Image009.jpg

Vyrobte si domácí bylinkovou kosmetiku

05. 12. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Je čerstvá, plná vitaminů i léčivých látek a krásné voní… Vyrobit si vlastní kosmetiku zvládnete doma v kuchyni. Potřebné bylinky si můžete koupit, natrhat nebo vypěstovat. Hodí se čerstvé i usušené.   Čistící pleťový olej s přesličkou […]

Je čerstvá, plná vitaminů i léčivých látek a krásné voní… Vyrobit si vlastní kosmetiku zvládnete doma v kuchyni. Potřebné bylinky si můžete koupit, natrhat nebo vypěstovat. Hodí se čerstvé i usušené.

 

Čistící pleťový olej s přesličkou

Přeslička má posilující účinky díky vysokému obsahu křemíku, a zároveň pomáhá pleť vyčistit díky saponinům. Levandule tyto účinky ještě prohloubí a přidá uklidňující vůni.

Ingredience: Šálek hydrofilního rostlinného oleje, půl šálku silného odvaru z přesličky rolní, lžička rostlinného glycerinu, pár kapek levandulové silice.

Postup: Hydrofilní olej lze s odvarem smísit i bez použití emulgátoru. V lahvičce vše jednoduše protřepte, přidejte glycerin a silici, kterou můžete nahradit lžící sušených levandulových květů, které nasypete do ještě horkého odvaru z přesličky a necháte vyluhovat. Nechcete-li oje vařit, lže bylinky v oleji s glycerínem macerovat, na výsledek si však pak musíte počkat dva až tři týdny.

 

 

 

Medová pleťová maska s levandulí

Med má na pleť hojivé a zjemňující účinky, dodává jí také spoustu výživných látek. Spolu s olejem je ideální pro pleť suchou. Pro mastnou můžete místo oleje použít citronovou šťávu nebo jablečný ocet.

Ingredience: Lžíce medu, lžíce olejového macerátu z květů levandule nebo lžíce běžného rostlinného oleje a tři kapky levandulové silice či lžička levandulových květů.

Postup: Pokud není med dostatečně tekutý, opatrně ho rozehřejte ve vodní lázni nebo mikrovlnce, ale na nízký výkon a pouze na pár vteřin – snadno se přehřeje, a to by byla škoda. Poté vmíchejte olej, až vznikne příjemná pasta. Tu naneste na obličej a ponechejte dvacet minut působit. Olejový macerát získáte naložením květů levandule do oleje na dva týdny. Do masky je však můžete přidat i přímo, podrcené v hmoždíři.

 

 


Solný peeling s rozmarýnou

Peeling vyrobený ze soli a bylinek pokožku výborně prokrví, zbaví odumřelých buně a vyhladí.

Ingredience: Šálek hrubé soli, pět lžic rostlinného oleje, pár snítek rozmarýnky, případně tymiánu či jiných bylinek.

Postup: Sůl smíchejte s olejem a bylinkami, které nasekáte najemno, nebo podrtíte v hmoždíři.

 

 


Rychlé květinové mýdlo

Doma vyrobené mýdlo ozdobené květy poslouží nejen vám, ale také poslouží jako pěkný dárek.

Ingredience: Transparentní mýdlový základ, sušené květy – růže, slaměnka, měsíček, heřmánek a podobně.

Postup: Pokud zakoupíte mýdlový základ s glycerinem, stačí ho nakrájet, na mírném ohni rozehřát a při teplotě kolem padesáti stupňů do něj pak zamíchat květiny či bylinky dle chuti a fantazie. Směs poté nalijte do formičky a nechejte ztuhnout. Přidat můžete i pár kapek oblíbeného éterického oleje.

 

 


Pečující růžový krém

Růže omlazuje a hojí pleť, posiluje kapiláry. Pro kosmetiku jsou nejlepší voňavé odrůdy, jako je růže stolistá čili lékárnická nebo růže damašská.

Ingredience: Šálek olejového macerátu z růží nebo oleje, půl šálku růžového čaje nebo růžové vody, lžička emulgačního a lžíce nastrouhaného včelího vosku, lžička glycerinu.

Postup: Okvětní plátky – ideálně sušené, které neobsahují vodu a nekazí se – můžete na dva týdny naložit do rostlinného oleje a získat tak macerát. Lze však použít i čistý olej a z růží připravit pouze nálev. A pokud nemáte růže po ruce, vyzkoušejte legendární růžovou vodu.
Vosky roztavte ve vodní lázni, poté postupně přimíchejte olej, glycerin a nálev či vodu.

 

 


Sedmikráskový balzám na rty

Sedmikráska chudobka se už v tradiční medicíně využívala k léčbě zánětů v ústní dutině a k hojení ran. Obě tyto vlastnosti nabízí i domácí balzám na rty.

Ingredience: Vrchovatá lžíce bambuckého másla, lžíce sušených sedmikrásek, lžička nastrouhaného včelího vosku.

Postup: Bambucké máslo lze zakoupit jako pastu nebo nerafinované hrudky. Obojí se dá roztavit teplem – rozehřejte ho pozvolna a mírně ve vodní lázni jen tak, aby získal tekutou konzistenci. Poté vmíchejte podrcené sedmikrásky, ještě hodinu udržujte v tekutém stavu a přeceďte. Přidejte včelí vosk, který se ve vodní lázni rovněž rozehřeje, dokonale promíchejte a nalejte do připravené nádobky, ve které směs zchladne a ztuhne.

