ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů
Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás. Vzdušná stavba, jež schová […]
Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.
Vzdušná stavba, jež schová gril, kdykoli se připomene pověstný Medard? Vestavěná kuchyně se sporákem a udírnou? Nebo jen skromná linka pod pergolou, kde si nachystáte salát z čerstvé sklizně? Představy o snové zahradní kuchyni se liší, základní principy však mají všechny tyto stavby společné.
DOPROSTŘED ZAHRADY NEPATŘÍ
„Nejlepší orientaci pro zahradní kuchyni má jižní svah, kde bude slunce svítit celý den,“ radí architekt Petr Kotek z czech designers.cz „Jako druhou možnost bych volil svah západní, abych si užil zapadajícího sluníčka. Určitě bych se vyvaroval studené severní strany.“ Co se lokality týče, upusťte i od nápadu, že si kuchyni postavíte přímo doprostřed zahrady, aby nás při vaření obklopovala flóra doslova ze všech stran. „Každá zahrada by měla být rozdělena do zón dle využití. Umístíteli kuchyni doprostřed, bude působit divně,“ má jasno Petr Kotek. „I když platí, že venkovní kuchyně nemusí být nutně napojena k hlavní budově, tvoříli s domem celek, může to architektonicky vypadat velmi zajímavě.“
VODU I TEPLO VYUŽIJTE DVAKRÁT
Při plánování venkovní kuchyně pochopitelně nesmíme zapomenou na energie: nechceteli být odkázaní na ohniště, budete potřebovat přípojku vody a elektřiny. I v tomto bodě vám mohou řadu „zlepšováků“ poradit odborníci – některé firmy kupříkladu nabízejí výrobu dvojitého dřezu: první vám slouží na mytí nádobí pomocí saponátů, ve druhém oplachujete čistou vodou ovoce, zeleninu či dětské ruce, a můžete vodu tím pádem znovu použít na zalévání zahrady. „Teplo z krbu se kupříkladu dá dále využít na nahřívání hrnců,“ dělí se o další ekologický nápad Petr Kotek. Za nejflexibilnější zdroj energie, který vám dopomůže k teplé venkovní hostině, lze považovat plyn – pohodlně ho připojíte z propanbutanové lahve. „Pro dosažení optimálního rozložení kuchyně – které by vždy mělo být uzpůsobeno hlavnímu účelu používání – může skvěle posloužit 3D vizualizace,“ připomíná architekt.
ABY ODOLALA VĚTRU, DEŠTI…
Mezi další specifika vaření na zahradě pochopitelně patří přírodní vlivy. „Kuchyně, která je otevřená ze všech stran, se může zdát jako dobrý nápad za slunečného počasí. Sám však pro klienty vždy navrhuji posezení s uzavřeným zátiším, které pamatuje i na nepřízeň počasí,“ komentuje Petr Kotek. Třebaže počítáte u své plánované kuchyně s částečným či úplným zastřešením, zařízení musíte vybírat vhodné pro venkovní používání. Podle architekta se nejlépe hodí materiály, jež od přírody vynikají odolností, kupříkladu kámen. „Pokud byste si přáli mramorovou zahradní kuchyni, i to je možné, ale mramor se nesmí nacházet v bezprostřední blízkosti ohně, jinak by vám popraskal,“ varuje architekt. „Kolem ohniště či krbu se proto používají šamotové cihly.“
DŘEVO ANO, ALE OŠETŘENÉ
Kamenné kuchyňské kouty vás neoslovují? Žádný problém, existují i další možnosti. „Často se při výrobě zahradních kuchyní používá i dřevo, musí se však důkladně ošetřit, aby bylo odolné.“ Totéž platí i pro povrch dřevěné terasy, pokud zahradní vaření či grilování rádi situujete právě tam nebo pokud vaše terasa volně přechází v kuchyni. „Přímo pod krbem nebo místem k vaření je vhodné položit například keramickou dlažbu, která se dá dobře uklidit,“ doplňuje Petr Kotek. Ačkoli se na první pohled může zdát, že nejlépe uděláte, když zahradní domek rovnou spojíte s venkovní jídelnou, od odborníka byste v tomto bodě zelenou nedostali: „Na zahradní jídelnu se nosí jídlo z domácí kuchyně. Zahradní kuchyni bych volil samostatně stojící.“ Inu, jakkoli se z kuchyně obvykle linou lákavé vůně, hodí se zvážit i veškerý žár a dým, který generuje roztopená plotna či gril.
KUCHYNĚ SLADĚNÁ DO DETAILŮ
Zdá se vám, že ze stavění zahradní kuchyně kouká tak trochu „věda“? Neklesejte na mysli, dokonce i profesionální lektoři grilování si na takovou zakázku najímají architekty a specializované firmy. „Jako tým architektů vše sladíme do detailů, aby zahradní kuchyně nepůsobila v uvozovkách jako pěst na oko. Využijeme tak maximální potenciál, který nám stavba a pozemek nabízí,“ přibližuje tvorbu návrhů Petr Kotek. I když zahradní domek s kuchyní přistavíte až po mnoha letech zušlechťování zahrady, měl by působit jako její nedílná součást – a právě tento jednotný styl zůstává největší výzvou pro kutily i architekty.
Veronika Košťálková, foto Shutterstock