Každá poutavá zahrada nemá jednak takzvaná hluchá místa – v každém pohledu najdete nějaký působivý celek, a jednak nezná bezčasí – na zahradě stále něco kvete nebo se něco zajímavého vizuálně děje, a to i na podzim a v zimě. K tomuto účelu výborně poslouží nejen dřeviny se zajímavým vybarvením listů, neobvyklou kůrou či plody, ale také traviny, které zahradě pomohou překlenout i období, kdy už nic nekvete. Traviny, ač to tak nevypadá, jsou velice různorodá skupina. Najdete mezi nimi opravdové obry, kteří mohou dorůstat i do dvou metrů, ale i drobné jemné rostliny. Na zahradě tedy mohou sehrát roli solitéry i nenápadného doplňku. Botanicky mezi trávy patří tři čeledi – lipnicovité, což je většina běžně známých travin, sítinovité (např. sítina, bika) a šáchorovité (třeba ostřice, suchopýr, tuřice, šáchor). Třebaže mezi nimi najdete rozdíly, zejména v květech, vždy se jedná o typické nevětvené rostliny s úzkými listy. Můžete s nimi na zahradě doslova kouzlit, vhodný druh najdete prakticky na každé místo, a to i do extrémních podmínek. V redakci jsme pro vás připravili výběr těch nejzajímavějších.

Dochan psárkovitý

Dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides)Výška: 80–90 cmPoznámka: nápadná kartáčkovitá květenstvíDochan je hustě trsnatá tráva, která na sebe strhává pozornost. Pevné husté trsy mají výraznou svěže zelenou barvu a k jejich atraktivitě přispívají i lesklé obloukovité listy. Nejkrásnější je ale dochan v době květu, tedy v druhé polovině léta. Klasy jsou až 20 centimetrů dlouhé a tvarem připomínají štětky na lahve. Nápadný vzhled předurčuje dochan do záhonů nebo k terasám, vynikne i na volné ploše. Hezky doplní také rostliny s méně výraznými květy, například vřesy. Prospívá na suchých teplých místech s propustnou půdou, množí se dělením trsů.

Třeslice prostřední

Třeslice prostřední (Briza media)Výška: 20–30 cmPoznámka: do stepních partiíTento druh je jako stvořený pro milovníky jemných detailů. Krátké klásky třeslice jsou zformovány do zploštělých srdéček, která se při sebemenším závanu větru zachvívají. Laty se pěkně hodí do suchých vazeb. Tvoří volné řidší trsy. Třeslice bude pěkně vypadat mezi stepními druhy rostlin, je vhodná do skalek a na kamenitá místa a hodí se i pro střešní zahrady. Pěstuje se z jarních výsevů, množit se ale může také dělením trsů.

Zaječí ocásek vejčitý

Zaječí ocásek vejčitý (Lagurus ovatus)Výška: 25–30 cmPoznámka: letničkaZaječí ocásek neboli sametovku si nelze splést s jiným druhem trávy. Bude se líbit zejména dětem, protože hebké baculaté klásky jsou neodolatelné. Využívá se především pro sušení a do letních vazeb. Patří do čeledi lipnicovitých, ale tím podobnost s vytrvalými travinami končí – pěstuje se jen jako letnička, na místě nevydrží ani dvě sezony. Zaječí ocásek je možné vysévat přímo na místo, spolehlivější je však pěstování ze sadby. Potřebuje slunné místo a humózní půdu, nesnáší ale zamokření.

Kostřava sivá

Kostřava sivá (Festuca cinerea)Výška: 20–30 cmPoznámka: menší ježaté trsyTato travina tvoří výrazně ohraničené trsy. Krátká pevná stébla, často šedivé barvy, zůstávají na rostlinách přes zimu v prakticky nezměněné podobě. Kostřavy se nehodí do volně pojatých společenství, vyniknou naopak v přesně formovaných partiích. Uplatňují se jako výrazný, ale nenáročný doplněk moderně navržených minimalistických zákoutí. Protože se všechny druhy kostřav prakticky nerozrůstají, hodí se i do skalek. Vždy potřebují chudou půdu na plném slunci, nevadí jim sucho.

Kavyl péřovitý

Kavyl péřitý (Stipa pennata)Výška: 30–50 cmPoznámka: dlouhé pernaté osinyKavyly pocházejí ze stepí střední a jižní Evropy. Jejich hlavní ozdobou jsou až 20 cm dlouhé, ve větru povlávající osiny, které vypadají trochu jako pštrosí pera. Lépe tato travina vypadá vysazená na větší ploše – tak se naplno může uplatnit živý pohyb osin, které reagují na sebemenší závan. Atraktivní kavyly se uplatní i v suchých vazbách. Potřebují slunečné místo, nevadí jim ani suchá a nehostinná místa. Vysévají se na jaře.

