Robotická sekačka Miimo HRM 3000 foto HONDA

Testování robotické sekačky

31. 07. 2018 Sdílet

K testování byla zvolena dvouletá zahrada se zatravněným, mírně svažitým pozemkem na zhruba 800 m², se vzrostlými keři, chodníčky, bazénem a záhonky.

TEST robotické sekačky na trávu Honda HRM 3000

Celý prvotní proces je celkem složitý, ale vyplatí se vydržte a nechat si sekačku nainstalovat od výrobce, nikoliv se do procesu pouštět na vlastní pěst. Můžete poškodit nejen sekačku, ale přivodit si velkou paseku přímo na pozemku. Oslovili jsme tedy odborníka ze společnosti HONDA. Nejprve jsme zaslali odkaz z „google maps“ na pozemek. Dle mapy si technik zmapoval prostor, do kterého bude sekačka umístěna, udělal si představu o vlastní realizaci a místech, kde se budou muset řešit určité změny, aby mohla sekačka plně fungovat. Vyhodnocení proběhlo kladně a mohla začít vlastní realizace.

První den testování

V prvé řadě je důležité si stanovit, kde bude umístěna nabíjecí stanice pro sekačku. Mělo by to být místo s dostatečným prostorem pro výjezd sekačky na pozemek. (foto 1) Je důležité, aby byla nabíjecí stanice umístěna na rovném místě, optimálně v blízkosti dosahu elektrické zásuvky. Dále přišlo na řadu vyhrazení prostoru pro sekání ohradníkovým vodičem. Instalace ohradníkového vodiče vypadá jednoduše, přesto se do ní nepouštějte sami. Jedná se o důležitý proces pro to, aby váš pozemek byl posekán všude, kde chcete. Sekačka má určitý přesah, proto tam, kde jsou záhonky, chodníčky atd., musí být velice dobře odměřen prostor vodiče, aby se nestalo, že budete mít posekanou i část květin nebo zeleninového záhonu. Odborník vám může doporučit některé stromky, keříky přesadit, aby měla sekačka dostatečný prostor pro sekání a abyste nemuseli řešit dosekávání klasickou sekačkou, křovinořezem nebo nůžkami na trávník. Zde je velmi důležité nechat si poradit. Dalším procesem je přesné nastavení sekačky pro sekání – doba sekání, výška trávníku, forma sekání (náhodné sekání, rovné sekání atd.). Na tomto pozemku bylo nastaveno náhodné sekání, které je šetrnější k trávě, a doba sekání dle rozlohy pozemku (každý den 3 hodiny dopoledne a 4 hodiny odpoledne mimo neděli). Odborník vám nastaví celý proces na počítači nebo sekačce, případně na aplikaci Bluetooth TM na chytrém telefonu. Celé nastavení a zkoušení trvalo cca 4 hodiny. Vše bylo připraveno, předáno s informacemi, jak se sekačkou zacházet v rámci údržby a jakéhokoliv problému. Závěrem nám bylo doporučeno posekat pozemek běžnou sekačkou na výšku trávníku, kterou budeme chtít udržovat. V našem případě to byly 4 cm.

Robotická sekačka Miimo HRM 3000 foto HONDA

Strojové zakládání ohradníkového vodiče pod povrch trávníku. foto HONDA

Druhý den testování

Druhý den v 9 hodin ráno sekačka vyjela z nabíjecí stanice do mírného svahu, kde se začala točit dokola. Tento proces trval asi hodinu, sekačku jsme raději vypli a zavolali technikovi, co se děje. Technik obratem přijel a sekačku přenastavil, také musel posunout vodič, aby se předešlo opakovanému problému. Sekačka celé dopoledne fungovala, bohužel se problém opakoval odpoledne znovu na jiném místě. Opět dorazil technik, který intenzivně pracoval na nápravě. Informoval nás, že je problém ve velmi suchém pozemku a nedostatku vody, kterým trpěla nejen sekačka v rámci provozu, ale i trávník. Dalším nečekaným zádrhelem bylo umístění nabíjecí stanice s výjezdem proti suchému svahu a také místo mezi vodiči, které musí být více jak 1 m, aby měla sekačka dostatečný prostor pro manipulaci. Nakonec jsme se po dohodě rozhodli nabíjecí stanici umístit na jiné místo. Celé vyladění funkčnosti sekání k dokonalosti trvalo zhruba 3 dny.