 

 

Mátová ústní voda

Listy máty obsahují silici, kterou z poloviny tvoří mentol. Díky tomu příjemně osvěží dech.

Ingredience: Hrst čerstvých či sušených mátových listů, lžička tinktury z čechřice vonné.

Postup: Podrcené listy zalejte šálkem vroucí vody, nechejte louhovat do zchladnutí a poté přeceďte. Nakonec přidejte alkoholovou tinkturu z čechřice, která prohloubí osvěžující účinky a také prodlouží trvanlivost ústní vody. Tinkturu si z vysokoprocenstního alkoholu a listů či plodů čechřice můžete i vyrobit, je třeba je macerovat alespoň dva týdny.

 

 


Měsíčkový krém na ruce

Měsíček lékařský urychluje hojení popraskané kůže, pomáhá i na omrzliny nebo spáleniny.

Ingredience: Šálek bambuckého másla, sádla nebo kokosového oleje, půl šálku olivového oleje, lžička strouhaného včelího vosku, hrst měsíčkových květů, lžička glycerinu.

Postup: Jeden ze zvolených tuhých základů nebo jejich směs rozehřejte spolu s voskem, přidejte měsíček a alespoň hodinu zahřívejte a macerujte. Poté přeceďte a vmíchejte olivový olej a glycerin. Pokud jste v něm předem macerovali měsíčkové květy či jiné bylinky, hojivý účinek se znásobí. Přidat můžete i pár kapek oblíbeného éterického oleje.

 

 


Tělový gel s aloe vera

Gel obsažený uvnitř aloe vera má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Využívá při drobných ran, čistí a zmírňuje bolest.

Ingredience: Větší list aloe vera, pět lžic rostlinného oleje.

Postup: Pokud pěstujete blahodárnou aloi, můžete dužinu z jejích listů použít jako základ hydratačního tělového mléka – gelu. Připravíte ho velmi snadno. Dužinu z rozříznutého listu vyškrabte a rozmixujte s olejem. Pokud jste v něm předtím macerovali své oblíbené bylinky, tím lépe.

 

 


Bylinný vaječný zábal na vlasy

Vlasy budou díky vaječnému lecitinu hebké, lesklé a zacelené. Heřmánek zvýrazňuje světlé odstíny, rozmarýn a dobromysl naopak tmavé, růžové či pivoňkové plátky jsou ideální pro zrzky. Bylinky zároveň pečují o pokožku hlavy. Pokud použijete žloutek vejce z etického, nikoli klecového chovu, budete mít nejen lepší pocit, ale i výsledek. Žloutek je totiž dle zkušeností mnohých žen kvalitnější nejen pro konzumaci, ale i kosmetické využití.

Ingredience: Šálek rostlinného oleje, žloutek, lžička medu, lžíce heřmánkových květů pro světlé vlasy, lžička listů rozmarýny či květů levandule, dobromysli pro tmavé vlasy, lžička plátků růží či pivoněk pro vlasy barvy mědi.

Postup: Podrcené bylinky nechejte v oleji macerovat dva týdny a sceďte. Rychlejší variantou je olej zahřát a bylinky v něm luhovat alespoň hodinu. Po přecezení a zchladnutí přidejte žloutek, med a dokonale rozmíchejte. Naneste na vlasy, nechejte alespoň půl hodiny působit a poté důkladně smyjte.

 


Pleťové tonikum ze slézu

Květy slézu se používají při léčbě akné, ekzémů, lupénky a drobné poškození pokožky.

Ingredience: Šálek minerální vody, lžíce sušených nebo hrst čerstvých slézových květů

Postup: Slézové květy podrťte, zvláště čerstvé je třeba rozetřít důkladně, a vložte do vody. Nechejte při pokojové teplotě macerovat přes noc, poté přeceďte. Sléz do vody uvolní hojivé a pěstící slizové látky, a také barviva s antioxidačními vlastnostmi – v macerátu působí výrazně, na pleti se však neprojeví. Pokud si přejete prodloužit trvanlivost, přidejte lžičku tinktury z čechřice.

 

 


Jaký olej zvolit?

Pro přípravu domácí kosmetiky volte vždy za studena lisovaný olej, přičemž výběr druhů je velmi široký. Proto v receptech obvykle nenajdete konkrétní druh, je lepší pár olejů vyzkoušet a zvolit si ten, který vám nejlépe vyhovuje. Lze je také střídat a kombinovat. Suchá pleť ocení hutnější druhy, jako je například sezamový, konopný, slunečnicový, meruňkový, olivový. Lehčí, snáze vstřebatelné a hydratující je například olej makový, z vinných či malinových jader, brusnicový, mokřadkový. Silně omlazující účinky má olej šípkový a arganový, každému však nemusí vyhovovat jeho aroma. Brutnákový a pupalkový jsou ideální pro pleť náchylnou k atopickému ekzému, mandlový je ideální pro citlivou. Suché a citlivé pokožce vyhovují i rostlinné tuky jako je bambucké a kakaové máslo či kokosový olej. Při výrobě domácí kosmeticky je výhodou jejich tuhá konzistence.
Stejně jako ostatní ingredience, i rostlinné oleje pořídíte v lékárnách, obchodech s přírodní kosmetikou i specializovaných obchodech se surovinami pro domácí tvoření.
Kosmetiku, která nemá pouze tukový a voskový základ, uchovávejte vždy v lednici a spotřebujte do měsíce.

 

 

Viola Martinková

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze