Zdroj: Mountfield

Krásná zahrada potřebuje správnou péči

13. 04. 2022 Sdílet

Také už máte doma za oknem zástup kelímků a natěšeně sledujete, jak se první klíčky všech těch paprik, rajčat, okurek a květinek derou na povrch zeminy?

Na to, abychom je přesadili do skleníku nebo záhonu, máme ještě
trochu času, který na zahradě využijeme k jiným důležitým činnostem. Správný zahrádkář se ale nejdřív rychle koukne, zda má v pořádku všechno nářadí, případně je opraví a dokoupí nové.

Nejvyšší čas na prořez

Předně je potřeba dokončit zimní prořez jabloní, hrušní či rybízu a až naskočí první pupeny, tak také broskvoní. Dělá se to v době, kdy už nehrozí výrazný mráz. Aby byla práce rychlá a řez přesný, měli bychom použít nůžky i pilky s dobrou ergonomií a samozřejmě i náležitě ostré.

AKU prořezávač větví GD60PS 60V

AKU prořezávač větví GD60PS 60V. Zdroj: Mountfield

To, aby se větvičky na koncích netřepily. K prořezu ve vyšších patrech korun stromů je náramně pohodlné použít teleskopický prořezávač větví. A ještě jeden tip: kopce větviček po prořezu zpracujte v elektrickém drtiči a hmotu pak uložte do kompostéru nebo použijte jako mulčovací materiál.

AKU vládne zahradám

K dispozici je čím dál populárnější AKU zahradní nářadí na baterie, kdy jedna jediná baterie může pohánět více druhů strojů. Například zmiňovaný prořezávač větví, ale také třeba řetězovou pilu, plotové nůžky, rotační nebo strunovou sekačku a mnohé další. Třeba 40V řada Greenworks z nabídky největšího prodejce zahradní techniky Mountfield obsahuje 17 nejrůznějších strojů, které si lze pořídit i jednotlivě.

AKU sekačka Greenworks GD60LM51SP 60V

AKU sekačka Greenworks GD60LM51SP 60V. Zdroj: Mountfield

Včetně rotační sekačky, křovinořezu, vertikutátoru nebo dokonce i tlakové myčky. Výběr strojů je široký nejen v řadách Greenworks, ale i v dalších AKU řadách jako je Patriot nebo Levita. Nabízejí obdivuhodný výkon od 24V až do 60V. Díky tomu se tyto moderní zahradní stroje lehce vyrovnávají těm klasickým na elektřinu či benzin.

Vysazujeme, přesazujeme

K hlavním jarním pracím patří samozřejmě i příprava záhonů a přesazování. A tak se ke slovu dostávají rýče a rycí vidle, ruční kultivátory, motyčky, hrábě, lopaty i pracovní rukavice. „Důležité je, aby všechno nářadí padlo dobře do dlaně. Pokud vám některé loni způsobilo puchýře nebo bolavá záda, raději si pořiďte nové s propracovanou ergonomií,“ radí odbornice Tereza Veselá z Mountfieldu. Potřebovat budete i kvalitní zeminu. Pokud si neděláte vlastní kompost, budete muset zajet do obchodu. Tradičně největší sortiment zahradní zeminy, rašelin mulčovací kůry a nejrůznějších substrátů (výsevné, pro muškáty i pokojové rostliny) mají právě v Mountfieldu. A rovnou se podívejte, zda v jarní akci nepořídit také všechna hnojiva, od granulovaného kravského hnoje až třeba po cererit na zeleninu, česnek, jahody i květiny.

Zahradní nářadí MTF Elite

Zahradní nářadí MTF Elite. Zdroj: Mountfield

Pro zdravou úrodu

Ke zdravému růstu, odolnosti a pohodě potřebují rostliny miliardy užitečných mikroorganismů podobně jako my lidé. Jenže prospěšných bakterií je většinou málo. A od toho jsou tady probiotika Weiki. Díky přírodním užitečným bakteriím weiki rostliny lépe zakoření, získají víc živin, více porostou i pokvetou a dokážou se lépe bránit jakémukoli stresu. Vy sklidíte větší úrodu i sladší plody a zahrada bude celkově v lepší kondici. Krásné výsledky uvidíte už po měsíci.

Probiotika Weiki

Probiotika Weiki. Zdroj: Mountfield

Jak ošetřit trávník?

O naši pozornost se hlásí také trávník. Aby byl krásný a zdravý, je potřeba jej pořádně vykartáčovat pomocí vertikutátoru. Na výběr jsou elektrické, AKU i benzinové, podle toho jak velký nebo svažitý trávník vlastníte. Každým z těchto strojů z trávníku dostanete mech i zbytky stařiny a náležitě jej provzdušníte, aby ke kořínkům mohl nejen vzduch, ale i vláha a živiny.

Vertikutátor Patriot S 1600

Vertikutátor Patriot S 1600. Zdroj: Mountfield

Vertikutace se znovu provádí na podzim. „Některé části takto šetřeného trávníku mohou někdy trošku připomínat oranici, ale nelekejte se. Na
holá místa stačí použít regenerační trávníkovou směs 3v1 a k drobnějším opravám lze na jaře i během celé sezony použít i speciální trávníkový zásyp. Po vertikutaci aplikujte na celou plochu trávníkové hnojivo
jaro-léto,“
uzavírá Tereza Veselá z Mountfieldu.

Zakládáme nový trávník

Hlavní je, zvolit správnou směs osiva. V nabídce jsou osiva pro pěstování okrasných i zatěžovaných trávníků a také těch, jejichž údělem bude růst převážně ve stínu. Velmi důležitý je také podklad, do něhož budete nový trávník zasívat. Odborníci doporučují speciální trávníkový substrát Mountfield, který obsahuje jednak vytříděnou jemnou rašelinu, prosetý a tříděný písek a mletý dolomitický vápenec. Taková směs výrazně zlepšuje podmínky pro klíčení travních semínek.

Více na www.mountfield.cz.

Zdroj: PR článek společnosti Mountfield

Kategorie: Zahradní technika
Tagy: Od partnerů Péče o zahradu prořezání korun stromků údržba trávniku uroda zahradni naradi zahradniceni zakládání trávníku
Sdílejte článek