Zdroj: Hornbach

Jak správně na jaře připravit trávník

08. 04. 2021 Sdílet

Jarní sezona je tu a společně s ní přichází na řadu i péče o trávník. Čím dříve se s venkovními pracemi začne, tím dříve bude trávník vynaloženou snahu splácet a prosperovat celé léto. Přinášíme pět tipů, jak se o trávník správně postarat.

Čištění půdy

Při zakládání nového trávníku je důležité půdu správně připravit na setí nebo položení trávníkového koberce. Obnova trávníku není tak pracná – půdu stačí po zimě důkladně vyčistit. Odstraní se z povrchu listy, kameny, stará tráva, kořínky a jiné nečistoty. Tráva se po zimě může také posekat, je však třeba dostatečně dlouho počkat po roztání posledního sněhu (alespoň tři týdny). Pokud se poseká trávník, který je ještě příliš vlhký, riskuje se poškození křehkých kořínků.

Aku sekačka na trávu

Zdroj: Hornbach

Provzdušnění (vertikutace)

Vertikutace znamená šetrné nařezávání travních drnů za účelem odstranění staré trávy, plevele a mechu. Vytvoří se tak prostor pro nová, zdravá a silná trávová stébla. Provzdušněním se též probere tráva po zimním spánku, je však třeba vše provádět opatrně. „Vertikutace na jaře s sebou přináší určitá rizika, takže provzdušňujte, jen pokud je to nevyhnutelné. Nařezáváním trávních drnů sice zlepšíte proudění vzduchu a vody, ale vytváříte také prostor pro vniknutí plísní a plevelů,“ upozorňuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.

Vertikutace travníka

Zdroj: Hornbach

Odstranění plevele a mechu

Aby se zabránilo rozmnožení plevele v trávníku, musí se půda důkladně dočistit. „Na takového dočištění použijte k přírodě šetrný herbicid, nepoužívejte přípravky s obsahem glyfosátu. I když jsou přípravky s glyfosátem mimořádně účinné, jsou nerozpustné ve vodě a velmi škodlivé pro živé organismy. Volte proto přípravky na biologické bázi, které místo glyfosátu obsahují kyselinu octovou nebo pelargonovou,“ upřesňuje David Benda.

Hnojení

Sytě zelenou barvu trávníku dodá dostatečná výživa pro zdravý růst. Hnojivo doplní v půdě potřebné prvky, které se vyčerpaly v období minulé sezóny. Zároveň může pomoci při likvidaci plevele, trávník se také rychleji regeneruje po dlouhé zimě. „Na jaře se trávník hnojí každých čtyři až pět týdnů. Hnojte jen v požadovaném množství, jak je uvedené na obalech. Vybírejte hnojiva s vyšším obsahem dusíku. Pokud zakládáte nový trávník, zvolte hnojivo s vyšším obsahem fosforu, který podpoří tvorbu kořenů,“ radí odborník David Benda.

Ruční kultivator

Zdroj: Hornbach

Obnova prázdných míst

Pokud se objeví na trávníku po zimě holá místa, je třeba na ně vysít travní semeno co nejdříve, aby do léta stihla tráva dorůst. „Před výsevem promíchejte rukou travní směs, aby se jednotlivá semena rovnoměrně rozdělila. Samotnou výsadbu je možné provést buď ručně, nebo pomocí sypacího vozíku.

Sypací vozík

Zdroj: Hornbach

Pro dosažení hustého a odolného trávníku vysejte 20–25 g směsi na 1 m2, v případě ručního setí použijte osiva o něco více, abyste dosáhli ucelené travní plochy,“ doporučuje David Benda z Hornbachu. Použitím sypacího vozíku dosáhnete pravidelnějších výsledků, zejména pokud osivo rozložíte ve dvou etapách do kříže. Další praktickou metodou je smíchání osiva s pískem a jeho setí pomocí sypacího vozíku.

Zahradni valec

Zdroj: Hornbach

Po vysetí travní směsi se musí semena zatlačit do země pomocí nášlapných prken nebo zahradního válce. Toto intenzivní spojení se zemí udrží semínka vlhká, urychluje jejich klíčení, chrání je před odvátím a zabraňuje ptákům, aby je vyzobávali. Pokud opět použijete zahradní válec, vytvoříte rovnoměrnější povrch.

Zdroj: PR článek společnosti Hornbach

Kategorie: Zahradní technika
Tagy: provzdušnění trávníku údržba trávniku vertikutace výsev zahradní půda
Sdílejte článek