Zdroj: Shutterstock

Milujete hrách? Vypěstujte si jej na zahradě s těmi 4 jednoduchými kroky!

27. 03. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Ať už jste začátečník nebo zkušený zahradník, určitě chcete úrodu, kterou si můžete vychutnat po celý rok. Nechte se inspirovat těmito typy a dosáhněte bohaté úrody čerstvého hrachu.

Výsev hrachu

Mají ho rády děti i dospělí. Nejlépe chutná čerstvý, uchovat na delší dobu si ho však můžete v mraženém i sterilovaném stavu. Hrách je nejen chutná, ale hlavně zdravá a zajímavě využitelná zelenina. Jeho pěstování není složité, zvládnete to i tehdy, pokud jste začínající pěstitelé.

Stačí, když si vyčleníte kousek řádky nebo vyvýšeného záhonu na slunečném místě a nepromeškáte vhodný čas na výsev. V nižších polohách můžete vysévat hned, jak to umožní počasí a trochu uschne půda. Bývá to někdy už i koncem února.

Přečtěte si také:
Připravte se na sezónu: S tímto průvodcem budete mít květnoucí zahradu a dobrou úrodu

Vhodný je však hlavně březnový výsev nebo i raný dubnový. Pozornost byste však měli věnovat i přípravě půdy. Hrachu vyhovuje zejména středně těžká, mírně zásaditá, propustná, humózní půda s drobně hrudkovitou strukturou a bez kořenů trvalého plevele.

Písčité půdy před výsevem doplňte vyzrálým a prosátým kompostem. Hrachu se příliš nedaří na stanovištích s jílovitou a velmi kamenitou, zmáčenou nebo kyselejší půdou. Tuto zeleninu též nepěstujte opakovaně na stejných místech. Tam, kde jste ji pěstovali v minulém roce, si ji vysejte znovu nejdříve až za další čtyři roky.

hrách

Vyzkoušejte si vysít najednou různé odrůdy hrachu s různou délkou vegetačního období, rané, polorané i pozdější. Zdroj: Shutterstock

DOBRÁ RADA: Plochu s vysetými semeny hrachu chraňte před ptáky plašiči nebo netkanou textilií.

Krok za krokem – Zakládání hrachoviště

  1. Půda by před výsevem měla být připravená. Dbejte na to, aby byla kyprá a měla drobně hrudkovitou strukturu. Už během podzimu do ní můžete zapracovat maštalní hnůj, a to i v granulované podobě. Před výsevem povrch půdy urovnejte.
příprava půdy

Půda by před výsevem měla být připravená. Zdroj: Daniel Košťál

  1. Osivo by mělo být mořené. Je totiž lépe chráněno před chorobami a škůdci. Druh a odrůdu hrachu vybírejte podle účelu využití. Používejte čerstvé osivo, ne starší než čtyři roky. Vyplatí se je namočit do mělké misky s vodou.
osivo

Osivo by mělo být mořené. Zdroj: Daniel Košťál

  1. Zrnka hrachu, která jste předem namočili na alespoň dvě hodiny do vody kvůli rychlejšímu vyklíčení, vysévejte do řádek na vzdálenost cca 3 až 5 cm od sebe, řádky by měly mít mezi sebou 30 cm. Zatlačte je do hloubky cca 3 až 4 cm a zahrňte půdou.
výsev hrachu

Zatlačte je do hloubky cca 3 až 4 cm a zahrňte půdou. Zdroj: Daniel Košťál

  1. Výsev ukončete tím, že řádku urovnáte, a nakonec ji důkladně utlačíte dřevěnou deskou, označíte jmenovkou a zavlažíte. V následujících dnech se snažte půdu udržovat stále mírně vlhkou, ale ne déle zmáčenou.
utlačení půdy

Nakonec ji důkladně utlačíte dřevěnou deskou. Zdroj: Daniel Košťál

FOTOGALERIE:

Text a realizace: Daniel Košťál
Zdroj: Časopis v zahradě
Foto: Daniel Košťál, Isifa, Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: hrách výsev
Sdílejte článek

Diskuze