Robotická sekačka Miimo HRM 3000 foto HONDA

Robotická sekačka Miimo HRM 3000 foto HONDA

Nyní jezdí sekačka naprosto bez problémů.

Je velice tichá, výkonná, pracuje za deště i větru. Nezanechává viditelné travní zbytky. Doporučuji mít pro perfektní chod sekačky pozemek bez větví, klacků, kamenů, padajícího ovoce, ale i hadice, které se sekačka nevyhne. V případě, že sekačka narazí do jakéhokoliv předmětu nebo i zvířete, otočí se a plynule pokračuje jiným směrem. Také je důležité alespoň jedenkrát za týden zkontrolovat a očistit nože sekačky od nalepené trávy a pylu. Pokud se rozhodnete pro pořízení robotické sekačky, nedívejte se jen na cenu, ale především na zajištění technického dohledu, instalace, záručního i pozáručního servisu. Nechte si vždy poradit odborníkem a to ohledně vhodnosti zahrady. Odborník vám doporučí vhodný typ robotické sekačky, její velikost vzhledem k typu pozemku, rozloze a stávajícího osázení. Dále si nechte poradit ohledně přesazení rostlin, stromků a keřů. Nemějte pocit, že si chce technik jen ulehčit práci, ale snaží se do budoucna zamezit případným problémům. Nebojte se informovat technika, že stále nejste plně spokojeni s funkčností sekačky nebo sekáním. Rád za vámi přijede a problém odstraní. Pokud zahradu teprve zakládáte a uvažujete o zakoupení robotické sekačky, poraďte se s technikem, má dlouholeté zkušenosti a poradí vám s rozložením záhonů, chodníků, rostlin i stromů, aby vám sekačka plně fungovala.

Odborník radí

Robotická sekačka je stroj, který vám ušetří spoustu času starání se o zatravněný pozemek. Sekací plocha by měla být celistvá, s průchodem mezi jednotlivými částmi pozemku ne menším než 160 cm. Je třeba si uvědomit, že pokud je zahrada již dříve založena, nebude samozřejmě úplně ideálně připravena pro provoz robotické sekačky. I na takovéto zahradě bude sekačka pracovat bez problémů, jen je nutné počítat s tím, že se nemusí dostat úplně do všech zákoutí a je schopna posekat přibližně 90 – 95 % travnaté plochy. Každá robotická sekačka je limitována tím, že sekací nástroj je zespoda sekačky vzdálen přibližně 15 cm od předního „nárazníku“. Díky tomu není robotická sekačka schopna sekat až do kraje, kde trávník končí např. podezdívkou plotu, obrubníkem, terasou, bazénem atd.

Dobré rady

Na jakou zahradu se hodí?

Díky svému výkonu se Miimo HRM 3000 hodí na veškeré trávníky v jakýchkoli typech zahrad. To znamená složité, členité zahrady s různorodým oplocením, i s velkým množstvím zákoutí, zatáček a jiných překážek. Minimální šíře průjezdu je cca 80 cm.

Jak velkou pracovní plochu Miimo HRM 3000 zvládne?

HRM 3000 má plošný sekací výkon 170 m2/hod a zvládne posekat trávník o rozloze max. 4 000 m2 ± 20 % v závislosti na členitosti zahrady a množství překážek a ostrůvků. Nicméně je lepší vždy počítat s určitou rezervou výkonu, proto je doporučená pracovní plocha cca 3 000–3 500 m2.

Sekačka lehce zvládá veškeré typy trávníků, které jste byli zvyklí sekat tradiční sekačkou. Nicméně v případě rozdělené zahrady na oddělené části je nutné v každé části vyhradit prostor pohybu sekačky ohradníkovým vodičem a robota ručně přenášet, jako tomu bylo u přejezdu tradiční sekačkou. Existuje i možnost dokoupení další nabíjecí stanice a oddělenou plochu touto stanicí opatřit.

Robotická sekačka Miimo HRM 3000 foto HONDA

Vyváženost sekačky a dobré rozložení hmotnosti umožňuje sekačce pohyb v terénu s velkými nájezdovými úhly a dobře kopíruje zakřivení terénu, aniž by trávník „sklapovala“. foto HONDA

Nejčastější otázky

Další provozní omezení

V podstatě ne. Sekačka Miimo HRM 3000 je konstrukčně přizpůsobena práci ve vlhkém prostředí a seká trávník za každého počasí i za deště. Vzhledem k napájecím akumulátorům typu Li-ion sekačka pracuje bez ohledu na okolní teplotu ovzduší. V případě extrémních povětrnostních podmínek (bouřky, krupobití apod.) doporučujeme sekačku ukrýt do bezpečí.

Sekání velmi vysoké trávy

Ve velmi extrémních podmínkách je nutné nejdříve trávu zkrátit tradiční sekačkou a až poté do trávníku pustit sekačku Miimo HRM 3000 s nastavením výšky sečení na maximum. Pak doporučujeme zvýšit výšku sečení a následně ji postupně snižovat až na požadovanou úroveň.

Jak bezpečná sekačka Miimo HRM 3000 je?

Konstrukce sekačky zabraňuje poranění při náhodném kontaktu s dítětem nebo domácím zvířetem. Miimo HRM 3000 je opatřena citlivými nárazovými a zvedacími senzory. Ty jsou okamžitě aktivovány při jakémkoli nárazu na překážku, převrácení sekačky, či nadzdvihnutí. Sekačku odkloní nebo vypnou a rozezvučí se bezpečnostní alarm. Pro opětovnou aktivaci musíte zadat vámi zvolený PIN kód.

Odolnost vůči dešti

Miimo HRM 3000 má krytí IPX5, což znamená vodotěsnost proti tekoucí a stříkající vodě. Nelze ovšem používat tlakovou myčku. Zavlažovací zahradní systém sekačce nevadí.

Celkové hodnocení

Robotická sekačka Miimo HRM 3000

Robotická sekačka Miimo HRM 3000 je v současnosti vrcholným modelem z nabídky Honda. Jedná se o nejvýkonnější model jak co do plošného sekacího výkonu, tak i co do vybavenosti sekačky a jejích nesporných předností. Mezi ty největší přednosti sekačky patří bezesporu vodotěsnost a odolnost vůči vodě jako taková. Veškeré elektronické vybavení sekačky je uloženo v hermeticky uzavřeném pouzdře, které zaručuje nepřístupnost dokonce i stříkající vody. Sekačku můžete oproti jiným robotickým sekačkám beze všeho otočit na bok a vyplachovat zahradní hadicí jak shora, tak i zevnitř podvozku.

Dalším důležitým ukazatelem kvality je svahová dostupnost sekačky, samotný pohyb sekačky ve svahu a schopnost překonávat nerovnosti terénu. Zvládá posekat svažitý terén se sklonem 25° (47 %) a díky směrovým čidlům je schopna se pohybovat i po vrstevnici bez tendence stáčení jízdy ze svahu. Navíc směrová čidla udržují sekačku v jízdě stejným směrem, jakým sekačka do svahu najela. Při jízdě ze svahu je zase rychlost jízdy automaticky udržována tak, aby se předešlo prudkému brždění s následným poškozením trávníku. Je tak zaručena stejná kvalita sekání ve svahu jako na rovině.

Vyváženost sekačky a dobré rozložení hmotnosti umožňuje sekačce pohyb v terénu s velkými nájezdovými úhly a dobře kopíruje zakřivení terénu, aniž by trávník „sklapovala“. Sekačka je natolik inteligentní, že i když zapadne jedním kolem do díry, kterou vyhrabal váš pes nebo králík, dokáže se řízenými pohyby z díry sama vyprostit a pokračovat v práci.

Dobíjecí stanici pro tuhle sekačku můžeme umístit na libovolném místě zahrady tak, aby nerušila či nepřekážela.

A pověstnou „třešničkou na dortu“ je aplikace BluetoothTM ovládání chytrým telefonem. Sekačku Miimo HRM 3000 lze snadno a intuitivně programovat, nastavovat a ovládat prostřednictvím rozhraní BluetoothTM. Pro tento účel lze do svého chytrého telefonunainstalovat aplikaci pod názvem „Mii-monitor“ (jak pro android, tak i pro iOS). Například výšku sekání (ale i další funkce) lze na sekačce měnit pomocí vašeho chytrého telefonu na dálku.

Text Markéta Šimoníčková
Foto Ondřej Mazáč, HONDA

ZDROJ: PR článek společnosti HONDA

Kategorie: Zahradní technika
Tagy: benzínové sekačky robotické sekačky sekačky na trávu
Sdílejte článek