Dřeviny v top formě

13. 11. 2018 Sdílet

Na podzim je nutné provést celoroční přistřižení všech stromů, keřů a dřevin. Díky tomu jim zůstane dostatek síly na přezimování a na jaře mohou bohatě vyklíčit. Při zkracování je nutné, aby se především odstranily poškozené a převislé větve, a teprve poté se případně provedl tvarovací řez. Nechte se inspirovat dalšími praktickými tipy, jak na stříhání na zahradě.

„U dřevin se všeobecně stříhají odumřelé větve, zároveň se odstraňují i tenké větvičky poblíž kmene a nemocné části rostlin. Příliš vytáhlé větve se ustřihnou přímo nad mladým výhonkem. Větve, které se kříží nebo se o sebe třou, se také odstřihnou. Při zkracování muchovníku, lískovníčku, dřínu květnatého a hortenzií buďte ale opatrní, při zastřihávání totiž trpí a poškozujete je tak,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Základní pravidla prořezávání živých plotů

„Po zastřižení by živý plot měl být ve své spodní části širší než ve své horní části. Tímto způsobem získají listy na níže položených větvích dostatečný přísun slunečního světla a vzduchu, a díky tomu se budou moci vytvořit nové listy,“ radí David Benda z Hornbachu.

Kdo se nechce věnovat pravidelnému zastřihávání živého plotu, ten by měl volit neopadavé rostliny. „Druhy jako túje, vavřínovec a cypřišek jsou stálezelené a mimořádně robustní. Túje je opravdu nenáročná na péči a vavřínovec má krásné velké zelené listy,“ doporučuje odborník z Hornbachu.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Jak na tvarování dřevin

Pro stříhání a řezání je důležité volit správné zahradní nářadí a techniku. Stejně jako vlastnosti dřevin jsou velmi rozdílné, také nástroje určené pro jejich tvarování se liší. „Na silnější větve a hustší dřeviny se hodí silné nůžky na živý plot, jako jsou například kovadlinkové nůžky na větve for_q mající řezný výkon až 4,5 cm. Ruční nůžky na živý plot se používají na výrazně tenčí průměry, 1 – 2 cm,“ říká David Benda z Hornbachu.

Akumulátorové přístroje šetří čas i námahu na zahradě. Jsou nenáročné na údržbu a šetří životní prostředí. Zahradní aku nářadí for_q je lehčí než porovnatelné benzínové přístroje, a to při stejném výkonu. „Při stříhání a řezání je bezpečnost vždy na prvním místě. Abyste se vyhnuli šplhání po žebříku, ideální jsou teleskopické nůžky, například nůžky for_q s teleskopickou násadou umožní provést stříhání ze země až do výšky 3,5 metrů,“ říká David Benda z Hornbachu. Veškerou zahradní techniku a nářadí najde v Hornbachu nebo můžete vybírat on-line a nechat vše pohodlně doručit domů.

Po dokončení práce je důležité očistit zahradní nářadí od rostlinných sekretů a smůly, ošetřit čepele a klouby trochou oleje. Díky tomu tak nůžky zůstanou déle funkční.

FOTO HORNBACH

FOTO HORNBACH

Biologický odpad

Jestliže rostliny, stromy a keře byly dostatečně zbaveny živelně rostoucích výhonů, přichází na řadu drcení. S vhodným zahradním drtičem, jako je for_q FQ-ELH, to bude hračka. „Nepokoušejte se vkládat materiál do drtiče násilím, mohli byste ho poškodit. Větší odřezky je vhodné zmenšit pomocí silnějších nůžek na větve s velkou pákou. Je-li materiál po prvním nadrcení příliš hrubý, můžete proces ještě jednou opakovat,“ radí David Benda. Do přístroje by se neměl dávat příliš mokrý či silně znečištěný materiál, tím se životnost nožů zkracuje.

Na závěr je potřeba nadrcený odpad zkompostovat. „Abyste dosáhli dobrého výsledku při kompostování, dbejte na to, aby při plnění byl kompostovaný materiál co nejpestřejší a ten suchý se dobře promíchal s mokrým. Tím se vytvoří vyrovnané klima, které kompost potřebuje k tomu, aby se stal dobrým hnojivem,“ vysvětluje odborník z Hornbachu a dodává, že do kompostu můžete přidat biologický kuchyňský odpad, posekanou trávu, suché listí, odřezky živých plotů a keřů, zbytky květin i odřezky ze stromů. Hodnotný humus vzniklý kompostováním se vynikajícím způsobem hodí ke zkvalitnění namáhané zahradní půdy a obnovení jejího života. Nechte se inspirovat i ostatními praktickými tipy, jak se starat o zahradu.

ZDROJ: PR článek společnosti HORNBACH

Kategorie: Zahradní technika
Tagy: Akumulátorové přístroje Biologický odpad humus kompostování Od partnerů tvarování dřevin Zahrada a pěstování zahradni naradi
Sdílejte článek