Uskladnění palivového dřeva na zahradě
Základem pro správné uskladnění dřeva je dobře větrané a suché místo. Vhodná místa pro uskladnění jsou většinou u stěn domků či kůlen na jižní straně nebo přímo v na míru vyrobeném dřevníku. Pro správnou výhřevnost […]
Základem pro správné uskladnění dřeva je dobře větrané a suché místo. Vhodná místa pro uskladnění jsou většinou u stěn domků či kůlen na jižní straně nebo přímo v na míru vyrobeném dřevníku.
Pro správnou výhřevnost dřeva do kamen či do krbu je rozhodující jeho vlhkost. Ve vlhkém dřevu se při spalování voda odpařuje a k plné výhřevnosti dojde až po odpaření veškeré vody. Vlhké dřevo uvolňuje značné množství dehtu a dýmu. To vede k zanesení kamen a komínu. Ideální vlhkost dřeva na topení je okolo 20 %. Polínka rozhodně neskládejte přímo na zem. Správná výška první vrstvy se pohybuje kolem 20 cm. Pro tento účel se hodí nejlépe palety, na které dřevo ve dvou až třech řadách vyskládáte. Pokud nemáte palety, můžete si vyrobit rošt za pomocí pár větších hranolů a kari sítě. Rozhodně se nesnažte vyplnit každou malou mezeru mezi polínky. Dřevo potřebuje k vyschnutí průchod vzduchu a těsným skládáním proudění omezíte. Skládejte dřevo spíše než na plochu na hranu či do kříže. Menší mezeru určitě nechávejte mezi jednotlivými řadami. Množství vyskládaných řad určuje místo, průchod vzduchu a typ dřeva. Obecně platí, že čím více řad za sebou, tím je schnutí dřeva pomalejší. V ideálním případě vyskládejte 3 až 4 řady za sebou. Při skládání dřeva také pamatujte, že při vysychání bude dřevo ztrácet část svého objemu a špatně naskládaná hranice by se vám mohla zbortit. Dřevo je nejlepší přikrýt buďto rovným či vlnitým plechem. Pokud dřevo přikryjete plachtou, hrozí, že se na ní bude hromadit voda a pod ní se bude zase srážet vlhkost.
FOTO: SHUTTERSTOCK
Uskladnění palivového dřeva na zahradě
Uložit