HLAVNI-1.jpg

Umíte správně obsluhovat sekačku?

25. 06. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

S oblibou tvrdíte, že práce se sekačkou není žádná věda? Pak si při čtení rozhovoru s Tomášem Boukalem, odborníkem na zahradní techniku, jistě rádi potvrdíte, že vše děláte správně – od kontroly stroje před sečením […]

S oblibou tvrdíte, že práce se sekačkou není žádná věda? Pak si při čtení rozhovoru s Tomášem Boukalem, odborníkem na zahradní techniku, jistě rádi potvrdíte, že vše děláte správně – od kontroly stroje před sečením až po správné uskladnění. My ostatní se rádi necháme poučit, co všechno se dá při výběru a provozu sekačky pokazit – nástrah zde totiž nečíhá úplně málo. A nemáme zdaleka na mysli jen krtince a kameny.

Umíte správně obsluhovat sekačku?

Foto: Fieldmann

Jakou údržbu bychom měli sekačce dopřát, jakmile ukončíme práci?

Ideálně po každém sekání odstraníme zbytky trávy z pracovního prostoru, kde se točí nůž. Čištění provádíme nejlépe mechanicky, například špachtlí. K čištění absolutně není vhodná tlaková myčka a voda obecně. Voda by se totiž dostala do vnitřních částí sekačky, což se podepíše na kovových pohyblivých dílech. Vlivem působení vlhkosti dojde ke korozi a následnému snížení pohyblivosti těchto dílů. Provozem se pak mohou poškodit i další součásti sekačky. Pravidlo čistění platí i pro robotické sekačky – tu svoji čistím každý týden, zejména když je vlhko a tráva má tendenci se lepit.

Čemu dalšímu věnovat pozornost?

U benzínových sekaček doporučuji před každým sečením zkontrolovat hladinu oleje. V delších intervalech také dotahujte šrouby, které se mohou časem při sekání uvolnit. A také pravidelně měnit olej. Alespoň jednou za rok doporučuji využít autorizovaný servis.

Co by měl zahrnovat profesionálně provedený servis?

Čištění palivového systému a vzduchového filtru, výměnu oleje, seřízení chodu motoru, promazání komponentů pojezdu. V servisu také zkontrolují jednotlivé komponenty a v případě poškození je po dohodě se zákazníkem vymění. Zpravidla se takový kompletní servis provádí po sezoně, před uskladněním. Než sekačku uložíte, nezapomeňte odstranit z nádrže starý benzín.

Jak může starý benzín v nádrži škodit?

Starý benzín v palivovém systému způsobí, že sekačku po zimě zkrátka nenastartujete, a následně může dojít i k poškození palivového systému. Paliva, která nyní zakoupíte na benzínové pumpě, obsahují takové množství bio složky (například u benzínu E10 tvoří 10 %), že pokud necháte v sekačce palivo déle než dva nebo tři měsíce, už je staré. Ono se to pochopitelně netýká jen benzínových sekaček, ale i dalších strojů s benzínovými motory. Před delším odstavením doporučuji vylít z nádrže zbytek paliva, stroj nastartovat a spotřebovat i zbytky paliva z palivové soustavy. Do spalovacích motorů se obecně nemá používat palivo, které je starší než jeden měsíc od natankování. Skladovat ho máte jen po nezbytně nutnou dobu, v kanystrech na pohonné hmoty a v ustálených teplotních podmínkách.

Dá se vylévání paliva nějak vyhnout? Nezní to jako moc ekologické řešení

Pokud benzín vypustit nechcete, doporučuji do plné nádrže přidat aditiva. Říká se jim také ustalovací složky paliva, protože prodlužují jeho použitelnost. Poté sekačku nastartujte, aby se benzín s aditivy dostal až do karburátoru, a následně ji vypněte a uložte.

Jak sekačku správně parkovat, tedy uskladnit?

Vždycky vyčištěnou, v suchu, ideálně v místě, kde nemrzne, a mimo dosah dětí. Baterie z akumulátorové sekačky by měla být nabitá a uložená v teplotě kolem optimálně pěti stupňů. Někteří lidé sekačku při uskladnění zavěšují. U benzínové sekačky je to možné jen bez paliva a oleje, aby se náplně nedostaly tam, kam nemají. Benzínová sekačka s náplněmi musí zůstat při uskladnění ve vodorovné pozici. Pak nehrozí, že se olej dostane do karburátoru, nebo že olej či benzín vyteče ven.

A co při práci? Tam se přece může stát, že se benzínová sekačka nakloní na bok…

Naklonit v běžném svahu ano. Jinak ale pravidlo, že se sekačka nemá naklánět, platí – a to nejen při zavěšování, nebo uskladnění, ale i při sekání v prudkém svahu. Při sekání na svažitém terénu vzniká kromě rizika skluzu také riziko, že se sekačka převrátí a náplně natečou, kam nemají. Optimální je pracovat ve svahu maximálně cca 15–20 stupňů, ne více. Pokud potřebuji sekačku vyčistit nebo zkontrolovat nůž, mohu ji naklonit na madlo. Nikdy ne do strany nebo dopředu. Na prudké svahy se hodí strunové sekačky nebo vyžínače.

V jakých situacích bychom okamžitě měli řešit servis, protože „chování” sekačky ukazuje na vážnější poruchu?

Když sekačka začne citelně a nepřirozeně vibrovat. Může dojít i ke zvýšení její hlučnosti. Pokud tomu nebudete věnovat pozornost, nadměrné vibrace mohou stroj poškodit natolik, že se začne doslova rozpadat. Během provozu se vlivem vibrací začnou povolovat šrouby a spoje. Může dojít až k poškození samotného šasi. Silné vibrace mohou být způsobené najetím na kámen nebo jinou překážku. Ale setkáváme se i s vibracemi způsobenými uvolněnými součástkami. Šrouby se mohou postupně povolit už samotnými vibracemi motoru, proto byste je měli pravidelně dotahovat a samozřejmě se vyhýbat kamenům v trávníku.

Najetí na kámen se přihodí asi poměrně často… Proč může způsobit takovou škodu?

Nemusí jít jen o kámen, může se jednat o jakýkoliv pevný předmět či překážku v trávníku, třeba o krtinu nebo obrubník. Motor má zhruba 3000 otáček za minutu. Ve chvíli, kdy dojde k nárazu na pevnou překážku, dochází k prudkému zastavení nože. Síla, která v tu chvíli na nůž, a následně na klikovou hřídel, působí, je obrovská. Doporučuji se proto jakémukoliv nárazu snažit vyhnout.

Co když překážku přehlédneme a omylem na ni najedeme? Je třeba to řešit hned?

Pokud už k nárazu dojde, práci přerušte a sekačku prohlédněte. Někdy dojde ‚jen’ k ustřižení klínku od setrvačníku, ten je pak nutné před dalším sekáním nahradit novým. Někdy náraz způsobí ohnutí nože, poškození jeho unašeče, nebo dokonce ohnutí klikové hřídele. Právě klikovou hřídel je třeba při poškození celou vyměnit, oprava se pohybuje v řádu tisíců korun.

A co tupé nože? Vadí sekačce nebo samotnému trávníku?

Čím víc sekáte, tím více nože tupíte. A to nemluvím o tom, že každý občas najede na krtinu či nerovnost v trávníku, která ztupení nože urychlí. Tupý nůž třepí konečky travních rostlinek, které hnědnou. Trávník hůře regeneruje, méně roste, nedocílíte tak pěkného vzhledu. Já osobně sekám na své zahradě trávník třikrát až čtyřikrát týdně a na nerovnosti si dávám velký pozor. Nůž brousím jednou měsíčně, protože čím je ostřejší, tím lépe. Doporučuji ostrost nože pravidelně kontrolovat. Jen pozor na dostatečné upevnění nože – správně bychom měli použít při utahování rázový utahovák!

Setkáváte se v používání sekaček i s nějakými zlozvyky, které mohou být zdraví nebezpečné?

Někteří lidé sekají tak, že odejmou sběrný koš a plastový kryt podepřou, aby se nezavíral. Ze sekačky pak může vylétnout kamení a někoho zranit. Deflektor u koše je osazen pružinkou právě proto, aby se zavíral a kameny nevylétávaly.

Umíte správně obsluhovat sekačku?

Foto: Fieldmann

Co byste majitelům zahrad doporučil, když si jdou sekačku koupit?

Aby už při výběru sekačky zohlednili dostupnost elektrické zásuvky, velikost a členitost trávníku… Osobně také vždy radím zákazníkům, aby si koupili model určený pro větší plochu, než jakou mají. U benzínových sekaček se vyplatí zvolit záběr podle členitosti a rovinnosti zahrady. Velká sekačka se širokým záběrem se bude těžko vyhýbat jednotlivým rostlinám v ploše trávníku. Čím je sekačka navíc větší, tím více jí vadí nerovnosti. Pokud uvažuji nad elektrickou sekačkou, musím myslet na to, že kabel nemůže mít délku padesáti metrů…

Proč nemůže?

Doporučoval bych používat kabel elektrické sekačky s případnou prodlužovačkou o délce přibližně do dvaceti metrů. Čím delší je totiž kabel, tím je vyšší úbytek napětí. Napětí má vliv na výkon sekačky. A jen doplním, že kabel by měl být při sekání vždy na té straně, kde už máme posekáno. Je to z bezpečnostních důvodů, protože tak snižujeme riziko přeseknutí kabelu.

Má vliv na výběr sekačky i to, jak často sekám?

Ano, samozřejmě. Na chalupu, kde trávník sekáte méně často, doporučuji zvolit sekačku, která umožňuje boční nebo zadní odhoz. Čím přerostlejší je totiž tráva, tím hůře se sbírá do sběrného koše. Na trávník, kde za týden nebo dva máme vyšší a hustší travní porost, je optimální vyrazit s benzínovou sekačkou, která mívá vyšší výkon.

Zmínil jste se o členitosti zahrady. Jaký má vliv na výběr stroje?

Tak například elektrická sekačka bez pohonu kol s plastovým šasi vyniká lehkostí, takže se hodí i na členitější pozemky. Je zde potřeba obsekávat záhony, stromy či keře, s lehkou sekačkou se lépe manipuluje. Menší záběr zde vidíme jako výhodu. Větší elektrické modely se naopak uplatňují na méně členitých plochách. Mají širší záběr, silnější motor a větší sběrný koš. Při práci na rozlehlejších rovných plochách jsou tím pádem výrazně rychlejší.

A co výběr benzínové sekačky?

Tam je to obdobné. Menší benzínové stroje se hodí pro zahrádky, kde se velké plochy střídají s členitými. Sekačky s plastovým šasi bez pojezdu jsou lehčí, takže se s nimi lépe manipuluje v případě překážek v ploše trávníku, například mezi záhony. Větší benzínové sekačky mívají ocelové šasi. Díky pojezdu však nemusíte stroj obtížně tlačit, jede sám, takže vyšší hmotnost nevadí. Na členitém pozemku byste se ale s takovou sekačkou jen trápili.

Text: Veronika Košťálková, foto: Fieldmann, Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze