Zahrada s lekníny a barevnými karasy

04. 06. 2010
Diskuze (0)
Sdílet

Tato zahrada je příkladem správného uplatnění principů zahradní tvorby. Hustá zeleň obklopuje dům, aby ho izolovala od okolí, a když se ocitnete v srdci zahrady, u okrasného jezírka s lekníny a barevnými karasy, pohladí vám […]

Tato zahrada je příkladem správného uplatnění principů zahradní tvorby. Hustá zeleň obklopuje dům, aby ho izolovala od okolí, a když se ocitnete v srdci zahrady, u okrasného jezírka s lekníny a barevnými karasy, pohladí vám to duši. Všechno do sebe zapadá a ladí tak přirozeně, jako by jiné řešení ani nepřicházelo v úvahu.

 
Na mírném svahu a průměrně velké parcele v malé klidné obci stojí jednoduchý rodinný dům. V každém detailu tohoto domu i zahrady můžeme najít záměrnou jednoduchost a poctivě odvedené řemeslo. Barevnost domu je typická pro 80. léta minulého století: bílá hrubá fasáda v kontrastu s tmavohnědými dřevěnými prvky, kamenná podezdívka, masivní dřevěná vrata do garáže, sklo a dřevo v nadstavbě verandy, která je zároveň zimní zahradou. Exteriérovou zahradu tvoří ucelená skupinová výsadba, dokonalý trávník a voda – pro ozdobu v jezírku a pro osvěžení v bazénu. 
 
Léty se rozvíjí do krásy 
Na založení zahrady před zhruba třiceti lety se podílel zkušený zahradník pan Řehák z Náchoda. Před domem byl svah ve formě volné přírodní skalky, jejím středem se stupňovitě vinul chodník k domu. Na zpevněné plochy byl původně použit pískovec, který asi po 25 letech majitelé vyměnili za dnešní keramickou dlažbu karamelové barvy.
 
Výsadba na skalce se pochopitelně rozrostla a některé druhy už musely být odstraněny. Celek je však trvalou pastvou pro oči: elegantní vždyzelené bochníčky kosodřeviny, jalovců a cypřišků tvoří stálý základ úpravy. K tomu střídavě kvetou měkké polštářky skalniček a barevně zpestřují skalku.
 
Krásně prolelkované chvíle v oddechové zóně 
Zadní část zahrady dotvořili majitelé už bez pomoci zahradníka. Původně zde byla užitková zahrada, ale když dokoupili sousední pozemek, přesunuli užitkové rostliny dále od domu a z části zahrady vytvořili oddechovou zónu. Je tu krásný bazén s vysokým posuvným krytem, který umožňuje koupání i v chladnějším období roku. Na terase u bazénu je stejná dlažba jako v ostatních částech zahrady. V rohu terasy je pergolový přístřešek, chránící místo ke stolování před případným deštěm.
 
Zpevněnou terasu s bazénem odděluje od zahrady přírodně upravený potok s jezírkem – živé srdce zahrady. Je tu mnoho vodních rostlin a velký houf barevných karasů.
 
V zadní části zahrady jsou dva prostory určené k posezení – jeden menší, přímo za domem, s udírnou a malou sedací soupravou, druhý o něco větší je u bazénu. Je krytý a vyhrazený pro stolování.

  

TEXT: Ing. Hana Říhová 
FOTO: Dano Veselský a Ing. Hana Říhová
Kategorie: Zahrada
Tagy: okrasné jezírko realizace zahrad rostliny skalky před domem vodni zahrada
Sdílejte článek

Diskuze