Ve společnosti trvalek a keřů
Několik let strávených v zahraničí jistě udělalo radost majitelům domu, nikoli však zahradě. Keře byly přerostlé, trávník na jižním svahu nepěkný. Změnu přinesla rekonstrukce prostoru – vysazovaly se tady nejen nové květiny, ale přibyl i […]
Několik let strávených v zahraničí jistě udělalo radost majitelům domu, nikoli však zahradě. Keře byly přerostlé, trávník na jižním svahu nepěkný. Změnu přinesla rekonstrukce prostoru – vysazovaly se tady nejen nové květiny, ale přibyl i bazén.
Zahrada o ploše osm set metrů čtvereční je orientované na jih, což ale nebyl jediný problém, který zde musela architekta řešit. Dům s terasou a bazén s opalovací plochou od sebe dělí prudký svah. Trávu,která zde rostla, vystřídalo schodiště.
Kvetoucí trvalky a keře
„Nechtěli jsme zde jen navrhnout schody, které by propojovaly terasu s bazénem, ale plánovali jme ze svahu udělat velký rozkvetlý záhon,“ říká autorka návrhu a architektka Lenka Vyhnálková z ateliéru Living in garden. Důvod,proč se tak rozhodla, nebyla jen krása, ale i jednodušší údržba. Starat se o trávník je samo o sobě náročné, pečovat o něj v prudkém svahu bývá téměř nemožné.
Původně zde měli majitelé vysazené jalovce a nízké keře jako mochny a tavolníky, ovšem ty byly kvůli nedostatečné péči přerostlé a ošklivé. Velká část jich byla odstraněna a místo nic se ze vysadily kvetoucí trvalky a keře. Ty potřebují větší péči pouze první dva či tři roky, než se ujmou a rozrostou. Pak stačí na jaře odstranit odumřelou hmotu rostlin.
Záhony se rozšířily
Protože je pozemkem orientován na jih, zahradní architektka sem zvolila druhy, kterým přímé slunce nebo nedostatek vody neškodí – rozchodníky, mateřídoušku a levandule. Jsou vybrané tak, aby rozkvétaly postupně a záhon tak vypadal pěkně po celou sezonu. Protože se ve svahu nacházelo několik volně vysazených dřevin,které bylo škoda vykopávat, zvětšil se okrasný záhon do šířky tak, aby se do něj zapojily i tyto keře. Doplnila je podsadba z nízkých dřevin a prostor mezi nimi nechala architektka zamulčovat oblými kameny. Odpadly tak starosti a práce navíc s péčí o půdu, pletím, odpařováním vody a tedy i častým zaléváním. Na druhé straně výsadba přechází až k bazénu, pod svahem tak vzniklo příjemné opalovací místo s dostatkem soukromí.
Kombinace dřevin, rostlin a kamenů se opakuje po okraji zahrady, lemuje plot a vyyší stromy chrání soukromí majitelů.
Bazén a sprcha
Méně trávníku znamená méně práce, protože i porost doplněný automatickou závlahou je třeba pravidelně síct, přihnojovat a pečovat o něj. Navíc dřeviny solitérně vysazené zahradě práci ještě komplikovaly, protože se jim bylo třeba vyhýbat a dávat pozor, aby se nepoškodily. Ušetřený čas může majitelka věnovat relaxaci. A využít bazén, který je nově postavený pod svahem šlo pod svahem. Doplňuje ho venkovní sprcha a terasa na opalování. Rostliny, které zde byly původně, se částečně přesadily na jiné místo u domu, ty v horším stavu se odstranily.
Zatímco schody jsou postavené z tvrdého dubového dřeva, na plochu kolem bazénu architektka zvolily palubky z tropických dřevin. Přece jen jsou odolnější a budou zde vystaveny nejen větší vlhkosti od vodní hladiny, ale i působení přípravků na čištění vody.
Domácího původu jsou kameny a balvany, pocházejí z lomu na Mořině. Ozdobou zahrady jsou nejen kvetoucí trvalky, ale i nádherní lehátko připomínající altán, postavení pod svahem blízko bazénu.