Zahrada pro…děti
Zahrady by měly odrážet osobnost svého majitele. České zahrady však většinou žádnou individualitu nevyzařují. Je to zahradnickými firmami a špatnými projekty? Omezeným sortimentem rostlin nebo nedostatkem peněz? Zakopaný pes může být i v naší nedůvěře […]
Zahrady by měly odrážet osobnost svého majitele. České zahrady však většinou žádnou individualitu nevyzařují. Je to zahradnickými firmami a špatnými projekty? Omezeným sortimentem rostlin nebo nedostatkem peněz? Zakopaný pes může být i v naší nedůvěře ve vlastní úsudek a možná v pohodlnosti při jednání s architektem, kdy vybíráme pouze z toho, co kolem sebe vidíme, a vlastně jen napodobujeme „úspěšné“ realizace.
Nebojte se zahradu přizpůsobit sobě a svému současnému životu. Nikdy nemůžete mít samozřejmě všechno, ale není kam spěchat, zahrada je živý organismus a nic nemusí být napořád. Během deseti let se třeba ze studentky stanete maminkou s dětmi a posléze i manažerkou, jednou budete mít víc času, potom víc peněz… Život se mění a zahrada by se měla měnit s ním. Vybrali jsme proto několik životních etap či situací a pokusili se k nim najít tu nejvhodnější zahradu, návod, jak pojmout její prostor a vhodné rostliny.Rodiny s dětmiRodiny s dětmi představují pestrou skupinu obyvatel. Jiné nároky na zahradu budou mít proto rodiče s batolaty, větší možnosti očekávají předškoláci či mladší školáci a jejich kamarádi a jinak budou zahradu využívat náctiletí.Co je typické Přesto mají všichni něco společné – často mají na zahradu málo času a nemívají peněz nazbyt. Ani tehdy ale není třeba na vzhled zahrady rezignovat. Při dobré vůli lze vytvořit zahradu pro děti, která bude i pohledově hezká. Motorem může být právě různorodost a proměnlivost – málokdo má rád vše stále stejné, a zvláště děti jsou zdrojem neklidu a improvizace, a to i v zahradní tvorbě. Vždyť i jejich výtvory můžete s úspěchem použít jako zahradní dekorace a vytvořit tak nezaměnitelný prostor.Osvědčilo seNeodkládat – děti sice nevyrostou přes noc, ale předat jim pyšně vlastnoručně postavené pískoviště v době, kdy už raději jezdí v okolí domu na kole, je plýtvání energií. Dětem stačí i jednoduché vybavení, které ale musejí dostat v době, kdy je zajímá.Zapojit děti – tohle se lépe říká, než dělá, protože rodiče bývají často zbytečně úzkostliví. Pokud však opravdu chcete větší děti přitáhnout do zahrady, pusťte je k opravdové práci s opravdovými nástroji a ne s plastovým nářadím na hraní. Určitě to ocení.Vybavení zahrady- Malé děti – potřebují jednoduchost, přehlednost a bezpečí. Uvítají tedy stíněné pískoviště, přenosný bazének, houpačku, domeček a rovnou plochu, cestu či terasu.
- Mladší školáci – poskytněte jim prostor pro hry, úkryty a poznávání. Využít k tomu můžete jezírko, záhony s květinami, ohniště, domek v koruně stromu, stan, terče, koše na basket, branky, provazové žebříky nebo tunely.
- Starší děti – ocení soukromí, místo pro setkávání s kamarády a vybavení pro zajímavé hry. Zavděčíte se jim ohništěm, terasou, posezením stranou domu, altánkem, zástěnou, hamakou či možností provozovat třeba slackline.
Na co se zaměřit
- Vytvořte spojenou trávníkovou plochu jednoduchého tvaru, stromy a keře vysazujte do skupin.
- Upřednostněte kompaktní záhony větších rozměrů, vyhněte se malým záhonkům rozptýleným po celé zahradě.
- Zajistěte dostatečně velké a přístupné skladovací prostory (kůlnu nebo přístřešek) pro různá vozítka a kola.
- Pořiďte si vybavení pro návštěvy dětí – set na badminton, sadu házecích kroužků, houpací síť nebo lupu na pozorování hmyzu.
Co raději vypustit
- Skleník a pařeniště se skleněnými tabulemi – nebezpečí hrozí dětem i skleníkům.
- Sbírkové záhony, skalky, choulostivé rarity – zkrátka vše, co nepřežije zásah míčem.
- Letnění velkého množství pokojovek – právě pod stromy si děti rády hrají.
- Zeleninové záhony v úrovni terénu – jistější jsou vysoké záhony z palisád.
- Jedovaté a ostnité rostliny – jsou nebezpečné hlavně pro kamarády, kteří neprošli rodinným školením.
- Bezchybný trávník – má to být prostor určený pro zábavu, ne pro okrasu.
Výběr rostlinPři volbě rostlin se řiďte jednoduchým pravidlem – měly být nenáročné, levné, dostupné, snadno nahraditelné a s dobrou regenerační schopností. Navíc musejí být pěkné na pohled, s výraznými tvary a barvami, případně voňavé, jedlé, lákající motýly nebo jinak zajímavé.Vhodné rostliny
- LetničkyHledíky – pevné keříky snadno bobrůstají, někdy i přezimují. Květy vydrží ve váze dlouho a děti je rády zkoušejí stisknout tak, aby se otevřely.Hrachory – krásně voní, vysévají se bez předpěstování, rychle rostou a lze z nich snadno vytvořit kytičky jen tak pro radost.Aksamitníky – kvetou až do mrazů, dobře obrůstají, jsou pevné a kompaktní a hodí se na obruby.Měsíčky – samy se na stanovišti vysemeňují a jsou vhodné pro holčičí vaření.
- TrvalkyPupalky – květy se navečer rozvíjení doslova před očima a navštěvují je noční motýli.Kopretiny – mají pevné stonky a husté trsy, hodí se k řezu, snadno se množí a přesazují.Třapatkovky – přitahují hodně hmyzu a motýlů.Cibuloviny – bledule, sněženky a krokusy nalákají děti ven i v předjaří.
- DřevinyZlatice – snáší výborně řez, má zářivou barvu a zásobuje vázy celou zimu i předjaří.Mochna křovitá – pevný hustý keř vhodný i do okolí pískovišť.Svída bílá – dobře snáší řez, v zimě vytváří červené pruty a využívá se pro zástěny a předěly.Plamének – plotní a vlašský plamének se hodí k popnutí zástěn a altánků.Vajgélie – v létě rozkvétá velkým množství pěkných květů. Užitkové rostlinyŘedkvičky – vysévají se přímo na místo a rychle rostou.Jahodníky – měsíční nevytvářejí šlahouny, vydrží bez přesazování řadu let a plodí až do mrazů.Hrášek – představuje jistý výsledek a krátkou dobu pěstování.Rajčata – nejlepší jsou sladká „cherry“ veliká tak akorát do pusy.Dobromysl – krásně voní, dobře se sklízí, najde uplatnění v kuchyni a láká motýly i včely.
FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK