Trvalkové léto
Ve druhé polovině prázdnin zažívají trvalkové záhony parádní chvíle. Téměř všechny jsou plně rozkvetlé, chladnější rána jim zaručují svěžest a více vláhy. Naplno ale vyniknou také případné chyby, kterých jsme se dopustili při výsadbě. Nejčastěji […]
Ve druhé polovině prázdnin zažívají trvalkové záhony parádní chvíle. Téměř všechny jsou plně rozkvetlé, chladnější rána jim zaručují svěžest a více vláhy. Naplno ale vyniknou také případné chyby, kterých jsme se dopustili při výsadbě. Nejčastěji dojem kazí malé rozestupy a špatně zkombinovaná výška jednotlivých druhů. Jak tedy zařídíte, aby to trvalkám opravdu slušelo?
Sadec
Růžový sadec (zvaný též konopáč) patří k nejmohutnějším trvalkám vůbec, proto mu vyčleňte místo v pozadí. Nepočítejte s tím, že by se udržel na malé ploše, potřebuje alespoň metr čtvereční plochy. Sice pochází z vlhkých oblastí, vystačí si ale s běžnou zahradní půdou. Nepovede mu pouze na suchém výsluní.
Záplevák
Mohutná trvalka by vždy měla dostat prostor na kraji záhonu. Rozložité trsy zápleváku se totiž trochu rozklesávají, a zařídí tedy pěkný efekt, kdy obrys výsadby přesahuje do trávníku či na cestu. Kvete několik týdnů, nejlépe se mu daří na slunečném místě v přiměřeně vlhké, ale nepodmáčené půdě.
Perovskie
Ač na to rostlina s charakteristicky jemnou stavbou nevypadá, spadá mezi polokeře podobně jako levandule. Na volném prostranství dosahuje asi metrové šířky, v porostu roste víc do výšky. Potřebuje dobré odvodnění, sucho vám promine, přemokření už ne. Vlhkost, která by perovskii vadila, dobře odvede i okolní výsadba.
Montbrécie
Blízká příbuzná mečíků se vždy vysazuje do skupin, jinak nevynikne její ohnivá barva. V teplejších oblastech s mírnými zimami se nemusí každoročně vyrývat, i tak byste ji ale měli vysadit tam, kde cibulky můžete čas od času vyrýt, roztřídit a porost omladit.
Fenykl
Jednoletá léčivka se hned zjara dosévá nebo později dosazuje jen do přední části, a to z logického důvodu – na krajích zůstává více volného místa. Vysoký fenyl s charakteristickými okolíky dodá záhonu vzdušnost a pomůže vám přilákat hmyz, pokud o takovou návštěvu stojíte.
Třapatkovka
Oblíbená třapatkovka neboli echinacea pochází z prérií, nemá tedy velkou konkurenční schopnost. Určitě ji proto nevysazujte mezi záplevák, sadec či ostatní, energicky rostoucí trvalky. Poděkuje vám spíše za místo v přední polovině záhonu nebo na samém kraji výsadby.
Dlužicha
Nízké rozložité trsy dlužichy drobnokvěté vytvoří krásný lem u kraje trvalkového záhonu. Nevadí nim přítomnost vyšších trvalek, pocházejí totiž z lesnatých oblastí, kde na ně dopadá méně slunce. Laty s jemnými květy zdůrazní barevný i tvarový protiklad tmavého, výrazného olistění.
Dagmar Cvrčková, foto: profimedia.cz, Shutterstock