Bezkolenec modrý

Bezkolenec modrý (Molinia caerulea)Výška: 50–60 cmPoznámka: vzpřímené trsyŘidší trsy bezkolence jsou pevné a vzpřímené, mají silné kořeny a jejich listy ani květy nepoklesají. Květy v štíhlých latách vyrůstají na dlouhých stéblech bez kolének a zdálky vypadají jako vějíř. Bezkolenec je univerzální travina – daří se mu na chudých vlhčích půdách na slunci i v polostínu, může růst ale i na okrajích potůčků a jezírek. Nesnáší vápník v půdě, je proto klasickým druhem do vřesovišť. Množí se dobře při jarním dělení trsů.

Bika sněžná

Bika sněžná (Luzula nivea)Výška: 20–40 cmPoznámka: bílé květyBika patří botanicky mezi sítiny, ale v zahradnictví ji naleznete mezi travinami. Tvoří vzpřímené trsy s tmavě zelenými, lehce převislými listy. Roste nejlépe v polostínu jako podrost vyšších dřevin. Potřebuje mírně vlhkou půdu, může být i písčitá. Kvete v červnu a červenci chumáčky bílých kvítků. Samotná je poměrně nenápadná, více vynikne ve větších skupinách. Bika se množí dělením, na vhodných stanovištích i samovýsevem.

Ostřice

Ostřice (Carex sp.)Výška: 40–50 cmPoznámka: velice zajímavé plodyVzpřímené pevné trsy mají svěží zelenou barvu. Ostřice patří mezi šáchorovité, proto má rostlina trochu odlišnou stavbu. Liší se zejména květy a následně i plody. Ostřice nekvete klasy, ale kvítky jsou nahloučeny do malé hlávky. Plody vytvářejí nápadné ostnaté „ježečky“, které spolehlivě přitáhnou pozornost. Ostřice obecně potřebují vlhkou půdu, na zahradě je pro ně nejlepší místo na březích jezírek. Trsy lze dělit, ale šíří se často spontánně i samovýsevem.

Ovsíř stálezelený

Ovsíř stálezelený (Helictotrichon sempervirens)Výška: 40–60 cmPoznámka: na suchá místaVzpřímené trsy s obloukovitě zahnutými listy mají šedomodrou barvu. Převislé laty květů vyrůstají z trsu ve vysokém počtu a v době květu vytvářejí další pohledové patro. Ovsíře jsou doma v Pyrenejích, z čehož lze usuzovat na jejich nároky – odolávají dobře suchu a potřebují na živiny chudou, propustnou půdu na plném slunci. Hodí se na štěrkové záhony, do velkých skalek i na extenzivní zelené střechy. Vypadají dobře i vysazené v jednotlivých trsech. Množí se nejlépe dělením trsů.

Ozdobnice čínská

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)Výška: 100 cmPoznámka: do většího prostoruTuto travinu si šlechtitelé doslova zamilovali – díky nim se na zahradách pěstuje v desítkách různých odrůd. Vzpřímené vyšší trsy mají lehce převisající listy a stříbřité chocholy květů se objevují od srpna a kvetou až do konce října. Na rostlině samozřejmě mohou zůstat až do předjaří. Ozdobnice se vysazuje jednotlivě i jako součást záhonů, vždy ale potřebuje slunce a dost místa. Nezbytná je také péče v podobě pravidelné korekce, jinak se dost rozrůstá. Množí se na jaře dělením trsů.

Orobinec nejmenší

Orobinec nejmenší (Typha minima)Výška: 30 cmPoznámka: do mělké stojaté vodyBotanicky nejde o travinu, orobinec je ale trávám hodně podobný. Tento druh se uplatní na okrajích jezírek v mělké stojaté vodě. Nejhezčí a nejnápadnější jsou na něm hnědé paličky samičích květů. Nenápadné samčí květy najdete o patro výš, tvoří špičku nad hnědou paličkou. Květy se na rostlině objevují už koncem jara a jsou oblíbeným materiálem do suchých vazeb. Orobinec se množí na jaře oddělením výběžků.

Pampas dvoudomý

Pampas dvoudomý (Cortaderia selloana)Výška: 80–100 cmPoznámka: náročnější přezimováníTato výrazná travina se vždy pěstuje jako dominanta vybrané zahradní partie. Robustní trsy jsou minimálně metr vysoké a jejich listy vytvářejí husté snopy. Nejvýraznější ozdobou jsou vysoké a husté laty květů, které se objevují v září a dorůstají i dvoumetrové výšky. Vysazují se na slunná místa s mírně vlhkou půdou. Pampas sice vypadá jako silný a odolný druh, je ale velice citlivý na zimní vláhu. Na počátku zimy je proto nutné trsy svázat a zakrýt vysokou vrstvou listí.FOTO: PROFIMEDIA.CZ

 Traviny, dominanty i doplňky zahrady

  

Kategorie: Zahrada
Tagy: barva Flóra na zahradě kompozice listy okrasná solitéra trávy zahon zahrada
Sdílejte článek

Diskuze