Nadrze_na_destovou_vodu_REWATEC-624x416.jpg

Výběr nádrže na dešťovou vodu

30. 06. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Nádrže na dešťovou vodu se vyrábí z mnoha materiálů (nejčastěji plast, beton a sklolaminát), kde každý má své výhody a nevýhody. Z důvodu nízké hmotnosti a snadné podzemní instalace bez nutnosti obetonovávání se staly poměrně […]

Nádrže na dešťovou vodu se vyrábí z mnoha materiálů (nejčastěji plast, beton a sklolaminát), kde každý má své výhody a nevýhody. Z důvodu nízké hmotnosti a snadné podzemní instalace bez nutnosti obetonovávání se staly poměrně oblíbené samonosné plastové nádrže, o nichž přinášíme více informací.

Základní typy plastových nádrží

Nejzákladnější rozdělení plastových nádrží na vodu se odvíjí od jejich tvaru. Klasické válcové nádrže jsou běžnější a levnější variantou. Hodí se na snadno přístupná místa, kde není problém kopat hluboko a kde nejsou vysoké hladiny spodních vod a nepropustné podloží. Přední německý výrobce nádrží na dešťovou vodu, firma REWATEC, vyrábí tento typ pod názvem BlueLine II.

Nádrže na dešťovou vodu REWATEC BlueLine II

Naproti tomu existují nádrže nízkoprofilové (ploché), jejichž instalace je snažší díky menší hloubce výkopu. Množství vykopané zeminy se může snížit až několikanásobně. Hodí se do míst, kde kvůli tvrdému podloží nelze kopat hluboko, nebo do míst se spodní vodou. Díky menší hloubce instalace spodní voda nedosahuje do takové výšky těla nádrže. Mimo to jsou ploché nádrže stabilnější a vůči spodní vodě a dalším možným nepříznivým podmínkám o něco odolnější. V sortimentu německé firmy REWATEC je najdeme pod obchodními názvy NEO a F-Line. Ke všem typům nádrží lze čerpat dotace z dotačního programu dešťovka.

Instalace ploché plastové nádrže REWATEC F-Line

Vlastnosti a využití podzemních nádrží

Nádrže na vodu do velikosti 10000 litrů jsou zpravidla vyrobené z jednoho kusu beze švů, jsou tedy pevné a nepropustné bez slabých míst v podobě svárů. V podzemní nádrži se voda nekazí, nevysychá a v zimě nezamrzá, jako tomu někdy bývá u nechráněných nadzemních zásobníků na vodu. Většina našich nádrží je i pojezdová.

Běžné nádrže německého výrobce REWATEC lze použít i jako jímky na odpadní vodu, případně v upravených variantách i jako septiky. Dále existují varianty upravené na retenční nádrže, které regulovaně vypouští svůj obsah například do dešťové kanalizace a brání jejímu zahlcení při přívalových deštích.

Nízké nádrže NEO se vyrábí až do velikostí 50000 l v mnoha variantách provedení. Vzhledem k zákonné povinnosti se vypořádat s dešťovou vodou na svém pozemku může být pořízena varianta v podobě vsakovací jímky, která je vybavena otvory, aby byl její obsah pomalu vsakován do okolní půdy. Dále je zvláštní variantou požární nádrž NEO, která je dodávána s kompletním příslušenstvím pro hašení požárů. Jedná se o zajímavou možnost, jak díky snadné instalaci doplnit požární nádrž do stávající infrastruktury (například města) bez rizika poškození okolních budov zbytečně hlubokými výkopy.

Plochá nádrže REWATEC NEO o objemu 30000 litrů

Příslušenství k nádržím

Základním typem příslušenství, bez kterého se při instalaci nádrže zpravidla neobejdeme, jsou nástavce šachty a poklop. Volíme je dle hloubky uložení a plánovaného zatížení. U nádrží REWATEC jsou základní typy nástavců VS20 a VS60 o délkách 20 a 60 cm. Při hlubších usazeních k nástavci využijeme ještě plastové prodloužení šachty o délce 60 cm. Všechny nástavce a prodloužení lze zkrátit dle potřeby. Pro pojezdové varianty osobním automobilem volíme pojezdový set, který obsahuje ocelový poklop a pojezdový nástavec BS60, tento set lze také prodloužit. Varianta pojezdová nákladním automobilem vyžaduje i zapojení betonových skruží, které pomohou rozložit zatížení mimo nádrž.

Dále lze využít filtry na dešťovou vodu, kde nejběžnějším typem pro domácí užití je síto instalované do nádrže. Výhodou je nízká cena a snadné čištění. Případně lze využít filtry instalované externě před nádrží, či kazetové filtry do nádrže napojené na přítok.

Voda je z nádrží čerpána zpravidla pomocí běžných ponorných čerpadel. Při využití dešťové vody i v domě (splachování, praní) je potřeba vybrat vhodnou domácí centrálu.

Více informací najdete na www.primajimky.cz

Komerční prezentace
Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze