Zahradní osvětlení jako designový prvek exteriéru
Dominujícím prvkem větší i menší zahrady je altán vybízející k celodennímu posezení. Zatímco v horkých letních dnech poskytne útočiště se stínem, ve večerních hodinách poslouží k příjemnému posezení s přáteli.
Nicméně bez zahradního osvětlení se jednoduše neobejdete. Rozhodně nedoporučujeme sahat po nejlevnějších variantách. Abyste nepokazili kouzlo zahrady, dbejte také na estetickou stránku. Zahradní osvětlení se může stát praktickým i designovým prvkem.
Velice důležitá je bezpečnost svítícího systému, přičemž elektřina jde ruku v ruce s bezpečností pouze v okamžiku, kdy se o instalaci postará odborný elektrikář. Už ve fázi plánování byste si měli specialistu přizvat, abyste se vyhnuli laickým nedostatkům. Ale u některých alternativ osvětlení elektrikáře potřebovat nebudete.
Jaká světla na zahradu existují?
Z nejširšího hlediska bychom mohli zahradní osvětlení rozdělit podle zdroje. Už jsme naťukli nejběžnější elektrickou variaci, u jejíž instalace je žádoucí přítomnost elektrikáře. V posledních letech, kdy se stále více klade důraz na ekologické životní prostředí, se do popředí prodírají solární světla. Takové světlo na zahradu je vhodné zejména v místech, kde není zavedená elektřina. A ze seznamu bychom neměli vylučovat svíčky a louče, což jsou hořící světla. Samozřejmě, každá z těchto kategorií je jinak finančně náročná.
Asi nejdostupnější je elektrické osvětlení, které musí splňovat bezpečnostní normy. U prodlužovacího elektrického kabelu dbejte na to, aby byl uschován před deštěm a hlodavci. Ideální je kabel zakopat v ochranné trubce do země. A poté můžete na elektrický obvod napojit nějaké ze světel, například nástěnné či stojací osvětlení. Konkrétní provedení zvolíte podle toho, do jakého prostoru má být osvětlení instalováno.
V altánech se budou vyjímat lucerny, zahradní cestičku budou lemovat stojací lampičky a okolo domu světlo vykouzlí nástěnné osvětlení.
ZDROJ: PR článek společnosti LFA Mateusz