Image005-2.jpg

Udělejte si zásoby dešťové vody

23. 04. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Shromažďování dešťové vody je pro každou zahradu velmi důležité. Nejenže zaléváte zadarmo, ale zároveň máte k dispozici vodu měkkou, vhodné teploty i chemického složení, bez vysoké koncentrace solí. Na žádném pozemku by tedy neměly chybět […]

Shromažďování dešťové vody je pro každou zahradu velmi důležité. Nejenže zaléváte zadarmo, ale zároveň máte k dispozici vodu měkkou, vhodné teploty i chemického složení, bez vysoké koncentrace solí. Na žádném pozemku by tedy neměly chybět nádrže na zachycování a skladování dešťovky.

Je pouze na vás, odkud budete dešťovou vodu svádět. Ideální je využít všechny zpevněné povrchy, tedy nejen střechy domů, ale i garáže nebo třeba zahradního domku. Ke skladování jsou vhodné jak obyčejné sudy, tak různé barely nebo třeba vodní nádrže.

Vodní nádrže

Jednou z možností, kam lze dešťovou vodu svést, je například zahradní rybníček. Na pohled krásné a romantické řešení má však své nevýhody. Jde o nezakrytou plochu a chybí-li další přítok, který by ji okysličoval, dojde k jejímu znečištění. Tyto nádrže jsou například silně náchylné k rozvoji sinic a řas, z volné vodní hladiny se navíc během horkých letních dnů, kdy ji potřebujete nejvíce, voda odpařuje. Dobře tedy zvažte, zda je rybníček pro vaši zahradu vhodný a efektivní.

U klasických dřevěných sudů pozor na nátěry, které mohou měnit chemické složení vody.

Podzemní jímky na dešťovou vodu

Tím, že je jímka zabudovaná pod zemí, nemusíme řešit její zakomponování na pozemku, nikde neruší a nepřekáží. Lze na ni napojit systém automatické závlahy, která se stará o zálivku celé zahrady. Velkou výhodou je také minimální riziko znečištění. Voda zůstává celý rok v chladu a temnu, nerozvinou se v ní tedy řasy ani sinice. Nádrže jsou dostupné v mnoha různých provedeních, například z kovu či betonu. Nejžádanější jsou však ty plastové o objemu tři, šest nebo osm kubíků. K jejich plusům patří jeho inertní vlastnosti, s vodou nereagují. Na rozdíl od těch kovových, které korodují a voda pak obsahuje rez, jež může zanášet filtry automatické závlahy. Speciální úpravou lze tento proces zmírnit, ale zcela zabránit mu nedokážete. Betonové nádrže mají omezenou životnost, nejdéle vydrží monolitické jímky, ty jsou ale velmi drahé.

Není sud jako sud

Pokud umísťujete zásobníky na dešťovku do zahrady dodatečně nebo je nelze zabudovat do země, pomohou vám i klasické sudy, do nichž lze vodu svést bez nutnosti různých technických opatření. Jediné, o co se budete muset postarat, je okapový svod, který přivede dešťovku do nádob. Nejefektivnější jsou sudy plastové. Stejně jako v případě podzemních jímek i u nich oceníte, že nedochází ke změně chemického složení vody, jak tomu může být u těch ze dřeva nebo v případě nádrží z kovu. Sudy lze umístit ke každé zastřešené stavbě, čímž si zajistíte dostatečné zásoby na pravidelnou zálivku. Je dobré zakrýt je víkem, které zamezí rozvoji řas a brání tomu, aby dovnitř spadly třeba děti.

Zásobníky na dešťovou vodu můžete stavět i na sebe a zvětšit tak jejich objem.

Použít lze téměř cokoli

Na zachycení a uskladnění dešťové vody lze použít prakticky jakékoli nádoby. Zajímavé řešení i pro moderní zahrady nabízejí nádrže z cortenu, což je povětrnostně odolná ocel, vyrobené na míru. Jde o atraktivní designové řešení, které zahradě dodává na zajímavosti. Přesto je vhodné dovnitř umístit ještě plastovou nádobu kvůli kvalitě vody. I tyto nádrže by ovšem měly být zakryté víkem kvůli bezpečnosti a zamezení přístupu slunečních paprsků.

O co je nutné se postarat…

Dešťová voda ze střech a dlažeb často obsahuje velké množství organické hmoty, například jemného prachu či spadaného listí, které se usazují v podzemních jímkách i v nadzemních sudech a nádržích. Je proto nutné o zásobníky pečovat a každý rok je pečlivě vyčistit, aby se zbytečně nezanášely. U podzemních jímek provádějte údržbu na jaře, neboť přes zimu se v nich nashromáždí větší množství jemných i hrubších částic. Nashromážděnou vodu nejprve využijte na běžnou zálivku, vnitřek jímky pak vyčistěte například vysokotlakým čističem. Abyste zamezili většímu znečištění jímky, zabudujte do okapního svodu gajgr, který zachytí většinu částic. Nádrže a sudy vypusťte již na podzim, než teploty klesnou pod bod mrazu. V zimě by do nich neměla voda stékat, aby nedošlo k poškození nádoby. Sudy a nádrže ovšem lze čistit i během roku. Jestliže vodu z různých důvodů moc často nečerpáte, usazené listí a nečistoty se v ní začnou rozkládat a ona silně zapáchá. Pak je údržba nutná.


Tip redakce

Jak zakomponovat nádrže a sudy do zahrady?

Sudy a nádrže na dešťovou vodu jsou sice praktické, ovšem jejich provedení někdy moc nelichotí vzhledu a kompozici zahrady. Je proto vhodné začlenit je spíše do užitkové zahrady a svést k nim vodu ze střech rozvody. Méně vzhledné plastové sudy či nádrže lze skrýt například do pohlednějších obalů z rákosu, dřeva či cortenu.

Lucie Peukertová, foto Shutterstock

Více informací se nachází v březnovém vydání z roku 2017.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze