Image000-10.jpg

Zahrada jako tělocvična

03. 11. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Že není na podzim v zahradě co dělat? Naopak. I mimo sezonu poslouží jako venkovní posilovna anebo hřiště pro děti. Víte, co všechno k tomu potřebujete? Cvičit se dá na každé zahradě, ne vždy je nutné pro […]

Že není na podzim v zahradě co dělat? Naopak. I mimo sezonu poslouží jako venkovní posilovna anebo hřiště pro děti. Víte, co všechno k tomu potřebujete?

Cvičit se dá na každé zahradě, ne vždy je nutné pro to provádět složitější úpravu. Při józe nebo strečinku si vystačíte s obyčejnou podložkou. Pokud ale chcete neustále zlepšovat svou kondici anebo zatraktivnit pohyb dětem, s karimatkou si brzy nevystačíte. Pak si rádi proměníte část zahrady ve venkovní sportoviště. Víte, na co je třeba při tom myslet a jaký zvolit povrch?

Pro začátečníky

Patříte-li mezi nováčky a se sportem teprve začínáte, nejprve si vyzkoušejte takové aktivity, díky kterým nebudete muset dělat razantní změny. Po ránu nebo večer si totiž můžete zacvičit i na trávníku vybavení jen sportovní podložkou. Chcete-li si pořídit posilovací stroje a prvky, dobře si promyslete, co od nich očekáváte a kolik členů rodiny je bude využívat. V zahradě vám zůstanou dlouhé roky. Doporučuje se je umístit do vzdálenějšího koutu zahrady, kde budete mít dostatek soukromí. Z domu by k nim ale měla vést cesta s vhodným povrchem, abyste se na místo dostali pohodlně, a hlavně bez špinavých bot. Nezapomeňte také na osvěžení, tedy minimálně venkovní sprchu. Tu oceníte nejen při posilování, ale také po plavání v bazénu.

Hlavně v soukromí

K cvičení na zahradě potřebujete především soukromí. Jen málokdo má takové sebevědomí, že si sportovní aktivity užije před zraky sousedů a kolemjdoucích. Ideální je ukrýt domácí posilovnu za stěnu vysázenou ze stromů a keřů. Nejenže na vás nebude vidět, ale stromy také nabídnou nejen v létě potřebný stín a působí i jako zvuková bariéra. Pokud na pozemku nemáte tolik místa, vystačíte si s clonou z tvarovaného živého plotu složeného nejlépe ze stálezelených dřevin. Ještě méně náročné na prostor jsou treláže s popínavými rostlinami. Zastínění můžete řešit slunečníkem větších rozměrů, který bude odolný i proti špatnému počasí. Volte typ s boční nohou, která vám nebude při pohybu překážet. Chybu ale neuděláte ani stínicími plachtami, které jsou vhodné i do moderní zahrady a dají se jednoduše napnout mezi nerezové piloty. Díky povrchové úpravě jsou navíc odolné i vůči dešti.

Při výběru rostlin do okolí sportoviště myslete také na jejich bezpečnost. Nevysazujte sem trnité rostliny, aby nedošlo ke zranění. Květiny s výraznou vůní sice do zahrady patří a bezesporu dokáží vytvořit zajímavou atmosféru, při sportování ale mohou být na obtíž.

S trávníkem, nebo bez něj?

Dětem pro sportování často vystačí jen trávník. Při jeho zakládání myslete na to, že bude hodně zatěžován, a podle toho vyberte i speciální osivo i samotnou vrstvu zeminy. Travní směsi na tyto plochy nesou označení například sport či hřiště. Obsahují druhy, které dobře snášejí sešlapávání a rychle regenerují po poškození. Jejich součástí bývá jílek vytrvalý, někdy i více druhů. Ten vyniká vysokou odolností vůči zátěži, rychlou regenerací po poškození a hustotou vytvářeného drnu. Trávníku určitě pomůže, pokud ho pravidelně zaléváte, což ideálně zajistí závlahový systém. Je také třeba, aby místo na sport bylo dostatečně velké a pohybem na jednom místě jste porost zbytečně nevyšlapali a nezničili. A také by mělo mít jednoduchý tvar, rostliny mohou být po obvodu, nikoli uprostřed, protože by tak zbytečně komplikovaly nejen cvičení, ale i pravidelné sečení tohoto místa. Na trávníku si kromě míčových her užijete i pilates, aerobik či jógu. Jednoduchá bude také instalace boxovacího pytle, který stačí zavěsit na silnou větev stromu ve stínu. V tomto případě už je vhodné povrch upravit, trávník totiž není úplně vhodný, protože by došlo k jeho lokálnímu sešlapání. Místo kolem proto raději vysypejte hrubším štěrkem nebo zvažte pokládku speciálního sportovního povrchu, například umělého trávníku, pryže nebo polyuretanu.

