Užívejte si vlastního bazénu co nejdéle
Krásny, velký, otevřený a v zemi zabudovaný bazén v blízkosti domu jako vystřižený z hollywoodského filmu je lákavá představa. Naše středoevropské podnebí však umožňuje komfortní koupání pod holým nebem maximálně tři měsíce v roce. Pokud […]
Krásny, velký, otevřený a v zemi zabudovaný bazén v blízkosti domu jako vystřižený z hollywoodského filmu je lákavá představa. Naše středoevropské podnebí však umožňuje komfortní koupání pod holým nebem maximálně tři měsíce v roce. Pokud nepatříte k ledním medvědům a nechcete se loučit s koupáním po třech měsících, prodlužte si vodní luxus vhodným bazénovým zastřešením. Možností je víc než dost.
Zastřešený bazén prodlužuje koupací sezónu, péče o něj je o 80 procent méně náročná, teplota vody v něm bude díky skleníkovému efektu o 10 °C vyšší a během nočního ochlazení se zmírní únik tepla z vody čili provozní údržba bazénu bude rovněž energeticky méně náročná.
Výhody bazénového zastřešení
- Prodlužuje koupací sezónu až na sedm měsíců bez rizika neúnosného zvyšování provozních nákladů.
- Zabraňuje úniku tepla z vody během nočních hodin, umožňuje koupat se i za chladnějších letních večerů,
- Zjednodušuje běžnou údržbu a chrání vodu před nečistotami, popadaným listím a před kontaminací deštěm – ušetřit můžete až 95 procent času při údržbě.
- Zabraňuje pronikání UV záření, a tak omezuje rozklad chlóru ve vodě, čímž prodlužuje životnost bazénu a snižuje spotřebu bazénové chemie.
- Zvyšuje bezpečnost a ochranu dětí a zvířat před nehodami.
- Chrání proti UV záření a minimalizuje riziko vzniku rakoviny kůže.
- V případě kombinace s vytápěním poskytuje možnost koupání i v zimě nebo během nepříznivého počasí.
Nevýhody zastřešení
- Dodatečná, nikoli zrovna zanedbatelná investice.
- Zastřešení působí v zahradě většinou jako cizí a esteticky rušivý prvek, i když některé typy zastřešení lze přemísťovat, pro teleskopické zastřešení vždy musí být dost místa u bazénu nebo v jiné části zahrady. Nejméně rušivé je ultra nízké zastřešení, ale to je při využívání bazénu částečně omezující.
Materiálové a technické možnosti
Konstrukce zastřešení je v častém kontaktu s vodou a v neustále vlhkém a díky chemické úpravě vody i v relativně agresivním prostředí, takže musí být z nerezavějících materiálů nejvyšší kvality.
Nejčastěji se setkáváme s konstrukcí z hliníkových profilů, které mohou být v barevném provedení podle vzorkovnice RAL. Jako výplňový materiál se nejčastěji využívá dutinkový polykarbonát, například známý Lexan, obvykle s tloušťkou 10 mm, nebo kompaktní akrylát, který představuje dražší, ale pevnější a designově čistější variantu. Můžete si vybrat i povrchovou úpravu No drop, která odpuzuje vodu, samozřejmě za příplatek. Kdybyste chtěli dosáhnout výrazně lepších tepelněizolačních parametrů zastřešení, můžete si zvolit jako výplňový materiál organické sklo o tloušťce 4 mm, musíte však počítat s vyšší cenou.
Podle mechaniky pohybu si můžete zvolit kolejnicový, bezkolejnicový nebo výsuvný systém zastřešení. Zastřešení bazénu se většinou skládá ze segmentů, které se mohou posouvat v obou směrech. Mechanický posun segmentů zastřešení zvládne jedna osoba, u širších typů zastřešení (od 5 metrů vnitřní šířky) by měly obsluhu zabezpečit dvě osoby nebo je dobré zvolit si elektrický pohon.
Kolejnicový systém posuvu zastřešení využívá k přemísťování segmentů kolejnice zabudované v blízkosti okraje bazénu. Kolejnice lze namontovat i dodatečně, a to na téměř jakýkoliv bazén. Pojezdová dráha se fixuje na rovný podklad horizontálně, vertikálně nebo šikmo na stěnu domu. Počet kolejnic pojezdové dráhy koresponduje s počtem segmentů vytvářejících zastřešení bazénů.
Problémem může být nezpevněný podklad, například dlažba uložená ve štěrku, která se například vlivem silných dešťů může propadnout, a při silnějším nárazovém větru se zase může uvolnit konstrukce. Nevýhodou je také nutná péče o kolejnice, která přibude k náročné péči o bazén. Montáž tohoto systému zastřešení je časově nenáročná, bazén může být zastřešen za několik hodin, maximálně dní. Při zastřešení bazénů je možné instalovat i elektrický posun na solární energii.
Bezkolejnicový systém posuvu zastřešení využívá kolečka na jednotlivých segmentech, které se teleskopicky skládají do sebe. Za dobrého počasí lze tento systém uložit i na jiném místě zahrady než u bazénu a vychutnávat si prostorový a pohledový komfort nezastřešené vodní plochy. Tento systém je vhodný především pro nadzemní nebo částečně zapuštěné bazény.
Výsuvné zastřešení vytvoří nad bazénem jakousi pergolu, kde kolejnice posuvu nahradily sloupy. Výhodou je ultranízké překrytí bazénu, které esteticky neruší pohled do zahrady, nepřekáží na trávníku a v okolí bazénu během jeho používání; vodní plochu lze využívat celou, bez omezení. Střecha se pomocí soustavy ocelových lan a pomocí elektromotoru na dálkové ovládání zvedá asi do výšky 2,5 metru. Nevýhodou je omezené využívání bazénu v chladnějších dnech, protože se musí zvednout celé zastřešení, a nic nechrání lidi v bazénu proti větru a zimě.
Tvar a velikost
Na trhu jsou v nabídce dva základní typy zastřešení: nízké – nepodchozí a vysoké – podchozí. Nízké a supernízké zastřešení je sice levnější a nepůsobí nad bazénem tak rušivě, ale vytváří i určitá omezení. Koupat se pod ním dá, ale pohyb v bezprostřední blízkosti kolem bazénu je vyloučen.
Vysoké podchozí zastřešení potřebuje mnohem větší prostor, avšak nabízí i vyšší komfort užívání bazénu. Když už se rozhodnete pro vysoké zastřešení, zvolte si takový rozměr, aby se k bazénu vešel také stolek s židlemi nebo i lehátka. A může sloužit také jako zimní zahrada.
Výrobci nabízejí i možnost kombinovat různé výšky a tvary zastřešení v jednom objektu – například kombinaci nízkého zastřešení zahrnujícího ochrannou funkci a jedné třetiny vysokého zastřešení s prostorným vchodovým segmentem nebo plochou určenou pro lehátka.
TEXT: Kamila Ďuríková
FOTO: archiv firem a vydavatelství
ZDROJ: HOME