Najemnik_1.jpg

Zahrada pro… nájemníky

25. 10. 2015
Diskuze (0)
Sdílet

Forma bydlení ovlivňuje i způsob života a dotýká se samozřejmě také zahrad. Zatímco vlastník rodinného domu si prostor zařídí a vybaví podle svých představ a založí trávník, skalku nebo trvalkové záhony, nájemce nemovitosti se ve […]

Forma bydlení ovlivňuje i způsob života a dotýká se samozřejmě také zahrad. Zatímco vlastník rodinného domu si prostor zařídí a vybaví podle svých představ a založí trávník, skalku nebo trvalkové záhony, nájemce nemovitosti se ve svých plánech drží spíše při zemi. Je vůbec možné si pronajatou zahradu naplno užít?

I pronajatá zahrada vám může přinést spoustu potěšení.

I pronajatá zahrada vám může přinést spoustu potěšení.

Snovým školním rokem se dává do pohybu i trh s bydlením. Tou největší skupinou, která v tomto období hledá nájem, jsou samozřejmě vysokoškoláci, nemalou část ale tvoří i rodiny s dětmi, pro ně je zahájení školních povinností často mezním termínem. Bydlení v nájmu se ale může vztahovat na kohokoli, kdo prochází určitou životní změnou a potřebuje čas na nové uspořádání svého života.

Zahrada ve smlouvě
Plánujete-li bydlení v nájmu a vybraná nemovitost disponuje i zahradou, měl by být způsob jejího využívání zakotven v nájemní smlouvě, a to i tehdy, když jde o nájem na dobu určitou. Je-li na zahradě nějaké vybavení, například bazén nebo kompostér, je dobré i je ve smlouvě uvést a určit způsob a rozsah jejich využívání, aby se zabránilo pozdějším dohadům. Nikdy nepodléhejte dojmu, že je to zbytečné a rozumí se to samo sebou, a smlouvu po dohodě s majitelem nemovitosti doplňte.

Osvědčilo se

  • Mluvte – vždy se snažte s majiteli dohodnout na zcela konkrétních věcech. Zeptejte se na konzumaci ovoce ze stávajících stromů, pěstování zeleniny, povinnost sekat trávník, možnost trhat květiny do vázy nebo využívat zahradní nábytek apod. Někdy je vztah mezi pronajímatelem a nájemníkem vřelý a přátelský, není to ale pravidlo.
  • Nabídněte – zahradničíte-li rádi, nejde vám pravděpodobně o pocit, že rostliny vlastníte, ale o samotnou činnost. Nabídněte proto své ruce a dovednosti majiteli zahrady, možná bude rád, že záhony nezpustnou, případně nebude muset platit za profesionální údržbu zahrady.
  • Dokumentujte – není vůbec od věci, když společně s majitelem zahradu ještě před vaším nastěhováním projdete, pomocí fotoaparátu zdokumentujete a pořízené snímky budou tvořit třeba přílohu nájemní smlouvy. Při focení se zaměřte hlavně na poškozená místa, jako jsou například otlučená posezení, popraskané dlaždice na terase, suché stromy atd. Možná se to zdá zbytečné, ale v případném budoucím sporu budete za fotodokumentaci vděční.
Posezení by mělo být příjemné, s pěknými letničkami a dekoracemi na dohled.

Posezení by mělo být příjemné, s pěknými letničkami a dekoracemi na dohled.

Praktické vybavení

  • Mobilita a univerzálnost – některé pronajaté zahrady nemají žádné vybavení. Při jeho případném pořizování se zaměřte na to, aby zakoupených věcí nebylo moc a všechny jste pravidelně využívali. Nepotřebujete přece celý set zahradního nábytku, když vám postačí dvě křesílka. Použít můžete i vnitřní vybavení domu, které by mělo být v ideálním případě skladné (například skládací židle), přenosné a univerzální. Místo speciálního polstru vám pak postačí polštář ze sedačky a poličku nebo servírovací stolek zastoupí třeba schůdky ze spíže.
  • Nádoby a spol. – pro zahradničení si pořiďte prostorné truhlíky, ve kterých můžete pěstovat celou škálu zeleniny a drobného ovoce. Paragony, ze kterých je jasné, že jste truhlíky zakoupili vy, si samozřejmě schovejte. Investujte také do kvalitního ručního nářadí. Pokud budete v nájmu bydlet delší dobu, zvažte i nákup stromků v nádobách. Vybrat si můžete okrasné i užitkové stromky, v nabídce zahradních center najdete prakticky všechny druhy ovocných dřevin.
  • Žádné zásoby – pronájem naučí lehkosti a bezprostřednosti. Nájemníci si zpravidla nepořizují příliš mnoho věcí, nehromadí je a neodkládají s tím, že se hodí někdy později. Při zahradničení se to týká zejména hnojiv nebo ochranných prostředků. Kupujte proto vždy jen jednorázové dávky a menší balení a rostlin si pořiďte tolik, kolik napočítáte květináčů za oknem. Představte si, že se budete muset za měsíc nebo dva odstěhovat – získáte tak jiný úhel pohledu na své potřeby a nákupy.

Co raději vynechat

  • Dlouhodobé plány a sny – zahrada se bez delšího plánování neobejde, v nájmu je to ale jiné. Snažte se proto užít si to, co můžete mít hned – vařte s pomocí vlastních bylinek v květináčích nebo odpočívejte na terase s letničkami.
  • Ambice – možná opravdu víte, jak pronajatou zahradu lépe uspořádat, ale snažte se svou energii udržet na uzdě. Majitel může mít k zahradě osobní vztah a nikdy nevíte, jestli jste při likvidaci skomírajícího růžového keříku nezničili i nějakou vzpomínku.
  • Investice – rozpadající se venkovní krb, prasklý kompostér, zpuchřelá hadice – to všechno je záležitost majitele, ne vás. Pokud se s pronajímatelem nedohodnete, že to na vlastní náklady opraví nebo vám opravu zaplatí či sníží o doloženou částku nájemné, zařiďte se po svém. Kupte si maličký litinový gril, za pár desetikorun konev na zalévání a sáček kompostu. Jde o malé investice, a navíc budete mít klid a jasno ve věcech.

Vhodné rostliny
Do krátkodobých pronájmů, kdy jste víceméně odkázáni jen na pěstování v nádobách, se hodí hlavně univerzálně využitelné rostliny, jako jsou bylinky a druhy s krátkou dobou pěstování, například letničky. Stranou stojí trvalky a klasické dřeviny. Přestože se i trvalkám v nádobách daří, rozkvétají často až ve druhé polovině léta.

  • Okrasné – zaměřte se hlavně na letničky, jejichž výběr můžete díky bohatému sortimentu snadno přizpůsobit vašim preferencím. Nejlepší jsou husté robustní trsy s mnoha květy, jako třeba nestařec, aksamitník, vitálka, tařicovka nebo netýkavka či zvonek. V truhlících mají nezastupitelnou roli i cibuloviny, které odstartují sezonu už v dubnu. Potřebnou výšku vnesou na zahradu okrasné dřeviny na kmínku.
  • Užitkové – stálicí truhlíkového pěstování je jahodník, jehož převislé odrůdy jsou k pěstování v květináčích přímo určeny. Ze zeleniny je možné v menším objemu půdy pěstovat ředkvičky, saláty, s oporou i hrášek, keříčková rajčata a chilli papričky. Z aromatických listových zelenin si můžete vysít třeba kerblík, řeřichu, hořčici, potočnici, roketu a kopr

FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ

Zahrada pro… nájemníky

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě navsteva top zahrada
Sdílejte článek

Diskuze