zelenina

Zasněžená konev
Rady a Tipy

Zimní zahrádkářské tipy: Jak využít únor k přípravě na jaro

Únor bílý, pole sílí. Tak praví pranostika. Na naší zahrádce můžeme dělat v únoru mnoho aktivit, než jen čekat, až roztaje sníh a do půdy se dostane voda. Okopávání je kvůli promrzlé půdě nemožné a o sázení přímo do záhonů také nemůže být řeč.

Variace zeleniny
Recepty

Zeleninové variace: Okouzlující pokrmy pro moderní gurmány

Inspirace na lahodné pokrmy plné čerstvosti a vitamínů z lokálně pěstované zeleniny a ovoce. Pestrý salát s brambory, chřestem a hráškem, lehké těstoviny prima vera, výtečné kuřecí maso s bylinkovým pestem či krémová polévka z pórku a hrášku. Vše je krásně barevné, zdravé a hlavně chutné.

Přátelé grilují maso
Recepty

Jednoduché recepty na grilování masa, sýrů a zeleniny

Grilování je nejen oblíbenou letní aktivitou, ale je to také skvělý způsob, jak si vychutnat výborné jídlo, a přitom posedět s přáteli či rodinou. Ať už patříte mezi „grilovací“ začátečníky nebo profesionály, zde najdete jednoduché recepty na dokonalé grilované pokrmy.

Ochrana rajčat před hnilobou a plísní
Rady a Tipy

Poznejte triky starých zemědělců, jak lze ochránit rajčata před hnilobou a plísní

Vidět, jak zdravá rostlina najednou bojuje o přežití nebo rodí nemocné či poškozené plody, je pro každého zahrádkáře nepříjemným zážitkem. Nemoci se nevyhýbají ani rajčatům. Navzdory tomu, že hniloba a plíseň rajčat jsou dva odlišné problémy, existuje více způsobů, jak jim předcházet. Znáte triky starých zemědělců?

Jak připravit krátce nakládanou zeleninu do sklenic
Recepty

Naložte si zeleninu: zdravou lahůdku, kterou ocení i vaše střeva!

Krátce nakládaná zelenina je skvělým způsobem, jak obohatit stravu o zeleninu, která vám nejen pomůže se zdravějším životním stylem, ale zároveň vás zasytí. Navíc je také velmi chutná a osvěžující, jelikož si během procesu nakládání zanechává svou výtečnou křupavou chuť. Řekneme si, jaké výhody pro zdraví tato zelenina má a jak si ji můžete připravit.

Recepty na zeleninové saláty
Recepty

6 vynikajících zeleninových salátů, které vám pomohou odlehčit jídelníček!

Ať už si chcete jídelníček odlehčit proto, že byste rádi zhubli pár kil, či pouze chcete tělu dopřát lehčí stravu, tak právě zeleninové saláty mohou být tou pravou volbou pro vás. Nejen že jsou snadné na přípravu, ale jsou také velmi chutné a bohaté na vitamíny, což oceníte především v období různých viróz. Vyzkoušejte sami některý z níže uvedených receptů a rozmazlete tak své chuťové buňky.

Papriky Yalarela
Rady a Tipy

Je čas na výsev zelenin. Co sejeme v únoru?

První měsíc roku 2023 máme zdárně za sebou, a tak je nejvyšší čas udělat praktické kroky k zajištění letošní úrody. Zapálení pěstitelé už jistě mají své výsevní plány připravené, ale někomu se malé připomenutí bude určitě hodit. Proto přinášíme několik tipů na druhy a odrůdy, které vám udělají radost.

I průměrně veliký pozemek dokáže menší rodině zajistit při správném hospodaření většinu potravin potřebných během roku. FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ
Rady a Tipy

Samozásobitelská zahrada přináší nové možnosti

V posledních letech se stále častěji snažíme na svých zahradách vypěstovat i trochu zdravé zeleniny a ovoce, kterými pokryjeme alespoň malou část jejich roční spotřeby. I na menší okrasné zahradě většinou rostou bylinky, tu a tam je vysazen ovocný strom a v koutku se rozvíjí výsadba drobného ovoce a zeleniny, jež přináší potěšení dospělým i dětem.

Nebojte se v zeleninove zahrade pestovat i nektere medonosne trvalky, nalakaji do zahrady uzitecny hmyz.
Rady a Tipy

Efektivní zahradničení na zeleninové zahrádce

Stále více českých zahrádkářů se vrací k tradičnímu pěstování rostlin, ze kterých je užitek. Ovoce, zelenina a bylinky tak patří ke zcela běžnému repertoáru venkovské a dnes velmi často i městské zahrady.

Rady a Tipy

Domácí dekorace z jarní zeleniny a cibulovin

Pokud máte odvahu vytvářet prostor pro vlastní, osobitý a nenucený styl, máme pro vás inspiraci z jarní zeleniny a cibulovin.