Vyrobte si vlastní aviváž nebo prášek do myčky
Zodpovědný přístup k přírodě a ekoživot baví čím dál víc lidí. Ti pak v drogeriích pečlivě zkoumají složení výrobků a kupují pouze ty šetrné ke svému okolí, ale mnozí si je dokonce vyrábějí doma sami. […]
Zodpovědný přístup k přírodě a ekoživot baví čím dál víc lidí. Ti pak v drogeriích pečlivě zkoumají složení výrobků a kupují pouze ty šetrné ke svému okolí, ale mnozí si je dokonce vyrábějí doma sami. Nejenže tak zbytečně nezatěžují životní prostředí, ale také ušetří. Navíc to může být dobrá zábava!
Pokud si podrobně přečtete návod na použití saponátu, čističe či jiného úklidového prostředku, zpravidla se tam dozvíte, že byste při práci měli mít ochranné rukavice a důkladně větrat. Už to by mělo člověka varovat, že výrobek lidskému zdraví příliš nesvědčí. Přitom v domácích podmínkách si můžete vyrobit takřka vše – od pracích prášků přes čistič na toalety, prostředek na mytí nádobí až po voňavou aviváž, která neobsahuje žádné škodlivé syntetické látky. Důvodů, proč si nakoupit suroviny a pustit se do tvoření doma, je mnohem víc než jen nízká cena.
Koupit, nebo vyrobit?
Obyčejné a zvlášť ty levné přípravky jsou vyráběny synteticky a ve velkém množství a často obsahují v přírodě jen těžko odbouratelné látky. V obchodech ale najdete i mnoho ekologických prostředků, které jsou k přírodě šetrné, ovšem ve srovnání s těmi běžnými jsou o poznání dražší. V domácích podmínkách vše vyrobíte mnohem levněji, pouze za cenu jednotlivých surovin.
Pokud s výrobou kosmetiky určené na úklid domácnosti teprve začínáte, rady můžete hledat ve specializovaných kurzech nebo na internetu – nejprve se vám může zdát výroba prostředků poměrně náročná na čas i množství surovin, ale brzy zjistíte, že je většinou rychlá a snadná a vlastně si vystačíte s několika základními ingrediencemi. Přímo zázraky dokážete například s jádrovým mýdlem, kyselinou citronovou, jedlou či prací sodou a kuchyňskou solí. Pomerančové slupky pro vás už nebudou obtížný odpad a sami se přesvědčíte, že syntetické vůně hravě nahradíte stoprocentními esenciálními oleji, které krásně provoní domácí aviváž nebo tablety do toalety. Recepty, kterých koluje mezi lidmi spousta, si můžete postupně upravovat tak, abyste byli s výsledkem maximálně spokojeni. Na začátek možná oceníte tyto rady a tipy:
Ekologický prášek do myčky
Na jeho výrobu potřebujete:
-
500 gramů sody na praní
-
500 gramů jedlé sody
-
250 gramů himálajské soli
-
150 gramů kyseliny citronové
Všechny suroviny jednoduše smíchejte a nakonec přesypte do vzduchotěsné nádoby, protože soda na praní ráda absorbuje vlhkost a velice rychle tvrdne. Prostředek můžete používat zároveň s octem, množství odpovídající jedné sklenici nalijte přímo do myčky. Ocet je spolehlivým leštidlem, které navíc neuškodí ani bakteriím v čističce odpadních vod. Příprava tohoto prostředku je opravdu jednoduchá, navíc používáte prášek, který není nijak agresivní.
