Trávník pro nedočkavce

05. 04. 2012
Diskuze (0)
Sdílet

Za jediný den se dá stihnout cokoliv. Například změnit holou zem u domu v hustý zelený trávník. Hotový travní koberec přivítají netrpělivci, jimž se nechce celý rok čekat na souvislou plochu zeleně nebo nemají chuť […]

Za jediný den se dá stihnout cokoliv. Například změnit holou zem u domu v hustý zelený trávník. Hotový travní koberec přivítají netrpělivci, jimž se nechce celý rok čekat na souvislou plochu zeleně nebo nemají chuť se piplat s výsevem nebo péčí o rostoucí trávu. Má to však háček…

 

Každá zahrada získá díky trávníku reprezentativnější charakter – taková plocha má i mnoho dalších předností. Ideálním obdobím pro založení trávníku je jaro, takže je nejvyšší čas pustit se do práce. Položení hotového travního koberce je dražší alternativa než založení trávníku výsevem, ale efekt je mnohem rychlejší. Podle velikosti plochy ho můžete mít hotový za několik hodin, ovšem při zakládání výsevem je třeba na jakýkoli výsledek čekat alespoň rok. V našich končinách stále převládá názor, že položení travního koberce je příliš nákladné a navíc zbytečný luxus, ale v západních zemích jde o velmi častý postup. Výhodou je nejen okamžitý efekt, ale i skutečnost, že travní koberce mají rovnoměrnou barvu, stejnou tloušťku, jsou ošetřeny proti chorobám, škůdcům a plevelu a také mají základní zásobu živin. Jakékoliv hnojení těsně po položení tedy odpadá. 

• Před položením prvního koberce celou plochu jemně zavlažte. Dejte si na tom záležet, hlavně u sušších půd.
• Koberce začněte pokládat zkraje, vždy nejdelší stranou. Ukládejte je natěsno vedle sebe v rovných liniích, nikdy ne do oblouku. Pokud by vznikly mezery, zasypte je zahradnickým substrátem. Při ukládání na svahu pomohou dřevěné kolíky – zabrání sesunutí koberců po svahu dolů.
• Po položeném trávníku zbytečně nechoďte, raději si přes něj položte širší desku a pohybujte se i s kolečkem po ní.
• Okraje trávníku upravte ostrým nožem či rýčem a totéž zopakujte, i když trávník ukládáte kolem solitérních stromů, studní či záhonů.
• Po položení koberců plochu jemně uválcujte a zavlažte. Vydatné zavlažování je potřebné alespoň po dobu 10 až 15 dní, ráno i večer v závislosti na počasí. Je-li slunečno nebo fouká-li vítr, zvyšte dávky vody.
• Začít přihnojovat můžete nejdřív až po měsíci.
• Travní koberce zakoření asi za 3 týdny a během tohoto období po nich nekráčejte ani je extrémně nezatěžujte.
• Když trávník žloutne, má pravděpodobně méně vláhy, proto ji doplňte.
• Poprvé byste měli trávník posekat asi po měsíci na výšku 5 cm. S prořezáváním počkejte alespoň do podzimu.

 

Travní koberce bývají srolovány do rolí. Důležité je, abyste je začali ukládat ihned po přivezení na zahradu.   Práce s přesně nařezanými pásy travního koberce musí být precizní. Dejte si záležet, aby při pokládání nedocházelo ke zbytečným odchylkám.
Po uložení koberců plochu jemně válcujte a vzápětí zavlažte. Měkký sametový povrch zahrady vykouzlíte v průběhu jednoho dne, je-li půda na pokládání dostatečně připravená. 
Výhodou travních koberců je jednotná barevnost a rovnoměrný povrch trávníku. Efektně působí sólový druh květeny na okraji trávníku, v tomto případě je to levandulový záhon.


Tajemství úspěchu

Příprava půdy pro zakládání trávníku se neliší od přípravy k výsevu trávníku. Důležité je důkladné odplevelení (nejlépe kvalitním herbicidním přípravkem), odstranění stavebního či jiného odpadu, kamenů, starých kořenů a precizní prokopání či provzdušnění. Vhodné jsou lehčí hlinitopísčité půdy s vyšším obsahem humusu. Těžké půdy můžete vylepšit prosetým kompostem a pískem. Není na škodu rozsypat po povrchu kvalitní zahradnický substrát. Tato investice se vyplatí. Do půdy přidejte i vlhčicí činidlo pro lepší zakořeňování trávníku. Povrch potom pohrabte, zbavte všech hrud a jemným válcem uválcujte. Půda by měla před položením travního koberce slehnout, jinak se vytvoří vlny a prolákliny. Přestože to není vyloučeno, nedoporučuje se v jeden den upravovat terén i pokládat travní koberce. Opačným extrémem je příliš zhutněná a ulehlá plocha. Ta zase může zapříčinit pomalejší zakořeňování nebo žloutnutí trávníku. Tráva má ráda slunečná místa a polostín, úplně nevhodné jsou plochy ve stínu.

Položení travního koberce

Jde to na rovině i ve svahu. Přesně nařezané pásy travního koberce jsou obvykle srolovány a k zákazníkům se dostávají většinou na paletách. Trávník musíte zakládat ihned po zakoupení a dovezení domů. Palety s nepoužívanými travními koberci by měly být ve stínu, protože na slunci se rychle vysuší. Vždy je lepší kupovat menší množství, které v daný den položíte (to platí pro majitele větších zahrad). Jednotlivé travní koberce jsou těžké, proto si na jejich přepravu nachystejte kolečko.

TEXT a FOTO: Daniel Košťál, Hornbach
Odpovědná redaktorka: Maja Tallová
Zdroj: časopis HOME, JAGA MEDIA, s.r.o. 

Kategorie: Zahrada
Tagy: návrh zahrady Od partnerů provzdušnění trávníku rady a tipy travnik zakládání trávníku
Sdílejte článek

Diskuze