navsteva

Dispozice domu je přizpůsobena snaze dosáhnout pasivního standardu – obytné místnosti jsou orientovány na jih, aby se v nich co nejlépe využily solární zisky, pomocné prostory na sever.
Dřevostavby

Stavbou pasivní dřevostavby našla pětičlenná rodina rovnováhu

Pokud chcete bydlet úsporně, musíte stavět podle jistých pravidel – něco jako energetické feng šuej dostane příjem a výdaj energie v domě do přirozené rovnováhy, přičemž na její udržení nebudete muset vynaložit příliš námahy ani prostředků. Při stavbě domu je však potřebné hledat rovnováhu i v jiných otázkách.

Polohu na poměrně strmém jižním svahu na okraji vesnice si domácí chválí: „Je to poslední dům, nad kterým už se určitě nebude stavět. Je tu ticho, dobří sousedé... Přesně takový klid jsme hledali.“ FOTO DANO VESELSKÝ
Návštěvy domů

Dům, který si rozumí s krajinou

Pozemek měl svá pozitiva i negativa – tak už to v životě chodí. Architektovi se však podařilo postavit dům tak, abyste kolem sebe vnímali jen samé úžasné přednosti.

Bydlení

Výsledkem svépomocné práce mladého architekta je moderní dům spjatý s přírodou

Na úplném konci obce, dostupný cestičkou lemovanou majestátními kaštany, zcela pod lesem se rozprostírá areál několika domů, z nichž jeden je výsledkem svépomocné práce mladého architekta.

Dřevěná fasáda je pravdivým obrazem přírodní podstaty tohoto střídmého domu – jeho stěny tvoří dřevěná sloupková konstrukce s difuzně otevřenou skladbou, izolovaná minerální vlnou. FOTO Lina Németh
Návštěvy domů

Výjimečný dům splněných přání na složitém pozemku

Originální dřevostavba, která se stala vytouženým domovem mladé rodiny, vděčí za svou výjimečnost paradoxně počátečním nepříznivým okolnostem. Severozápadní svah a už vykopaný velký zářez pro úplně jiný dům – taková byla na první pohled ne právě ideální startovací čára pro tento projekt.

Byt prošel kompletní změnou dispozice – téměř nic nezůstalo na původním místě. V rámci rekonstrukce se měnily všechny rozvody a podlahy. V historizujícím duchu se nesou nové radiátory, vypínače i zásuvky. FOTO TOMÁŠ MALÝ
Design interiérů

Citlivá rekonstrukce bytu v historickém centru Prahy propojila prvky minulosti s moderním minimalismem

Citlivá rekonstrukce bytu v historickém centru Prahy vkusně propojila prvky minulosti s moderním minimalismem a oděla je do nesmrtelných tónů černé a bílé.

Vkusný minimalistický design domu navzdory své jednoduchosti působí na pozadí svažující se ulice dynamicky. Obklad z termodřeva zase příjemně koresponduje s nedalekým lesem. FOTO MARTIN MATULA
Návštěvy domů

Dá se to! Moderní jednopodlažní dům postavili vlastními silami

Mladá rodina postavila za rok moderní dům, který zaručuje energetické úspory i vysokou kvalitu bydlení. Denní světlo a čerstvý vzduch v místnostech patřily mezi jejich základní požadavky.

Všechny vnitřní dveře mají originální zabroušené ocelové zárubně. Dveře z předsíně do obývacích prostor jsou atypicky vysoké a prosklené. Ostatní dveře do dalších místností pak mají standardní výšku a jsou z lakované MDF desky. FOTO ATELIÉR SENAA
Design interiérů

Elegance korunovaná výhledem na přehradu

Jak ze standardního bytu v novostavbě, který původně nebyl řešen s přemírou nadšení ani invence, vykouzlit bydlení, které si nyní opravdu zaslouží své nádherné umístění s výhledem na přehradu? O tom mohou z vlastní zkušenosti vyprávět mladí architekti z brněnského ateliéru SENAA.

Dům stojí na úpatí kopečku Sv. Benedikta. FOTO Zsolt György Kovács
Návštěvy domů

Jak postavit nový rodinný dům do venkovského prostředí

Na návštěvu do domu, který se opírá o vysokou skálu, jsme se vydali do Maďarska. Stavba zaujme nejen svým tichým sousedem – mohutným skaliskem – ale i způsobem, jak se architekti vypořádali s náročným úkolem: postavit nový dům do venkovského prostředí.

Foto: Marcelo Donadussi
Design interiérů

Byt mladé dvojice, který svým designem oslovuje i zcela odlišné typy lidí

Každý design má své osobité kouzlo, každý designér umí lahodit určitému typu klienta (budoucího či současného majitele, resp. obyvatele prostoru). Výjimečně se však dá natrefit na design, který je tak univerzální, příjemný a funkční, že se zamlouvá mnoha odlišným typům lidí.

Foto: Aldo Amoretti
Návštěvy domů

Zajímavá rekonstrukce zanedbaného předměstského domu ve francouzském Nice

Blízko malé vesničky Sclos de Contes se nachází starý rurální dům, který nedávno prošel kompletní rekonstrukcí. Autory nové podoby nemovitosti jsou architekti ze studia Cyril Chenebeau Architecte.