Role_2.jpg

V hlavní roli přesnost

07. 03. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Máte pocit, že na zahradě je místa dost, na nějakém milimetru a centimetru tedy nezáleží, a tak délku plotu nebo skutečnou velikost nové terasy stále měříte navíjecím pásmem a pak s kalkulačkou počítáte spotřebu materiálu? […]

Máte pocit, že na zahradě je místa dost, na nějakém milimetru a centimetru tedy nezáleží, a tak délku plotu nebo skutečnou velikost nové terasy stále měříte navíjecím pásmem a pak s kalkulačkou počítáte spotřebu materiálu? Pokud použijete laserové měřiče, práci si hodně ulehčíte.

Laserová  zařízení pracují s milimetrovou přesností na vzdálenost až několika desítek metrů.

Laserová zařízení pracují s milimetrovou přesností na vzdálenost až několika desítek metrů.

 Laserová zařízení jsou založená na nerozbíhavosti laserového paprsku a odrazu světla. I když se může princip typ od typu lišit, většina funguje podobně: světelnou tečkou zaměříte cíl, zmáčknete tlačítko a laser vyšle paprsek, který se odrazí od měřeného předmětu. Optika ho zachytí a změří čas, za níž paprsek uletěl danou dráhu, pomocí příslušného vzorce vypočte vzdálenost a zobrazí ji na displeji. To, co zde vypadá poměrně zdlouhavě, ve skutečnosti trvá necelou sekundu – tedy zmáčknete tlačitko a hned vidíte přesnou vzdálenost s přesností na milimetry. A nejen to. Měří i počítá Zatímco při měření pásmem zpravidla následuje krok číslo dva, kdy na základě získaných údajů začínáte měřit spotřebu materiálu, u laserových zařízení je to jiné. Stačí opět jeden či dva kliky a ony vše spočítají za vás. Mezi běžné funkce tak patří například měření velikosti plochy, kdy si zjistíte délku stran, dvakrát kliknete a na displeji uvidíte výsledek. Stejně jednoduše – jen zmáčknete třikrát místo dvakrát – dostanete objem, takže hned víte, kolik vody se vám vejde do zásobníku na dešťovou vodu nebo bazénu. Laserové měřiče umí i měřit úhly, sčítat a odčítat délky a nabízejí další funkce, které se zpravidla model od modelu liší. Je proto nutné předem vědět, co od takového přístroje očekáváte a co opravdu využijete. Většinou každá další dovednost znamená vyšší cenu. A je rozdíl, zda za laserový metr dáte tisíc nebo deset tisíc korun.
Měřidla nejen zjistí velikost či vzdálenost, ale vypočítají i velikost plochy, výšku, sčítají i odečítají.

Měřidla nejen zjistí velikost či vzdálenost, ale vypočítají i velikost plochy, výšku, sčítají i odečítají.

Jak je to s přesností? Mezi další důležité vlastnosti laserových měřidel patří přesnost, dosah a výdrž. S tou bývá nejmenší problém. Rozhodně se vám nestane, že by se po třech měřeních vybila baterka. Její výdrž se udává v řádu tisíců úkonů. Pro délku zpravidla platí, že čím dražší výrobek máte, tím dále dosáhne. I ty nejobyčejnější však zvládnou dosah od deseti centimetrů do 30 metrů a ty nejlepší si poradí se vzdáleností až 250 metrů. Většina lidí volí výrobky ve střední třídě s rozsahem od pěti centimetrů do 70 metrů. Všechna zařízení měří s přesností na milimetr. Tedy zpravila. Odchylky od skutečnosti ale vždy nejsou vinou přístroje, závisí i na prostředí, v němž měření probíhá. Dráhu laserového paprsku dokáže ovlivnit například prach ve vzduchu, který umí paprsek umí zbrzdit a také rozptyluje světlo. Hodně záleží i na druhu povrchu, od nějž se odráží. Od lesklého světlého povrchu se světlo odráží mnohem lépe, než od matného tmavého a hrubého podkladu, který světlo pohlcuje a rozptyluje do okolí. Když chcete víceNa principu laserového paprsku funguje nejen dálkoměry, ale například i vodováhy, Jejich velkou výhodou oproti klasickým je schopnost přenést danou rovinu na delší vzdálenost a pracuje s přesností jeden a půl milimetru na vzdálenost 45 metrů. Využijete ji tak třeba př stavbě zahradního domku, chodníku kolem domu a mnoha dalších architektonických prvků role_3Laserový měřič vzdálenostiLaserový měřič vzdálenosti Toolcraft LDM 70 měří vzdálenost do 70 metrů s přesnotí plus minus 1,5 milimetru. Navíc umí počítat plochu a objem stiskem jednoho tlačítka nebo sčítat a odečítat vzdálenosti. Nepřímou metodou měření pomocí Pythagorovy věty lze zjišťovat také výšku. Více naleznete na www.conrad.cz   role_4Laserová vodováha se stativemLaserová vodováha Brüder Mannesmann 81125 dodávaná se stativem se hodí pro měření průchodnosti, nivelaci a zakládání pravého úhlu. Určuitě u ní oceníte vysokou přesnost měření na vzdálensot až 30 metrů. Přípustná odchylka činí 0,5 milimetru na metr. Další informace jsou k dispozici na www.conrad.cz. Foto Shutterstock    Další informace najdete v lednovém vydání Flóry.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze