Umíte na zahradě správně pracovat s dešťovou vodou?
Jelikož se v Česku letní počasí postupně mění ve dlouhá období sucha, která jsou vystřídána prudkými dešti, je více než dříve nutné naučit se na našich zahradách s dešťovou vodou pracovat. Co tím máme na mysli? […]
Jelikož se v Česku letní počasí postupně mění ve dlouhá období sucha, která jsou vystřídána prudkými dešti, je více než dříve nutné naučit se na našich zahradách s dešťovou vodou pracovat. Co tím máme na mysli?
Říkají vám něco tyto pojmy?
Pokud máte vlastní zahradu, pravděpodobně už zachytáváte minimálně z okapu do sudu dešťovou vodu. To je ale jen to úplně nejjednodušší, co můžete udělat. Možnosti jsou jinak mnohem širší. Říkají vám něco pojmy jako podlahová vpusť nebo drenáž či vsakovací boxy? Pokud ne, pak pravděpodobně ještě máte v práci nejen s dešťovou vodou na svém pozemku určité rezervy. Čtěte dále a zjistíte, jak potenciál využít na maximum.
Jak zabránit při prudkých deštích zaplavení zahrady či terasy?
Při letních bouřkách se stále častěji stává, že voda zaplaví pozemek a dostane se i do sklepů, nebo dokonce do vaší domácnosti. Neplatí to zdaleka jen o nemovitosti v okolí vody. Stačí opravdu silný déšť a drobná nedokonalost v kanalizačním systému a voda se začne hromadit doslova kdekoliv.
V první řadě byste proto měli pamatovat na to, že o kanalizaci je nezbytné pečovat. Pravidelně musíte čistit nejen poklop, kontrolujte i situaci pod ním a průchodnost potrubí jako takového.
Kolem velkých teras i na nich je nutné mít vyřešený odtok dešťové vody do kanalizace, vhodnou volbou jsou i podlahové vpusti.
Kontrolujte také okapy, několikrát za rok byste měli otevřít gajgr a podívat se do něj. Alespoň jednou za rok byste pak měli zkontrolovat i okapy jako takové. Nejsou ucpané? Stačí malá větvička a trocha listí nebo jehličí a funkční okap se rychle může proměnit v okap zcela neprůchozí.
Pokud můžete, vodu na pozemku zadržte
Při extrémních lijácích je vaším cílem dostat vodu z pozemku co nejrychleji pryč, aby nedošlo k lokálnímu zatopení nemovitosti. Dlouhodobě byste ale měli myslet na to, že vodu potřebujete na pozemku zadržet, abyste ji mohli používat pro zalévání.
K tomu slouží systémy pro záchyt dešťové vody – v základní podobě jde o napojení okapu na sud, ve kterém se voda schraňuje. Po celém pozemku ale můžete instalovat také drenážní systémy, které pomohou vodu ihned při dešti rovnoměrně rozvádět po celém pozemku a přebytky hromadit v podzemní jímce. Je-li jímka plná, můžete využít vsakovací boxy, díky kterým nezmizí přebytečná voda pryč do kanalizace, ale vsákne se do hlouběji položených míst na vašem pozemku. I tato vláha pomůže tomu, že záhon krátce po dešti opět nevyschne.