řadová zástavba

Pohled na dům ze zahrady
Návštěvy domů

Jak se řadovka z počátku 20. století proměnila v domov pro tři rodiny a ateliér

Prozkoumání stavu domu v řadové zástavbě ve městě Jindřichův Hradec z roku 1911 potvrdila známý fakt. V období začátku minulého století se řadové domy stavěly skutečně poctivě, ne tak, jako o pár desítek let později (čest výjimkám). Autoři rekonstrukce Matěj Šebek a Martin Petřík se rozhodli precizní přístup stavitelů zvýraznit. Pracovali s tím, což už v domě bylo, zachovali staré dveře, kamna, některé podlahy. Dispozici však změnili.

Rodinný bazén na zahradě u domu s terasou - Casa RB
Rekonstrukce domu

Mají sousedy ze všech stran, a přesto si užívají soukromí

Stavba ze vzdálené Argentiny může být pro nás v něčem inspirující. Manželský pár se chtěl po čase vrátit zpět do Córdoby, kde koupil starší dům vsazený mezi další domy. Kromě toho, že dům potřeboval rekonstrukci z funkčního hlediska, majitelé chtěli více soukromí. Řešení? Introvertní bílý dům, který má z ulice typické stínicí lamely a z druhé strany se krásně otevírá.

Dům jako tři pravoúhlé kvádry
Návštěvy domů

Dům v Brně okouzlí hrou s tvary, elegancí a čistotou

Na začátku byl nepravidelný tvar pozemku, svažitý terén – na druhé straně představa příjemného bydlení v úzkém kontaktu se zelení.

Terasa skryta v zahradě
Realizace zahrad

Za dva roky se z malé zahrady na okraji Prahy stala krásná zelená džungle

Ani při úplně malé zahrádce nemusíte polevovat ze svých představ a nároků. I těchto pár metrů čtverečních, které exteriér nabízí, lze zařídit funkčně, hezky a pohodlně zároveň.

Foto: White Arrow
Design interiérů

Moderní interiér ve stylu vintage: Fascinující hra bílé s tmavě modrou

Málokdo z nás si umí představit, jak může vypadat běžné bydlení v New York City. I zde existuje řadová zástavba z dvacátého století, která není pro mladé lidi příliš vyhovující pro bydlení.

Foto: Ester Havlová
Návštěvy domů

Čirý dům v Jinonicích: Ocelový skelet a sklo

Přední a zadní fasáda domu vsazeného mezi dva starší není tvořena ničím jiným, pouze velkými proskleními. Díky nim tento nevšední dům s ocelovou konstrukcí působí jako čirá vsuvka mezi ostatními klasickými domy. Prostor odlehčuje a dělá vzdušným. I když je zasunut mezi dvěma domy, žádný pocit stísněnosti nebudete mít, právě naopak!

Návštěvy domů

Rekonstrukce libockého řadového domu v neutrálním tónu

Architekt a klient by měli být vždy naladěni na stejnou notu, jinak hrozí zklamání a nutné ústupky na jedné či obou stranách. Aby této situaci zabránili, obrátili se majitelé libockého řadového domku na architektonický ateliér Stempel & Tesař. Podle dosavadní práce architektů totiž ihned poznali, že narazili na ty pravé.

FOTO FILIP ŠLAPAL
Návštěvy domů

V nevýrazné řadové zástavbě vytvořili neobyčejný dům

V nevýrazné řadové zástavbě ze 70. let se letos jeden z původních objektů dočkal zasloužené rekonstrukce. Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař vytvořili dům, který zachovává některé původní prvky a současně je výrazem moderní architektury, ve které má prostor a vzduch neodmyslitelné místo.