Zahrada nejen pro domácí zvířata
Nejen psi a kočky žijí na vaší zahradě. Často se stává domovem – nebo aspoň jídelnou – i pro další živočichy. Starejte se o ně, v sezoně vám to vrátí, když uloví miliony mšic a housenek. […]
Nejen psi a kočky žijí na vaší zahradě. Často se stává domovem – nebo aspoň jídelnou – i pro další živočichy. Starejte se o ně, v sezoně vám to vrátí, když uloví miliony mšic a housenek.
Ptáci, ale i veverky či ježci ocení v zimě přikrmování, a dostanou-li se do nesnází, také vaši pomoc. Jen pozor, abyste jim svou péčí a neznalostí spíš neuškodili. Víte, jak se o ně starat správně?
Ježci v nesnázích
Ježkům k přezimování postačí přístupný kompost nebo kupa listí a klestí v koutě zahrady. V zimě spí tvrdě, teplota jim klesne na pět stupňů, dech i tep se zpomalí a oni spotřebovávají tukové zásoby. Pokud jim dojdou předčasně, mohou z úkrytu vylézt a hledat potravu i pomoc u člověka. Krmte je pouze libovým syrovým masem, konzervami speciálně určenými pro ně, granulemi pro psy či kočky a to vše doplňte čistou vodu. Žádné mléko, ovoce nebo slané jídlo – to jim škodí! Dokud se ježek dokrmuje a je aktivní, můžete ho nechat i při nižší pokojové teplotě, později bude potřebovat místo chladnější, ale bezmrazé. V něm domek na spaní, bedničku vyplněnou slámou, senem nebo suchým listím a také výběh. Ježci jsou velmi aktivní, prostor potřebují a pozor – umějí překvapivě dobře šplhat. I sem mu přichystejte potravu a vodu, ačkoli se již nebude krmit každý den. Ježek bude vděčný za odblešení, ke kterému můžete použít sprej proti blechám nebo klíšťatům nebo blechy vyčesat nad lavorkem s vodou. Odčervování je diskutabilní, může i uškodit – provádí se pouze pod dohledem zkušeného veterináře. Na jaře pak vypusťte odpočatého ježka v podvečer na zahradu, nejlépe u připraveného úkrytu, kde mu ještě nechte misku s vodou a nějaké jídlo na rozloučenou.
Krmítko pro veverky
Veverky v zimě nespí, i když za nejhoršího počasí zůstávají ve svém hnízdě schované nejen v noci, ale i ve dne. Staví si ho vysoko v korunách stromů, vypadá jako klubko větví. A mají v něm příjemné teplo, neboť si ho před zimou zateplily izolací z rozcupované kůry a vystlaly suchou trávou, listím, pírky i srstí. Podobně si také vylepšují dutiny ve stromech nebo velkou ptačí budku, kterou jim můžete připravit. Přežívají díky zásobám bukvic, šišek, oříšků a hub, které si v létě schovaly. Pokud jim zásoby dojdou, ocení dokrmování – připravte jim na oříšky a slunečnice. Nejlépe na speciálním krmítku pro veverky, kde je potrava chráněna stříškou, kterou si však snadno odklopí. Ořechy můžete vkládat i ve skořápkách. Potravinovou pomoc ocení samičky i zjara, kdy se starají o mladé – první se rodí již v únoru. Pokud naleznete malé veveřátko, které vypadlo z hnízda, můžete se obránit na záchranou stanici, více informací najdete na stránkách www.veveratka.cz.
Ptačí zahrada
Ačkoli jsou ptáci přizpůsobeni životu v zimě, mrazivé dny pro ně bývají těžkou zkouškou. Pak ocení budky, ve kterých se k sobě navzájem přitisknou. Vyrovnají tak nevýhodu těch malých, kteří prochladnou rychleji než velcí. A ráno se sejdou zase na krmítku. Dostatek kvalitní potravy je pro přežití zimy stejně důležitý jako husté peří. Přikrmování není žádný zásah do koloběhu přírody, pomoc je na místě. Ptákům totiž ztěžuje život intenzivní zemědělství, pesticidy na zahradách i v parcích, snižování pestrosti krajiny i chov koček. Pomoc však bude skutečná, pouze pokud jim nabídnete slunečnice a jakákoli další surová semena, nepražené nesolené oříšky a syrový lůj. Žádné zbytky z kuchyně, kromě jádřinců – ty však nesmějí na krmítku zplesnivět. A přidejte i napajedlo s čerstvou vodou alespoň za bezmrazých dní.
Soused netopýr
Zahradu nebo dům s vámi mohou obývat i netopýři. Ti jsou (a platí to pro všechny druhy včetně příbuzných vrápenců) ohrožení, mnozí kriticky. Může za to nedostatek stromových dutin, pesticidy a vyrušování při spánku. Zimu tráví nejen v jeskyních, ale někdy i ve sklepech rodinných domů. Letní i zimní kolonie netopýrů mohou doplatit na rekonstrukce, například po jarním probuzení nemohou vylétnout ven, protože vchod je náhle ucpaný. I jim můžete nabídnout ubytování ve speciálních budkách, které lze zabudovat do fasády i zavěsit na stromy. Měly by být prostorné a zateplené, aby zde mohli i bezpečně zimovat. Netopýry se vyplatí v zahradě mít – pronásledují hmyz po celou noc. Potřebují jen prostředí prosté jedů a velmi ocení přírodní jezírko, z něhož se za letu rádi napijí.
Odborné rady, jak jim pomoci, poskytuje například Česká společnost pro ochranu netopýrů. A těm, kdo se o jejich ochranu zaslouží, rozdává plakety s nápisem Můj soused je netopýr. Podrobnosti najdete na stránkách www. sousednetopyr.cz.
Viola Martinková