Třezalka – rostlina pro dobrou náladu
Dlouhotrvající stres vede k depresím a úzkostem. Ještě než se vydáte k lékaři pro medikamenty, zkuste k povzbuzení dobré nálady například třezalkový čaj. Třezalky (Hypericum sp.) patří mezi trvalky i dřeviny, v obou případech jde […]
Dlouhotrvající stres vede k depresím a úzkostem. Ještě než se vydáte k lékaři pro medikamenty, zkuste k povzbuzení dobré nálady například třezalkový čaj.
Třezalky (Hypericum sp.) patří mezi trvalky i dřeviny, v obou případech jde o statné a robustní rostliny, které dorůstají do výšky padesát až osmdesát centimetrů. Dřevnatí jim stonky, a to i bylinám.
Svatojánská bylina
Na českých slunných loukách a mezích roste domácí druh léčivé třezalky, která kvete od června – což se projevuje i na jejích lidových jménech, říká se jí svatojánská bylina či krev svatého Jana – až do září. Botanický název zní třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum). Zmíněné tečky ale nehledejte na listech, tam nejsou. Ukazují totiž na zajímavý jev, který objevíte, podíváte-li se na zelený list proti slunci. Pak tečky opravdu uvidíte. Jde totiž o slizniční komůrky, patrné jen na světle, které obsahují éterický olej a pryskyřice.
Mezi typické znaky třezalky lze také zařadit dvojhrannou lodyhu, jež ve spodní části dřevnatí. Květy má žluté, pětičetné, pravidelné, vyrůstají v horní části bohatě větvené lodyhy. Díky obsaženým barvivům, nejvíce ho najdete v květech a jmenuje se hypericin, se tento druh dříve používal i jako barvířská rostlina. Získávala se z něj žlutá a oranžová.
Přímé slunce jí svědčí
Na třezalku narazíte během léta ve volné přírodě. Dá se samozřejmě pěstovat i na zahradě. Osivo se běžně prodává, černá semena si lze sebrat i ve volné přírodě a tam si také můžete jeden trs koncem léta někde oddělit, samozřejmě s výjimkou chráněných oblastí a národních parků, a přesadit domů. Chcete-li, aby třezalka dobře prospívala, vyberte jí místo na přímém slunci, v sušší a dobře propustné půdě. Na kyselých podmáčených záhonech nebo ve stínu vám asi také poroste, ale prakticky vůbec nepokvete. Pokud ji pěstujete ze semen, nezasypávejte je příliš půdou, potřebuje ke klíčení světlo.
Léčivé účinky
Pokud chcete využít léčivé účinky třezalky, sklízejte pouze plně rozkvetlé rostliny. Za poledne odstřihněte jen horních patnáct až dvacet centimetrů. Tak si zajistíte nejvyšší obsah léčivých látek. Listy a květy se z lodyh nezdrhují, ale suší se vcelku.
Třezalka všeobecně podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé účinky a pomáhá bojovat proti bakteriálním a virovým infekcím. Pozitivně ovlivňuje vnímání světla lidským organismem, proto pomáhá vylepšovat náladu, je vynikající na takzvané zimní deprese, které často způsobuje právě nedostatek slunečního záření. Třezalkou lze ale léčit i středně těžké stavy tohoto psychického onemocnění, pomáhá při úzkosti, neklidu a psychickém napětí.
Slouží také ke zlepšení výkonnosti, odstranění slabosti a malátnosti při rekonvalescenci. Opomíjená zůstává její schopnost hojit rány a tišit revmatické obtíže. Pro tento účel se používá třezalkový olej, pro omývání ran je vhodný odvar.
Třezalky do zahrady
Na zahradu si můžete přesadit jak léčivku z volné přírody, nebo si pořídit sazenici mohutné třezalky kalíškaté (Hypericum calycinum). Obě mají podobný tvar květů, ale u té druhé jsou daleko větší, s typickým chomáčkem rozčepýřených prašníků. Listy má také velké, navíc lesklé a stálezelené. Rozdíl je i v pěstování – zatímco třezalka tečkovaná slunce miluje, kalíškatá se nesmí pěstovat na úpalu, listy se snadno popálí. Zahradníci využívají i další druhy vytrvalých třezalek, například třezalku bobulovitou, třezalku rozkladitou či nizoučkou třezalku rodopskou pro skalky.
Léčivé přípravky z třezalky
Čaj
Jedna až dvě lžičky sušené třezalky se přelije 150 ml vařící vody a nechá se sedm minut vylouhovat. Pije se tři krát denně maximálně po dobu pěti týdnů.
Olej
Do čisté sklenice volně nasypte květy, plody i poupata, přelijte je za studena lisovaným olivovým olejem. Týden nechte sklenici převázanou gázou stát, poté pevně uzavřete a postavte na slunce. Za další měsíc získáte olej rubínové barvy. Poté jej přeceďte přes velmi jemné sítko nebo pláténko a nalijte do tmavých skleniček. Uskladněte v temnu a chladu.
Tinktura
Postupujte stejně jako u přípravy léčivého oleje, ale květy a plody zalijte 45% alkoholem. Postavte sklenici na slunce a po čtyřech týdnech sceďte. Užívejte dvacet kapek třikrát denně před jídlem, doba medikace by neměla překročit dva až tři měsíce.
Pozor na kombinaci s léky!
Látky obsažené v třezalce jsou mohutnými induktory jaterních enzymů, třezalka proto může mít závažné a nepředvídatelné interakce s celou řadou běžně používaných léčiv, včetně hormonální antikoncepce, jejíž účinnost snižuje. Proto je třeba být při její kombinaci s dalšími léky obezřetný.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
.