Zahrada jako z katalogu. Jak na to?

29. 04. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Aby zahrada vypadala stylově, stala se lákavým místem na odpočinek a zároveň nevyžadovala soustavnou pozornost, je důležité si ji důkladně naplánovat.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Vytvořte si seznam

Pokud začínáte s plánováním zahrady, vytvořte si seznam, který by měl zahrnovat představy všech členů domácnosti o tom, jak zahradu ztvárnit (ideálně by měl být zpracovaný do podrobnějších detailů). Pokud se názory rozcházejí, je dobré zvolit hned na začátku rozumný kompromis. Už v této fázi je potřebné se rozhodnout, zda půjde o okrasnou, nebo užitkovou zahradu, případně o jejich kombinaci. Současný trend je zakomponovat do okrasné výsadby alespoň malou užitkovou plochu, kde lze pěstovat naťovou zeleninu a bylinky. Přirozeně, ne vždy podmínky dané zahrady umožňují jejich pěstování − více možností poskytují slunné pozemky. Praktické je sepsat si oblíbené, resp. požadované rostliny, materiály, barvy a prvky, které byste v zahradě chtěli mít.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

S architektem, nebo bez?

Rozhodnutí oslovit zahradního architekta a další odborníky má nepochybně mnoho pozitiv (rychlost, odbornost), ale i určitá negativa (vyšší finanční nároky, nízká míra zapojení). Druhou možností je vybudovat si zahradu svépomocně. Takováto realizace bude sice trvat déle a zabere mnoho vašeho osobního času, jde však o méně nákladný způsob, který bude především dílem vašich rukou, či dokonce snahy celé rodiny. V případě bezradnosti se vždy nakonec můžete obrátit na zkušené odborníky, kteří pomohou zrealizovat vaše nápady, případně dotáhnou už zahájené pokusy do úspěšného konce.

Pokud se na pozemku nacházejí starší zdravé stromy, je dobré zakomponovat je do vznikající zahrady. Odstraňte jen nemocné a zdraví ohrožující dřeviny.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Plánování

Zakládání zahrady má svá pravidla, z nichž se musí vycházet i v případě, že se do její realizace pouštíte sami. Po ukončení stavebních prací, likvidaci nežádoucí vegetace, navezení nové zeminy a následné modelaci terénu můžete začít s vytvářením zeleného ráje. Ještě předtím je ale dobré vybrat si jeho základní prvky. Je nutné si naplánovat typ oplocení (pokud možno ne provizorní), chodníky a zpevněné plochy (hlavní i vedlejší), elektrické rozvody, případně zavlažovací systémy a vodní zdroje. Při svažitém terénu se nesmí zapomínat na oporné zídky a terasy a vítané jsou zde i vodní prvky. Plánování těchto prvků je rozhodně důležité dobře promyslet. Do jejich realizace se můžete pustit hned, jakmile se koncem zimy oteplí.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Výběr rostlin

Rostliny vždy vybírejte podle podmínek daného místa, stylu zahrady, náročnosti na péči a barevnosti. Dobrou pomůckou je, když si zakreslíte jejich rozmístění na papír a zohledníte přitom rozměry rostlin (hlavně dřevin) v dospělosti. Je potřebné myslet na trávník (pokud se rozhodnete pro ten kobercový, je dobré předem si ho objednat), kostrovou zeleň (stromy a keře), živé ploty, skalky, vřesoviště, květinové záhony, dělicí stěny i treláže. Ideálním řešením je postupně si vytvořit nákupní seznam (i s přibližnými množstvími) a až s ním potom zajít do zahradního centra (ideální je nakupovat v dubnu a květnu, kdy je nabídka nejširší). Rostliny vždy vybírejte tak, aby byla zahrada barevně i tvarově rozmanitá a celoročně atraktivní. Nezapomeňte na to, že několik let potrvá, než se ukáže v plné kráse.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Množství, rozmístění a prostorové nároky

Při plánovaní výsadby myslete na to, že v případě trvalek a nižších okrasných trav lépe vyniknou alespoň tři jedinci z téhož druhu. Do menšího záhonu je ideální zakomponovat minimálně tři-čtyři druhy kvetoucích trvalek a alespoň jeden či dva okrasné listy, případně můžete zvolit zajímavou okrasnou trávu. Zachovejte přitom pravidlo, že vyšší druhy patří do pozadí a nižší do popředí. Do středně velkých a velkých záhonů se nabízí zakomponovat i zajímavý, ne příliš velký v létě kvetoucí keř. V případě středně velkých a velkých zahrad je lepší vytvořit skupinky keřů (opět alespoň tři jedince). V zahradě by neměly chybět ani stromy, přičemž kvetoucí druhy (okrasné jabloně, třešně) mohou být hezké solitéry. V menších zahradách jsou vhodnější alternativou menší, pomalu rostoucí dřeviny a tvarované živé ploty.

V zahradě použité materiály by měly mít jednotný charakter a reflektovat její celkový styl a harmonizovat s architekturou domu.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Zaostřeno na čas

Při plánování zahrady je třeba myslet i na to, kolik času jí budete moci věnovat. I ta nejmenší totiž vyžaduje alespoň malou pozornost, opravdu bezúdržbová zahrada neexistuje. Na pravidelnou údržbu jsou nejméně náročné stálezelené keře, jehličnany (hlavně miniaturní) a okrasné trávy. Platí, že víc pozornosti vyžadují skalky, mnohem méně náročná jsou vřesoviště. Určitý čas zabere i péče o jezírka, umělé potoky a květinové (hlavně letničkové) záhony. Pokud toužíte po hezkém trávníku, budete se mu muset věnovat téměř celý rok. Živé ploty zase potřebují pravidelný řez, jinak nebudou působit esteticky. Více péče je nutné věnovat růžím, méně bylinkovým záhonům, půdokryvným dřevinám a trvalkám.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Rozpočet a specifika uživatelů

Již na začátku si stanovte rozpočet, který jste ochotni do nové zahrady investovat. Udělejte si průzkum trhu a zjistěte si, kolik stojí jednotlivé práce i materiál. Nákladnou položkou mohou být i některé rostliny, vždy se ale vyplatí investovat do několika vzrostlejších jedinců. Je důležité přihlížet k tomu, kdo bude zahradu využívat − zda to budou starší nebo mladší lidé (výběr materiálů, volba konzervativnějších, resp. extravagantnějších prvků), děti, případně domácí zvířata. Je potřebné zohlednit, zda bude zahrada sloužit na relax, nebo i jako exteriérové pracoviště, zda bude potřebné vyčlenit plochu na sport, hry nebo zahradní párty. Řešení by mělo být odvozeno i od toho, zda se daná zahrada nachází ve městě nebo na venkově, jaké jsou její rozměry, v jakém stylu je vybudovaný dům, případně čím se vyznačuje jeho nejbližší okolí.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Trendy

Základní pravidla při tvorbě zahrad zůstávají neměnná, každý rok ale přináší nové trendy, podobně jako v módě či interiérovém designu. Svou zahradu můžete pojmout například absolutně tradičně a doplnit ji jedním či několika aktuálně trendovými prvky – použitím konkrétních rostlinných druhů, barevnosti nebo materiálu. Jiným přístupem je vytvořit celou zahradu v jejich duchu. Jedním z takovýchto přístupů jsou v současnosti oblíbené zahrady, které představují jakési rozšíření interiéru domu − slouží na odpočinek a relax, koupání a často se tu nachází i plně vybavená exteriérová kuchyň či pracoviště. V kurzu jsou také zahrady, které pomáhají eliminovat stres, čehož lze docílit hlavně správným výběrem rostlin.

Výběr vhodných rostlin a jejich výsadbu zvládnete díky dostupným informacím svépomocně, vybudování chodníků, zpevněných ploch, jezírek a instalaci osvětlení je vhodnější přenechat odborníkům.

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

FOTO DANIEL KOŠŤÁL

Dekorace a nábytek

Výběr dekorací představuje pomyslnou tečku za budováním zahrady. Jejich sortiment je v současnosti opravdu pestrý a určitě si vyberou milovníci rozmanitých stylů. Mnohé dekorace jsou už opravdu kvalitně povrchově upravené, a tak mohou zůstat v zahradě během celého roku. Při jejich výběru se určitě vyplatí držet se pravidla méně je více a s množstvím dekorativních předmětů to určitě nepřehánět. Jedna vkusná hodnotnější dekorace nebo umělecký předmět v podobě sochy nebo plastiky vynikne mnohem více než velké množství nesourodých drobností. S rozvahou se musí přistupovat k volbě zahradního nábytku. Spíše se vyplatí investovat do kvalitnější soupravy od ověřeného dodavatele, která vám vydrží dlouhá léta. I při výběru nábytku myslete na celkový charakter zahrady.

10 kroků při zakládání nové zahrady

1 Zlikvidujte veškerý stavební odpad, odstraňte náletové dřeviny a zničte plevel.

2 Oploťte pozemek.

3 Přivezte novou hlínu (ideálně z blízkého okolí a ještě během podzimu, aby do jara slehla,) a pusťte se do modelování terénu. Vytvořte oporné zídky.

4 Vybudujte hlavní i vedlejší chodníky a zpevněné plochy.

5 Položte elektrické rozvody a závlahové sítě.

6 Nainstalujte osvětlení, osaďte zahradní domek, resp. altán.

7 Vybudujte vodní prvky, skalky a vřesoviště.

8 Pusťte se do výsadby dřevin – stromů, keřů a živých plotů.

9 Začněte s výsadbou trvalek, květinových záhonů a okrasných trav.

10 Založte si trávník, případně položte travní koberec.

TEXT A FOTO DANIEL KOŠŤÁL
ZDROJ časopis HOME 3/2016, JAGA MEDIA, s.r.o.

Kategorie: Zahrada
Tagy: bylinky do skalky dekorace zahrady jabloně materialy návrh zahrady péče o trávník planovani rady a tipy rostliny skalky zahradní skalky zakládání trávníku
Sdílejte článek

Diskuze