Image003-5.jpg

Trvalky do stínu

03. 04. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Krásný trávník patří do každé rodinné zahrady. Ne vždy ale pro něj existují vhodné podmínky. Máte-li část pozemku ve vlhkém stínu, raději ho sem nevysévejte. Jako náhradu můžete zvolit třeba kvetoucí trvalky. PŘED Majitelé se […]

Krásný trávník patří do každé rodinné zahrady. Ne vždy ale pro něj existují vhodné podmínky. Máte-li část pozemku ve vlhkém stínu, raději ho sem nevysévejte. Jako náhradu můžete zvolit třeba kvetoucí trvalky.

PŘED

Majitelé se trávníku ve stinné a vlhké části zahrady dlouho nechtěli vzdát, obnovovali ho několik let. Také habrům obecným se zde příliš nedaří.

V okolí této části zahrady se nacházejí vzrostlé listnaté stromy, které od jara do podzimu stíní. Je zde umístěn i vedlejší vstup do domu, který majitelé poměrně často používají a chůze trávníku také moc neprospívala. Proto se ho nepovedlo obnovit a udržovat hezký. Hned vedle domu nechali majitelé vysadit úzký záhon s různými druhy trvalek zamulčovaný kačírkem. Vybrali ale převážně druhy vhodné na slunce, a tak jich přežil jen zlomek.

Mochnička kuklíkovitá

Tlustonitník klasnatý

Především pohodlný pohyb

Plocha kolem bočního vchodu nemusí vypadat zanedbaně. Výborně zde bude působit a fungovat cesta z dubových trámů se štěrkovým mulčem v teplých okrových barvách osázená rostlinami, nejlépe trvalkami okrasnými listem i květem. Objeví se zde druhy půdopokryvné, které prorostou i mezi dubové nášlapy, ale nebude jim vadit, když po nich někdo čas od času projde.

Zběhovec plazivý

Odvodnění plochy

Tato část zahrady je nejen téměř celý den zastíněná, ale podmínky pro pěstování tady zhoršuje ještě závlahový systém, kvůli němu je neustále vlhká. Proměna místa tedy musí začít odstraněním závlahového systému, aby se zcela zamezilo dalšímu zamokření záhonů. Je to nutné, protože do štěrkového lože hlubokého čtyřicet až padesát centimetrů se usadí dubové trámy bez povrchové úpravy, aby časem získaly zajímavou přírodní patinu. Okolní půda se také odstraní, a to do hloubky alespoň osm centimetrů. Vznikne zde tedy dostatečný prostor pro štěrkový mulč.

Prvosenka jarní

Hybridní kultivary tulipánů

Zajímavé trvalky

Habry trpící nedostatkem světla nahradí stínomilné tisy červené kultivaru David (Taxus baccata), které prostor odstíní a vypadají pěkně po celý rok. Tento typ navíc přirozeně udržuje sloupovitý tvar, proto ho nebude nutné nijak výrazně tvarovat a stříhat. Navíc vytvoří pěknou zelenou stěnu, vedle níž vyniknou barevně kvetoucí trvalky. Stín bude vyhovovat okrasné travině ostřici japonské (Carex morrowii ´Irish Green´), vysoké kapradině pérovník pštrosí (Matteucia struthiopteris) nebo limetkově zelenému kontryhelu měkkému (Alchemilla mollis). Z trvalek tady převažují ty na jaře kvetoucí, ovšem druhy, které nezatahují a jejich zelené listy zdobí místo po celou sezonu. Patří mezi ně náprstníky červené (Digitalis purpurea), bergénie srdčitolistá (Bergenia cordifolia), pupkovce jarní (Omphaolodes verna), škornice červená (Epimedium rubrum) a nenáročné prvosenky jarní (Primula veris). Doplňují je kakost kantabrijský (Geranium x cantabrigiense ´Biokovo´) a čechravy čínské (Astilbe chinensis ´Vision´), oba druhy dozdobí v létě místo růžovými květy v různých odstínech. V předjaří dodají této části pozemku barvy jarní cibuloviny a velkokvěté tulipány.

Čechrava čínská ́Vision ́

Bergénie srdčitá

Nenáročná údržba

Protože se rostliny nacházejí ve stínu, nemusejí se téměř vůbec zalévat. Výjimkou jsou pouze horké letní dny a období těsně po výsadbě. Pletí zase ulehčí silná vrstva štěrku, která zakryje půdu a zamezí vzcházení plevelů, a to i bez tkané či netkané textilie. Ta se do vlhkých míst nehodí, zbytečně by omezila výpar vody, ačkoli výrobci tvrdí něco jiného. Ve stínu to však neplatí.

Péče o rostliny také nebude náročná, tisy rostou poměrně pomalu a uchovávají si štíhlý sloupovitý tvar. Pouze bude nutné udržovat jejich výšku, ta by měla být maximálně 140 centimetrů. Odumřelá hmota okrasných trav a trvalek se odstraní vždy na jaře, kdy dochází k rašení mladých listů. Hybridní velkokvěté tulipány musejí majitelé po zatažení listů vyzvednout z půdy, tuto práci zjednoduší plastové koše. Cibulky se po vyjmutí očistí, nechají oschnout a uskladní v suché a dobře větrané místnosti. Do půdy se vrátí opět na podzim, tedy v průběhu září a října.

 


Čím nahradit trávník ve stínu?

Na stinném místě se daří mnoha skupinám rostlin, a to jak tradičního vzhledu, tak těm půdopokryvným, které mohou nahradit trávník. Z první kategorie odborníci doporučují bohyšky (Hosta), konvalinky vonné (Convallaria majalis), čemeřici nachovou (Helleborus purpurea) nebo dlužichu krvavou (Heuchera sanguinea). Na malý prostor lze vysadit klidně jen jeden druh. Toto minimalistické řešení se hodí k moderním a jednoduchým domům. Z půdopokryvných mohou nahradit trávník pachysandra klasnatá (Pachysandra terminalis), barvínek menší (Vinca minor), zběhovec plazivý (Ajuga reptans) nebo mochnička trojčetná (Waldsteinia ternata) a její příbuzná mochnička kuklíkovitá (W. geioides). Ačkoli se rozrůstají rychle a nevadí jim, že se po nich čas od času projde, je lepší nainstalovat mezi ně nášlapné kameny nebo trámy pro pohodlnější pohyb.

 

Lucie Peukertová, kresby a foto autorka, Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze