Užitečné fólie a textilie
Hlásí nečekané mrazy? Nechce se vám plít záhon mezi jahodami? Zatímco před lety si v takových případech člověk musel pomoci sám a čerstvě vysazené rostliny chránil prostěradly či slámou a mezi jahodníky pokládal kartony, dnes […]
Hlásí nečekané mrazy? Nechce se vám plít záhon mezi jahodami? Zatímco před lety si v takových případech člověk musel pomoci sám a čerstvě vysazené rostliny chránil prostěradly či slámou a mezi jahodníky pokládal kartony, dnes si stačí koupit správnou fólii nebo textilii.
V obchodech či na internetu objevíte širokou nabídku fólií určených do jezírek, na bazény, krycích plachet, textilií tkaných i netkaných, černých a bílých… Ačkoli na první pohled vypadají stejně nebo velmi podobně, každá slouží k něčemu jinému a zaměňovat se je rozhodně nevyplatí!
Bílá netkaná textilie
Bílá textilie, která dokáže propouštět světlo i vodu, se nejčastěji využívá jako ochrana sazenic proti mrazíkům a také urychluje vzcházení časně vyseté zeleniny. Využijete ji však i později během sezóny, kdy textilie brání například náletům vrtalky pórové a pochmurnatky mrkvové na zeleninu. Tím vám nejen zachrání úrodu, ale také šetříte peníze za ochranné prostředky, jimiž byste museli zeleninu ošetřovat.
Černá netkaná textilie
Tato textilie je výrazně silnější než bíla a slouží k omezení růstu plevelů. Stejně jako ona však propouští vodu. Velmi často ji objevíte i v jahodišti, kde nejen šetří práci s vytrháváním plevele, ale plody na černé textilii rychleji dozrávají a také zůstávají čisté. Oceňuji ji také majitelé zahrad ve vyšších polohách, kde jaro a vyšší teploty nastupují později, na překrývání záhonů s teplomilnou zeleninou. Tato textilie také slouží jako podklad na místa, která chcete například zamulčovat kúrou nebo štěrkem a prorůstající plevel je v takových místech nežádoucí. Zvlášť zastánci biopěstování však od ní ustupují, protože zhoršuje kvalitu zakryté, nesvědčí pod ní ani žížalám, snižuje obsah vzduchu v půdě a kvůli tomu kořeny dlouho pěstovaných rostlin často zahnívají.
Geotextilie
Geotextilie se obvykle používá jako silná výstelka pod jezírkovou fólii a brání jejímu protržení. Pokládá se i pod bazény nebo dětská pískoviště – tedy všude tam, kde je potřeba spolehlivě oddělit dvě vrstvy materiálu, případně zabránit prorůstání kořenů. Je to rychlejší a levnější řešení než nasypávání vrstvy písku, která se používala dříve.
Jezírkové fólie
Jde o speciální elastické fólie s vysokou průtažností, které se přizpůsobí nerovnostem na dně jezírka a také se neprotrhnou a neprorazí o kameny či jiné nerovnosti na dně. Vyrábějí se buď kaučukové, které mají tloušťku jeden milimetr, nebo z PVC. Ty mají různou sílu od půl do jednoho a půl centimetru, přičemž platí, že čím hlubší nádrž stavíte, tím silnější fólii potřebujete. Všeobecně se uvádí, že by tyto fólie měly odolávat teplotám až do minus padesáti stupňů a jejich životnost se uvádí minimálně dvacet let. Ať už si je pořizujete do koupacích biotopů nebo záchytných nádrží na dešťvkou, s níž chcete zalévat, ověřte si zda materiál neobsahuje karcinogenní ftaláty či jiná zdraví škodlivá změkčovadla.
Bazénové fólie
Ke stavbě a provozu bazénu potřebujete hned několik druhů fólií. V létě se doporučuje zakrývat hladinu bublinkovou solární plachtou, která zadarmo ohřívá vodu a přes noc zamezuje teplotním ztrátám. Vyrábí se ve třech barvách – základní je modrá, pokud se rozhodnete pro černou, její bublinky také působí při slunečním záření jako čočky a tím zvyšují teplotu vody. Navíc černá barva zabraňuje tvorbě a růstu řas a sinic a snížení kvality vody. Novinkou jsou plachty bílé, které mají stejné vlastnosti jako předešlé typy, ale mnohem delší životnost. Na ochranu hladiny před padajícími nečistotami lze využít jak slabé, tak silné krycí plachty, které zůstávají venku i v zimě a nezničí je ani teploty pod nulou. Protože většina prodaných bazénů – ať už nadzemních či zapuštěných – má uvnitř právě fólii, mnozí ocení i možnost koupit si náhradní, když se ta původní protrhne či jinak poškodí.
TIP REDAKCE
Při výběru folii se snažte volit kvalitnější a silnější materiály, které budete moci na zahradě využit opakovaně. Proto na skončení jarních mrazíku nebo na konci sezóny – záleží, na typu, který používáte – ji zbavte hrubých nečistot, nechte oschnout, a pak poskládejte. Protože nevíte, jak velké záhony budete mít za rok, nedoporučuje se velké fólie rozstříhávat na menší, raději je pouze podložte či založte.
redakce, foto Shutterstock
Více informací se nachází v červnovém vydání z roku 2017.