Za dva roky se z malé zahrady na okraji Prahy stala krásná zelená džungle
Ani při úplně malé zahrádce nemusíte polevovat ze svých představ a nároků. I těchto pár metrů čtverečních, které exteriér nabízí, lze zařídit funkčně, hezky a pohodlně zároveň.
V nevelkém domě na okraji Prahy žijí dvě mladé dámy: Laďka a její věrná společnice, fenka Evelína. Patrový dům v řadové zástavbě mladá majitelka zpočátku pojala jako dobrou investici. Také v tomto případě ale platí známé přísloví „člověk míní, Pán Bůh mění“ a po kolaudaci se do domečku nakonec nenastěhovali noví nájemníci, ale majitelka.
Laďka je spolumajitelkou menšího grafického studia, ve volném čase ráda a často cestuje. Ve svém životě dává přednost přirozenosti a harmonii, a když může, vždy se snaží oboje dotáhnout do perfektního detailu.
„Známí mě neustále přemlouvali, že moje zahrada je hezká taková, jaká je. Ale já jsem perfekcionistka a věděla jsem, že má potenciál být mnohem lepší. A díky ní také já v ní mnohem spokojenější,“ směje se Laďka.
I když máte malý pozemek, určitě si vytvořte další posezení, nechte se vylákat ven. Obohatí vás to o další zážitek ze zahrady.
Ferdinand Leffler, architekt
Co se změnilo
Geometrie zahrady
Zrušili jsme vlnící se hromadu uprostřed zahrady a vsadili jsme na jednoduché obdélníky.
Terasa
Opravili a hlavně rozšířili jsme existující terasu, ponechali jsme původní stínění a natáhli lanka na popínavku.
Vtipné detaily
Nový jednoduchý koncept si žádal vtipné detaily – nechali jsme obrůst nášlapy.
Stromy
Místo plánovaných bříz, se kterými nesouhlasili sousedé, jsou v zahradě vícekmenné muchovníky.
Plot
Kolem plotu jsme navrhli husté záhony – plot z habru a výsadby s proměnlivým obdobím kvetení. Vznikly tak spousty různých textur.
Pointa
Důvodem, proč jít do zahrady dál, se stalo zákoutí s dřevěnou lavicí a vodním prvkem.
Ferdinand o původním stavu:
„Celá řadová zástavba s terasami a malými zahrádkami je velmi hezký architektonický projekt. Když jsme sem přišli poprvé, zaujal mě především obklad domu z opalovaného neupraveného dřeva. Prostor v exteriéru je maličký, ze tří stran intenzivně napojený na sousedy. Je to vlastně takové volné pokračování obývacího pokoje v exteriéru.
Před námi se otevíral velký zelený koridor. Jenomže původní koncept vysazené zeleně tvořily různé vlnky a kopečky, které jsou na takový malý prostor až příliš. Zahradu jsme se proto rozhodli vizuálně sjednotit tak, že jsme v první řade srovnali všechny výšky a tvary. V malé zahradě je lepší zvolit místo různých vlnek jednoduché geometrické tvary, jako je čtverec nebo kruhy.“
Dopřejte si v zahradě jednu pointu. Vždy se oplatí najít místo, ze kterého budete mít hezký pohled zpět na dům. Přidejte si tam něco zajímavého. Něco, co o vás vypovídá a bude vás těšit.
„Pozemek v řadové zástavbě je až ze tří stran obklopený sousedy. Při vytváření návrhu jsme důmyslně sledovali několik pohledových úrovní – mysleli jsme na člověka stojícího na terase, na pohledy od branky směrem k domu a tentokrát i na úroveň pohledů přes hlavu, aby nás neviděli sousedé z horních pater vedlejšího domu.“
„Nový koncept zeleně byl navržen s cílem vnést do zahrady život, dynamiku a barevnost a současně vytvořit místo pro relax. Samotná zahrada má přírodní charakter a je tvořená půdokryvnými trvalkami v kombinaci s vícekmennými dřevinami. Ty mají za úkol zaclonit před budoucí zástavbou, která má vzniknout na protilehlém svahu. Úkryt před sousedy vznikl díky výsadbě živého habrového plotu a několika skupin s keři.“
Textura listů a období květů
„O proměnlivost, dynamiku zahrady se nám v této realizaci postarají zejména rostliny. Na jaře ji ozvláštní cibuloviny a sněženky, na podzim vykvetou sasanky. Zajímavé květy i listy mají vysazené náprstníky, jarmanky, kakosty, čemeřice, hosty. Z bylinek zde najdeme kontryhel a tymián, ale také půdokryvné rostliny jako barvínek a úrazník. Ty rostou pod keři a kolem nášlapů. O hustou zelenou hmotu se postarají všudypřítomné kapradiny.“
Jsem fanouškem jednoduchých řešení. Z malé nádoby snadno vylejete vodu, jakmile se zazelená. Bez chemie a složitých technologií máte v zahradě přitažlivý vodní prvek.
NÁŠ TIP
Toužíte po podobné zahradě? Navrhněte si ji pod Ferdinandovým vedením ve videokurzu Žijte ve své zahradě, více na www.zijtevesvezahrade.cz.
Profil
Zahrada v řadové zástavbě na okraji Prahy s rozlohou méně než 100 m2
Zahradní architekti
Ferdinand Leffler, Markéta Mlejnková a Kristýna Vaverková v spolupráci s ateliérem Flera
Více inspirace vo videu s Ferdinandem Lefflerem
Připravila: Katarína Paukeje
Foto: Ateliér Flera
Zdroj: Časopis HOME