Senior_3.jpg

Zahrada pro … seniory

27. 03. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Starší lidé mají více času na různé zájmy, přátele i rodinu. Na druhou stranu jim pozvolna ubývají síly, jsou méně obratní a pomalejší. Pokud ale rádi zahrádkaří, můžete jim prostor zahrady přizpůsobit tak, že si […]

Starší lidé mají více času na různé zájmy, přátele i rodinu. Na druhou stranu jim pozvolna ubývají síly, jsou méně obratní a pomalejší. Pokud ale rádi zahrádkaří, můžete jim prostor zahrady přizpůsobit tak, že si ji budou užívat jako nikdy.

Lidé na prahu důchodu se často nechají unést vidinou veliké a doslova rajské zahrady.

Lidé na prahu důchodu se často nechají
unést vidinou veliké a doslova rajské
zahrady.

Méně je více
Lidé na prahu důchodu se často nechají unést vidinou veliké a doslova rajské zahrady. Aby se ale nestali jejími otroky, je potřeba zahradu uspořádat s ohledem na reálné možnosti. Centrum zahrady by mělo být v těsné blízkosti domu, vzdálenější kouty je vhodné pojmout spíše přírodním stylem, při kterém nebude rostlinám menší péče vadit.

Senioři a technika
Názor, že nám zahradní technika pomáhá a zbaví nás všech starostí, zní logicky a rozumně. Hojně se proto doporučuje právě pro seniory, kterým vynahradí sílu a výdrž. Tento předpoklad funguje ale jen tehdy, když majitel pořízené technice dobře rozumí a umí ji ovládat. Výkonná sekačka, kterou starší člověk nevytáhne přes schod na zahradě, ani automatická závlaha s dlouhým odborným návodem, která bude při sebemenší závadě odkázána na profesionální servis, nikomu nepomůže. Daleko lepší je sekačka s úzkým záběrem, která se všude dostane, nebo několik hydrantů s rychle upínací hadicí a navijákem. Vždy je třeba se zamyslet nad tím, co komu skutečně prospěje.

Osvědčilo se

Zahrada pro dříve narozené by měla být hlavně praktická, pohodlná a bezpečná.

Zahrada pro dříve narozené by měla
být hlavně praktická, pohodlná a bezpečná.

  • Vysoké záhony – vybudovat je chce trochu práce, ale pro seniory jsou ideální. Musí jít ale o záhony s pevným ohraničením, nikoli o volně vršené ekologické záhony. Takové záhony pak nejenže usnadní všechny práce, ale jejich vysoký kraj poskytne i oporu a místo pro odložení nářadí. Z tohoto pohledu je pro starší lidi méně vhodná péče o skalky založené v rovině.
  • Zastřešené pracovní místo – pod přístřeškem půjde práce dobře od ruky každému. Plocha pod dostatečně velkým a vysokým pracovním stolem musí být ale pevná a ideální je i blízký zdroj vody.
  • Místo pro nářadí – všechno by mělo mít své místo, nejlépe i popsané. Usnadní to práci seniorům i jejich případným pomocníkům.

Vybavení zahrady

  • Osvětlení – co je osvětlené, je i bezpečné. Výborná jsou pohybová čidla 1 a osvětlení u branky, ale nezapomeňte ani na takové maličkosti, jako je osvětlení kolem sušáku na prádlo, popelnice nebo třeba u kompostéru, kam se chodívá i za soumraku.
  • Cestičky – všechny cestičky by měly být z neklouzavého materiálu a v zimě zvažte i odmrazování hlavní cesty do domu pomocí topných kabelů. Vyplatí se víc než nákup sněžné frézy, jejich elektrická spotřeba není vysoká a nenadálý sníh nikoho nezaskočí. Čistý vstup ocení i návštěvy s kočárky.
  • Schody a vstupy – schody by měly mít vždy zábradlí, a to nejen u vchodu do domu, ale i u terasy nebo na zahradě. Tu a tam je vhodné doplnit prostor v okolí branky, vstupu do domu či terasy malou, ale stabilní odkládací plochou třeba na tašku, tác nebo nářadí, která může fungovat i jako příležitostné sedátko.
  • Lavičky – zapomeňte na levný plastový nábytek. Je nestabilní a časem křehne. Starší lidé nemají rádi ani subtilní kovový nábytek, protože jim nepřipadá dost pohodlný. Ocení však masivnější dřevěnou konstrukci bez ostrých hran, vždy s područkami, které jim usnadní usedání i vstávání. Laviček by na zahradě mělo být hned několik, například tam, kde se pracuje, nebo na místě s pěkným výhledem.

Na co se zaměřit

Vysoké plamenky se mohou stát základem pro trvalkový záhon. Kvetou řadu týdnů a nejhezčí jsou ve směsi odrůd různých barev i výšek.

Vysoké plamenky se mohou stát základem pro trvalkový záhon. Kvetou řadu
týdnů a nejhezčí jsou ve směsi odrůd různých barev i výšek.

  • Nepřetržité kvetení – zahrada pro seniory by nikdy neměla mít hluché období období bez květů. Můžete vybrat i obyčejné rostliny, které ale svými květy potěší pěstitele každý den. Květy navíc přilákají motýly a hmyz a ten zase třeba ještěrky.
  • Snadná péče o rostliny – upřednostněte nenáročné a spolehlivé druhy před raritami. Náročné bývají hlavně skalničky a některé cibuloviny z polopouští, které nesnášejí zimní vláhu.

Co raději vypustit

    • Namáhavé práce – přehazování kompostu, prořezávání stromů nebo rytí velkých záhonů může být samozřejmě dobrým tělocvikem, ale jen pro zcela zdravé a zdatné zahrádkáře. Pro ostatní bude představovat obtěžující a náročnou povinnost. Sporné je i použití těžké a výkonné techniky, obtížné může ale být i uklizení dlouhého žebříku.
    • Titěrné práce – nekonečné pikýrování a přesazování je namáhavé na záda a oči a náročné na následnou péči. Práce navíc nejde moc od ruky. Stejně titěrné je třeba i vyštipování. Klíčový je proto potřebný čas – žádná práce by neměla přesáhnout desítky minut a vždy by se měla vejít do hodiny.

Akce náročné na organizaci a transport – akce typu kulový blesk jsou pro starší lidi náročné. Řešením ale není neúčast seniorů. Lepší je vše provést v průběhu dvou tří hodin a dopřát si pak společnou svačinu či oběd. Jde totiž nejen o práci samotnou, ale hlavně o pocit pospolitosti a spolupráce, který starším lidem tolik chybí.

Vhodné rostliny
Letničky – jsou dobrým řešením jen pro truhlíky. V záhonech potřebují dost péče a za sucha nebo při výpadku závlahy či zálivky zasychají a odumírají jako první. Vděčné jsou samozřejmě druhy, které se samy vysemení a nepotřebují předpěstování, jako například slunečnice či krásenka.

Trvalky – zahrada by se měla skládat hlavně z trvalek, zaměřte se ale na nenáročné druhy, které dlouho kvetou a hodí se také k řezu. Velice střídmě vysazujte na péči náročnější rostliny, jako jsou mečíky a jiřinky, které je třeba každý rok sázet a vyrývat. Určitě nezapomeňte na drobné jarní cibuloviny včetně hajních rostlin – sasanek, podléšek či plicníků.

Dřeviny – zahradu osvěží hlavně kvetoucí druhy dřevin. Při výběru si ale dejte pozor na časové sladění jejich kvetení, aby byla zahrada pěkná po co nejdelší dobu. Volte také druhy, které není potřeba důsledně stříhat – stříhané živé ploty či tvarované konifery potřebují pravidelnou péči v konkrétní dobu, která se nemusí krýt s možnostmi majitelů. Jehličnany ve velkém množství navíc působí chladně a smutně, dobře tedy vybírejte a rozmyslete si, kde vyniknou.

Dřeviny, které kvetou postupně v průběhu celého roku:
vilín – rododendron – pavlovnie – pustoryl – krásnoplodka
dřín – magnólie – tamaryšek – celoterčník – syrský ibišek

Dřeviny, které kvetou současně:
zlatice – rododendron – azalka – magnolie – šeřík
pustoryl – tavolník – střemcha – hortenzie

Užitkové rostliny – měřítkem pro rozumný rozsah pěstování ovoce a zeleniny by měla být jedna kuchyně, nikoli jedna rodina. Jahodový koláč od babičky je skvělý, ale nikdo není povinen svými výpěstky zásobovat dospělé děti a jejich početné rodiny.

FOTO: PROFIMEDIA.CZ A SHUTTERSTOCK

Zahrada pro … seniory

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě kvety okrasná rostliny trvalky vysadba zahon zahrada zelenina
Sdílejte článek

Diskuze