Zahrada, jak ji určitě neznáte
Když se řekne zahrada, každý si představí záhony s květinami či zeleninou, živý plot a dlážděné chodníčky. Moderní zahradní architektura se však z tohoto pojetí dávno vymanila a povýšila zahradu na skutečně umění.
Patnáctý Mezinárodní zahradní festival v kanadském Quebecu představil 22 neotřelých zahrad – projektů od 65 designérů z celého světa (Soulu, Santiaga de Compostela, New Yorku, Basileje, Amsterdamu či Paříže). Jejich práce je originálním pohledem na problematiku životního prostředí, křehkosti přírodních krás a soužití člověka s přírodou. Nabízíme vám pohled na sedm nejzajímavějších z nich, a pokud v některé z nich naleznete netradiční inspiraci, budeme rádi.
1. AFTERBURN, tým: Civilian Projects [Nicko Elliott, Ksenia Kagner], New York, USA.
Zahrada inspirovaná přirozenou obnovou lesního ekosystému po požáru. Pod zčernalými ohořelými kmeny bují nový život. Jen poněkud spořádaněji, než jako tomu ve skutečném lese bývá.
2. CONE GARDEN, tým: Livescape [Seungjong Yoo, Byoungjoon Kwon, Hyeryoung Cho, Yongchul Cho, Iltae Jeong , Soojung Yoon], Soul, Jižní Korea.
Dopravní kužel trochu jinak aneb neobyčejný pohled na zdánlivě obyčejnou věc. Asijský tým ho využil jako neobvyklý stavební materiál i vegetační nádobu.
3. LINE GARDEN, tým: Julia Jamrozik, Coryn Kempster, Brantford, Kanada & Basilej, Švýcarsko.
Opět důvěrně známý předmět v neobvyklém pojetí – bezpečnostní páska vnáší do chaotického světa přírody jasné vymezení a tak i lidský, industriální řád.
4. MÉRISTÈME, tým: Châssi [Marie-Josée Gagnon, François Leblanc, Caroline Magar], Montréal, Kanada.
Podmořský svět vynesený nad hladinu. Organická struktura připomínající tvar některých mořských korálů je v ostrém kontrastu s geometrickými liniemi.
5. SECRET ORANGE, tým: Nomad Studio [William E. Roberts, Laura Santin], New York, USA.
V hlavní roli afrikány. Jen místo úhledného záhonku v maxipodobě, afrikánové louce ohraničené různými materiály, jež odhalují rozmanitost vnímání oranžové.
6. ROTUNDA, tým: CITYLABORATORY [Aurora Armental Ruiz, Stefano Ciurlo Walker], Santiago de Compostela, Španělsko.
Věčný koloběh vody. Architektonický objekt v srdci zahrady se neustále mění v závisloti na množství srážek a intenzitě odpařování. Alegorie na přirozené přírodní cykly.
7. EDGE EFFECT, tým: Snøhetta [Claire Fellman, Nick Koster, Karli Molter, Misako Murata, Maura Rockcastle], New York, USA & Knippers Helbig [Hauke Junjohann, Guillaume Evain] & Oslo, Norsko.
V přírodě neexistuje jasné vymezení v takové podobě, jako v lidských výtvorech − zahradách. Zde však architekti vzaly dvě přirozená prostředí (les a louku) a pomocí kovové konstrukce jim vnutily ostré hranice.
Text: Dominika ZáveskáFoto: Louise Tanguay
Zdroj: V2com.net