Vše o brzkém výsevu: 8 rostlin, které můžeme sít už v lednu
S prvními týdny nového roku začíná zahrádkářům a pěstitelům krásnější období. Už nyní máme možnost zasít semínka některých rostlin v interiéru, abychom z nich vypěstovali zdravé sazenice. Víte o tom, že tento brzký start můžete dopřát i takovým rostlinám, jako jsou chilli papričky či lilky? A nejsou jediné.
Když chceme sít v těchto dnech, potřebujeme znát některá pravidla brzkého výsevu. V prvé řadě – brzký výsev vyžaduje určitou trpělivost. Nízká úroveň osvětlení a vysoké teploty v interiéru jsou často důvodem slabších sazenic.
Je-li to možné, vyseté rostliny neukládejte na parapety, pod kterými sálá radiátor, a postarejte se o dobré osvětlení během dne. Vyplatí se použít dobrý a čerstvý kompost bez rašeliny.
Jaká semínka můžete už v lednu vysít?
Pelargonie
Tyto oblíbené květiny kvetou od června do října, někdy až do listopadu, proto se je vyplatí pěstovat. Jejich semínka vyséváme na řídko do malých květináčů s kompostem, ke kterému přidáme 10 % písku. Semínka jen mírně přikryjeme hlínou. Při teplotě 24 °C trvá klíčení tři až dvanáct dnů.
Hrachor vonný
Kvete v květnu až v srpnu. Semena vyséváme hlouběji do květináče naplněného kompostem s přidáním písku. Na klíčení je pro hrachor ideální teplota 12 °C, což je ve sklenících nebo na verandách, případně zasklených balkónech. Klíčení trvá deset až čtrnáct dnů.
Jiřiny
Kvetou od července do října. Sejeme jedno až dvě semena do pěstitelských buněk nebo malých květináčů. Ke kompostu přidáváme 10 % vermikulitu. Ideální teplota je 18 až 21 °C, klíčení trvá pět až dvacet dnů.
Stračka
Kvete v červnu a v červenci. Semínka vyséváme na plytko do nádob s kompostem s přidáním 10 % vermikulitu. Povrch stačí jemně pokrýt vermikulitem. Nejprve nechejte zasetá semínka tři týdny v lednici, potom je umístěte na místo s teplotou 15 až 21 °C. Klíčení trvá sedm až osmadvacet dnů.
Petúnie
Kvetou koncem června až do září. Vyséváme je do malých květináčů s kompostem a vermikulitem (10 %) – na povrch zeminy. Pokryjeme je tenkou vrstvou vermikulitu. Semínka petúnií potřebují na klíčení teplotu 24 až 27 °C a dostatek světla. Klíčí přibližně čtrnáct dnů.
Bazalka
Úrodu přináší od května do října. Semínka bazalky vyséváme na povrch květináčů nebo podnosů s kompostem a pokryjeme vermikulitem. Ke klíčení potřebují teplotu 15 až 25 °C. Klíčení trvá čtrnáct až jednadvacet dnů v závislosti na teplotě.
Chilli papričky a lilky
Úrodu přinášejí od července do října. Do samostatného květináče s kompostem, do kterého přidáme 10 % písku, vysejeme dvě až tři semínka. Jemně vtlačíme do půdy – jen do vlastní hloubky – a posypeme vermikulitem. Ideální teplota je 21 až 27 °C, klíčení trvá tři až deset dnů.
Na co dát pozor při brzkém výsevu?
- Vždy používejte nový kompost. Je důležité, aby se v něm nehromadila voda, ale aby volně odtékala.
- Na výsev si vyhraďte parapet na slunném místě, kde je teplota stále poměrně stabilní – ne nad sálajícím radiátorem, ani tam, kde je průvan.
- Zalévejte semena jen mírně, aby měly sazenice prostor pro růst.
- Dopřejte klíčícím semenům dostatek vzduchu pravidelným větráním.
- Denně semena a sazenice kontrolujte, poškozené odstraňte.
Sabína Zavarská
Zdroj: foto Istock
Kompost bez rašeliny jako výsevní substrát, to je ničím nepodložený nesmysl.
Kvalitní výsevní substrát rašelinu obsahuje.
Je možné použít i zeolit nebo agroperlit, ve kterých se nešíří houby a plísně.
To na obrázku s popisem „stračka“ ale není ostrožka stračka, nýbrž šalvěj hajní…nemůžete těm obrázkovým databázím taky všechno zbaštit…