Gel na praní černého a barevného prádla
-
pět litrů vody
-
150 gramů práškové sody na praní
-
150 až 200 gramů mýdla na praní prádla
Vodu přiveďte ve velké nádobě k varu. Pak v ní dokonale rozpusťte mýdlo na praní, které si předem nastrouhejte najemno na kuchyňském struhadle. Na závěr přidejte sodu a míchejte. Pokud chcete, aby gel voněl, přidejte navíc několik kapek stoprocentního esenciálního oleje. Na trhu je jich spousta a nevíte-li, jaký vybrat, určitě nic nezkazíte levandulí nebo růží. Tekutinu nechte odstát minimálně dvanáct hodin. Množství sody na praní určuje, jak hustý gel bude po vychladnutí. Pokud dáte více sody a gel zhoustne příliš, je třeba ho rozmixovat kuchyňským šlehačem. Tento gel se nehodí pro praní bílého prádla, protože neobsahuje žádné bělící složky. O to lepší je na černé a barevné oblečení, protože to nebude blednout.
Aviváž na praní
Víte, že běžně dostupné aviváže obsahují syntetické parfémy a ty lze považovat za jedny z nejnebezpečnějších látek, které se na praní a úklid domácnosti vůbec používají? Pokud se jich chcete vzdát, vyrobte si vlastní aviváž.
Připravte si tyto suroviny:
-
půl litru destilované vody
-
250 mililitrů jablečného octa
-
esenciální olej
Smíchejte destilovanou vodu, pokud ji nemáte, stačí i převařená obyčejná, s jablečným octem a do roztoku přidejte asi pět kapek esenciálního oleje – vůni si vyberte takovou, která se vám líbí. Tato aviváž je prakticky nezávadná a prádlo je po ní příjemně jemné.
Pomerančový čistič koupelen
Pokud nevíte, čím nahradit přípravky na bázi chloru, který nesvědčí nejen lidskému zdraví, vyzkoušet čistič z pomerančových slupek.
Potřebujete k tomu:
-
pomerančové slupky
-
jeden litr vinného octa
-
100 mililitrů vodky či jiného alkoholu
Slupky nandejte do skleněné nádoby, vhodná je například větší uzavíratelná zavařovací sklenice, a zalijte je vinným octem. Můžete přidat ještě asi sto mililitrů vodky či jiného alkoholu, ale rozhodně to není podmínkou. Během několika dnů dostane tekutina sytě oranžovou barvu, která je pro tento čistič kromě pomerančové vůně typická. Nechte macerovat minimálně jeden měsíc, pak sceďte přes kávový filtr nebo jemné plátno. Tento prostředek má silné dezinfekční účinky, výborně si poradí při úklidu koupelny i toalety a stojí jen pár korun.
Přípravek na mytí nádobí
-
400 mililitrů horké vody
-
sedmdesát mililitrů olivového oleje
-
jemně nastrouhané neparfémované mýdlo
-
lžíci vinného octa
-
půlku lžíce sody na praní
Spolehlivý přípravek na mytí nádobí připravíte rozpuštěním sedmdesáti mililitrů olivového oleje a nastrouhaného neparfemovaného mýdla, které rozpustíte v horké vodě. Do tohoto tekutého mýdla přidejte lžíci vinného octa a půlku lžíce sody na praní. Podobně jako v případě pracího gelu i zde platí, že čím více dáte sody na praní, tím hutnější přípravek na mytí nádobí si vyrobíte. Ocet v přípravku plní leštící a dezinfekční funkci, proto na něj určitě nezapomeňte.
Tip redakce
Věděli jste, že většina prostředků určených na úklid domácnosti se neblaze podepisuje také na funkčnosti domácí čističky odpadních vod, ve které se na procesu odbourávání odpadních látek podílejí bakterie? Tyto organismy si používáním běžných pracích prášků, neekologických gelů, čističů na úklid koupelny a kuchyně sami dobrovolně hubíme a tím si snižujeme efektivitu domácích čističek. Pokud se rozhodnete ve své domácnosti hospodařit efektivně a využívat jen prostředky šetrné k životnímu prostředí, určitě vás překvapí, jak jednoduchá je jejich výroba.
Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock
Více informací se nachází v listopadovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.