Vyberte si sněžnou frézu
Je pravda, že v našich zeměpisných šířkách to příliš nehrozí, ale čas od času přece jen napadne sněhu požehnaně a potom se nestačíme divit. Cesty jsou zaváté a kalamita je na světě. Naše silničáře každoročně spolehlivě zaskočí i menší […]
Je pravda, že v našich zeměpisných šířkách to příliš nehrozí, ale čas od času přece jen napadne sněhu požehnaně a potom se nestačíme divit. Cesty jsou zaváté a kalamita je na světě. Naše silničáře každoročně spolehlivě zaskočí i menší množství sněhové přikrývky. Vás ale nemusí…
Sněhová fréza vás zbaví starostí s úmorným odklízením sněhu tím nejelegantnějším možným způsobem. Sníh s ní odklidíte až dvacetkrát rychleji než s lopatou. Ušetříte čas a nebudou vás bolet záda a ruce. A zároveň je to zábava.
Pokud vlastníte dům, chalupu nebo chatu, jste právě vy vhodným adeptem ke koupi sněhové frézy.
Jednostupňová sněhová fréza
K odklízení čerstvého sněhu z pevných povrchů je nejvhodnější benzinová jednostupňová fréza. Podle velikosti plochy je třeba vybrat si stroj s tím správným výkonem.
Jednostupňová sněhová fréza funguje tak, že rotující šnek (závitovka) žene sníh přes odhazovací komín tam, kam komínem míříte. Pohyb frézy zajišťuje přímo šnek tím, jak dochází k jeho kontaktu s podložím. Tato fréza odhodí sníh do vzdálenosti osmi metrů, může se ovšem používat jen na zpevněných površích a své nejvyšší pracovní efektivity dosáhne v čerstvém lehkém sněhu.
Dvoustupňová sněhová fréza
K odklízení sněhu všech druhů z nezpevněného, ale i zpevněného povrchu je vhodné vybírat v této nejrozšířenější kategorii sněhových fréz na trhu. Dvoustupňové frézy si poradí s odházením hutného, déle ležícího, mokrého, zmrzlého či zledovatělého sněhu.
Podle šířky záběru a výkonu motoru si můžete zvolit ideální frézu na méně rozlehlé, nebo větší plochy. Jejich pracovní záběr se pohybuje od 56 cm až do 80 cm a výkon motoru od 6 k do 11,5 k (koní).
Už podle názvu je zřejmé, že systém zpracování sněhu se skládá ze dvou kroků. První stupeň představuje závitovka (šnek), která má za úkol odkrojit, nabrat a dopravit sníh k vysokootáčkovému ventilátoru (druhý krok), jenž sníh odhodí komínem na požadované místo.
Podle čeho si vybrat? 1. Z jakých povrchů budete sníh odklízet (ze zpevněných, nebo z nezpevněných)? 2. Jak často budete sníh odhazovat? Hned poté, co napadne, nebo ho necháte déle ležet (např. z časových důvodů)? Toto hledisko souvisí s konzistencí odklízeného sněhu. 3. Z jak velké plochy budete bílou nadílku odklízet? |
Délka odhození sněhu
Maximální vzdálenost, do níž dokáže fréza sníh odhodit, může být až 15 metrů (v závislosti na externích podmínkách – především na druhu sněhu). Jsou-li vaše možnosti, kam sníh odhazovat, omezené, je možné komín snadno nastavit tak, aby sníh směřoval přímo vedle frézy nebo před ni. Patentovanou funkcí Quick Stick zvládne obsluha snadno změnit směr odhození sněhu.
Kompaktní jednostupňová sněhová fréza Husqvarna ST 121E určená k čištění chodníků, pozemku nebo příjezdové cesty. Nízká hmotnost (42 kg), ergonomické prvky, dobré ovládání. Gumová závitovka odstraňuje sníh ze všech povrchů, aniž by je poškodila, zajišťuje pohyb vpřed a ovlivňuje rychlost. | Sněžná fréza Wolf Ambition SF66E vybavená 230V elektrickým startérem. Páka převodovky na ovládacím panelu, vyhazování sněhu se nastavuje dvoucestným joystickem. Motor Wolf 80 H, záběr 66 cm, objem nádrže 4,7 l, osvětlení, otočný komín (180 ˚C). Cena 30 750 Kč. | Sněhová fréza Sno-Tek 22 od firmy Ariens se čtyřtaktním benzinovým motorem LCT Storm Force 208. Objem nádrže 2,7 l, záběr 56 cm, vzdálenost odhozeného sněhu 12,2 m, hmota odházeného sněhu 658 kg/min. Ovládání směru odhazovaného sněhu z místa obsluhy, startování šňůrou, nastavitelné skluznice. |
Kde se vyplatí sněhové frézy nakupovat?
Určitě u specialistů. Je dobré vybírat ze široké a kvalitní nabídky a zároveň je důležité, aby vám prodejce při výběru dokázal odborně poradit. Výběrem pouze na základě technických parametrů napsaných na papíře byste se mohli spálit. Ptejte se také na dostupnost náhradních dílů a na nabídku servisních služeb. Koupě nekvalitní nebo nevhodné frézy se vám určitě nevyplatí. Pamatujte na to, že se jedná o sezonní přístroj, který se používá ve velmi náročných podmínkách. Značkové frézy slouží i desítky let. Nejkvalitnější přístroje jsou od japonských a amerických značek.
Komfortní „vychytávky“ • Závitovka z měkčeného materiálu – při práci se sněhovou frézou právě závitovka zajišťuje styčnou plochu mezi podložím a tělem sněhové frézy. Použitím závitovky z pogumovaného materiálu se zamezí poškrábání například zámkové dlažby nebo vybetonovaného chodníku. • Automatický diferenciál nebo funkce Free Wheel slouží k usnadnění zatáčení, otáčení a vůbec manévrování s frézou. • Vyhřívané rukojeti poskytují vysoký komfort při práci i v silných mrazech. • Elektrický startér – abyste se nemuseli obtěžovat startováním klasickou šňůrou. • Závějové lišty pro odřezání sněhu, jehož výška přesahuje tělo frézy. |
Kdy je nejvhodnější doba na nákup?
Letošní modely sněhových fréz jsou na trhu již od srpna. Pokud jste tuto zimu frézu nekoupili, ale uvažujete o ní pro budoucí sezonu, potom čím dříve koupíte, tím lépe. Budete mít dostatečný výběr a ušetříte – s blížící se zimou ceny fréz nemilosrdně rostou díky stoupající poptávce a zužující se nabídce.
TEXT: Jana Veselská ve spolupráci s firmou Mountfield
FOTO: archiv firem
Odpovědná redaktorka: Zuzana Hošková