Čirý dům v Jinonicích: Ocelový skelet a sklo

08. 12. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Přední a zadní fasáda domu vsazeného mezi dva starší není tvořena ničím jiným, pouze velkými proskleními. Díky nim tento nevšední dům s ocelovou konstrukcí působí jako čirá vsuvka mezi ostatními klasickými domy. Prostor odlehčuje a dělá vzdušným. I když je zasunut mezi dvěma domy, žádný pocit stísněnosti nebudete mít, právě naopak!

Foto: Ester Havlová

Foto: Ester Havlová

Řadová zástavba z 30. let

Řadová zástavba, jejíž je tento dům součástí, původně vznikla v roce 1930, dnes už však téměř žádný dům není v původním stavu. Možné úpravy a přestavby původních domů výrazně omezuje šířka parcel, která je jen 5 m. Hloubka původních domů je 7,2 metru. Domy v řadové zástavbě jsou dnes upraveny různými přístavbami, mají změněný tvar střechy, ale také upravené okenní otvory včetně členění a barvy okenních rámů. Dá se říci, že každý dům je jiný a z původního vzhledu ulice už nezbylo nic.

Foto: Ester Havlová

Foto: Ester Havlová

Odlehčuje celou ulici

Nový dům díky velkolepému prosklení nezatěžuje své okolí, právě naopak, působí odlehčeně a osvěživě, „provětrává“ domy nahuštěné jeden vedle druhého. Jednoduchá elegance a průzračnost nemá žádný negativní rušivý náboj vůči okolí. Od cesty je oddělen malou předzahrádkou. Přední skleněná fasáda je ozdobena geometrickou mřížkou, která má také ochrannou funkci; připomíná japonskou architekturu. Otevírání celostěnových prosklení je řešeno posuvným způsobem, což šetří i omezený prostor, který byl na realizaci domu.

Foto: Ester Havlová

Foto: Ester Havlová

Foto: Ester Havlová

Foto: Ester Havlová

Okna na šířku parcely

„Jelikož jde o řadovou zástavbu, byla hmota domu určena danými parametry sousedních staveb. Návrh budovy tedy spočíval jen v upřesnění proporcí a v řešení detailů. Především šlo o návrh základního detailu osazení oken na konstrukci. Okno má šířku parcely a konstrukční výšku podlaží. Je osazeno zvenčí. Není vloženo do otvoru. Toto okno se opakuje dvakrát na každé fasádě. Barva okenních rámů původní zástavby je bílá, proto jsou bílé i okna novostavby. Rozsah prosklení byl určen jednoduchým parametrem, a to maximalizací prosklení obou průčelí. Nosnou konstrukcí domu je ocelový skelet,“ vysvětluje nejcharakterističtější rysy novostavby architekt Jan Roháč, autor návrhu.

Foto: Ester Havlová

Foto: Ester Havlová

Podívejme se do interiéru

Jak se bydlí v takovém „průzračném“ domě? V přízemí se nachází velký otevřený prostor, který v sobě zahrnuje funkci vstupního prostoru, jídelny, kuchyně, i obývacího pokoje. Z obývacího pokoje se vstupuje přímo na zahradu. Nachází se zde i hygienické zázemí.

Efektním minimalistickým dřevěným schodištěm na boku obytného prostoru se dostanete na druhé nadzemní podlaží. Zde se nachází dvě samostatné ložnice a toaleta s umyvadlem. Ze severní ložnice můžete vyjít na terasu. V suterénu se nachází místnost určená pro koníčky, vchází se do ní ze zahrady.

Foto: Ester Havlová

Foto: Ester Havlová

Řadový dům Jinonice v kostce

Architekt: Jan Roháč

Užitná plocha domu: 92 m² + terasa 8 m²

Obestavěný prostor: 355 m³

Plocha pozemku: 112 m²

Zastavěná plocha pozemku: 57 m²

Sabína Zavarská
Foto: Ester Havlová

Kategorie: Návštěvy domů
Tagy: Jinonice řadová zástavba řadové domy rodinne domy
Sdílejte článek

Diskuze