 

Workout pro opravdové sportovce

Náročnější sportovci si ale s trávníkem nebo zavěšeným boxovacím pytlem jednoduše nevystačí, proto si mohou vybrat z bohaté nabídky workoutových sestav. Jejich instalaci zařídí dodavatelská firma a je při ní důležité dodržet minimální volný prostor a ideálně je doplnit i speciálním sportovním povrchem. Na výběr máte z bradel, balančních plošin, cvičebních hrazd, gymnastických kruhů nebo například posilovacích lavic.

 

Zahradní trampolína

Mezi dětmi a dospělými je také oblíbená tradiční zahradní trampolína, kterou lze jednoduše umístit na trávník nebo terasu. I v tomto případě je nutné dodržet minimální volnou plochu a v přímém okolí by se neměly nacházet žádné předměty, což se v praxi ale často neděje. Pokud si trampolínu umístíte na trávník, musíte počítat se ztížením údržby, trampolínu budete přemísťovat nejen při sečení. Jestliže to jen trochu jde, raději nechte tento sportovní prvek instalovat v úrovni terénu, trampolína pak nebude překážet, bude bezpečnější a v zahradě téměř neviditelná.

 


Méně známé zahradní hry pro děti i dospělé

Kroket

Kroket je oblíbená venkovní hra, na niž vám stačí trávník za domem. Představuje kombinaci golfu, kulečníku a šachové strategie a spočívá v posouvání koule pomocí dřevěné hole neboli palice skrz branky směrem k obracecímu kolíku a zpět ke startu. V obchodech se většinou prodává rekreační balení pro čtyři hráče.

 

Pétanque

Pétanque je původně francouzská společenská hra určená pro dvě jedno- až tříčlenná družstva, při níž se hráči snaží umístit kovové koule co nejblíže k cíli, který tvoří dřevěná kulička, takzvané prasátko. Princip hry je jednoduchý, a hrát tak může prakticky každý a téměř kdekoli.

 

Crossboule

Moderní variantou pétanquu je hra crossboule. Hraje se však s koulemi vyrobenými ze speciální a velice odolné textilie, které jsou plněné malými kuličkami. Využít pro něj můžete jakýkoli povrch, od betonu přes trávu až třeba po sníh. Díky tomu, že jsou koule měkké, s nimi můžete předvádět neuvěřitelné triky – zploštit je, dávat jim falše, házet na všechny možné způsoby a hodí se i pro hraní s malými dětmi. Jedno balení obsahuje šest koulí a prasátko.

 

Kubb

Na zahradě můžete provozovat i původně švédskou hru kubb. Utkávají se v ní dva týmy a spočívá v přesném házení kolíků na soupeřovy kubby, tedy dřevěné hranoly. Ty se snažíte shodit a získat tak nad soupeřem výhodu do dalších herních situací.

 

Hookbruč

Kombinací her kroužky, disc golfu a golfu vznikl hookbruč. Snažíte se při něm projít dané cesty s co nejmenším počtem hodů obručí. Jednotlivé dráhy mají daný par, tedy ideální počet hodů, a při hře mohou stát v cestě různé překážky. Základem hry je volná plocha, dále potřebujete obruče, kůly jako cílové body a startovací hookbručiště.

 

Paddle ball

Pálka spojená gumičkou s míčkem představuje hru pro jednoho hráče a pomáhá zlepšit rychlé reakce a koordinaci. Zábavnější variantou je míček upevněný gumičkou na tyči zapíchnuté do trávníku. Dva hráči si ho pak přepinkávají a vzájemně se za ním honí. 

 

 

Lucie Peukertová, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze