Zakládáme zahradu pro začátečníky
Ne každý je od přírody zahradním specialistou, a přesto touží po své vlastní zahradě. I péče o pozemek ovšem vyžaduje alespoň pár základních znalostí. Zahradníci začátečníci si ovšem často poměrně nevhodným naplánováním zahrady komplikují její následnou údržbu. Pojďme se společně podívat na to, čeho byste se na své zahradě měli pokud možno vyvarovat, abyste si pobyt na čerstvém vzduchu příjemně užili.
Ačkoli může některým zahrádkářům připadat péče o zahradu jednoduchá, svými neuváženými kroky si častokrát zbytečně přidělávají práci. Ta je stojí čas, finance a mnohdy je od zahradničení rychle odradí. Zahrada pro úplné začátečníky by měla mít jednoduchý koncept bez zbytečné příkrasy, která vše pouze komplikuje. Dopředu si sepište, co je pro vás na zahradě opravdu důležité a bez čeho se naopak klidně obejdete. Zvažte, zda pro vás nebude výhodné oslovit zahradního architekta, který bude vaše malé zkušenosti s péčí o zeleň brát v úvahu a navrhne vám zahradní dílo šité pěkně na míru.
Malý pozemek nenafouknete
Na začátku je vidina vlastní zahrady poměrně oslnivá a leckdo by se nechal zlákat, aby na svůj pozemek umístil co nejvíce prvků a různých typů výsadeb. Právě v tom ale bývá hlavní potíž. Zvláště na malém pozemku není místa nazbyt, takže je třeba se svými představami zacházet opatrně. Méně je mnohdy více, což v tomto případě platí dvojnásobně. Malý pozemek nemusí vždy znamenat málo práce. Pokud se kompozice nedomyslí zcela do detailu a bude přeplněná různými prvky, budete mít o zábavu při pravidelné údržbě postaráno. V každém případě se snažte do zahrady zakomponovat opravdu jen to, čeho se nemůžete vzdát a co je pro vás skutečně důležité. Velký pozemek většinou znamená více možností, ale ani tady to s realizací vašich představ nepřehánějte. Zahrada o ploše několika tisíc metrů čtverečních by měla být stejně tak jednoduchá a hlavně smysluplně založená, jinak na ní necháte ruce.
Péče o trávník je největší žrout času
Mnozí zahrádkáři si ani nedovedou představit, co všechno stojí za perfektním vzhledem trávníku. Sytě zelený porost bez plevelů je totiž pro mnohé opravdový polykač času, proto zvažte, zda takový trávník opravdu nutně potřebujete. Jestliže se po něm budete navíc intenzivně pohybovat, bude vhodnější raději zvolit méně intenzivní typ zeleného koberce. Ideální formou jsou například květnaté trávníky, které se sice sečou třeba i jednou týdně, ale díky některým květnatým druhům snesou větší zátěž a jsou odolnější vůči suchu. Navíc nevyžadují žádné hnojení ani postřiky. Na velkém pozemku potřebu údržby výrazně sníží květnaté louky, které je ideální zakládat ve vzdálenějších částech pozemku nebo v okolí přírodních prvků.
Nejčastější chyby
Mnoho začínajících zahrádkářů většinou touží po podobných věcech. Krásným trávníkem počínaje, ovocnými stromy a jezírky konče, ale věřte, že právě „perfektní“ vzhled některých prvků bývá založen na dobrých znalostech a jistých zkušenostech. Abychom byli trochu více konkrétní, rozebereme uvedené příklady. Zahradník začátečník možná ani netuší, co vše stojí za perfektním, sytě zeleným trávníkem bez plevelů. Kromě jedné až dvou sečí během týdne vyžaduje několikrát do roka postřik proti dvouděložným plevelům, které se zde chtě nechtě vždy usadí. Jarní a podzimní vertikutace bývají naprostou samozřejmostí, stejně jako hnojení na jaře, v létě a na podzim. Co si počít s krtinci a jinými terénními nerovnostmi? Občas budete muset trávník zapískovat a díry po nezvaných hostech dosypat trávníkovým substrátem a dosít osivem. Pokud trávník neodděluje od záhonů obrubník, bude třeba ho dvakrát ročně odrýpnout.
Do toho se občas vyskytnou různé houbové choroby, které laik mnohdy ani bezpečně nepozná. Ovocné stromy zase vyžadují pravidelný a odborný řez zaměřený na specifika daného druhu. Okrasné jezírko bez údržby nebude fungovat ani s jezírkovou technologií, vždyť ani ta není stoprocentní. Pokud se zahradou začínáte, možná bude lepší si hned na startu nevytyčovat příliš vysoké cíle. Začněte hezky pozvolna a s nabývajícími zkušenostmi se pouštějte do větších akcí. Náročný začátek vás sice možná bude chvilku bavit, ale časem si uvědomíte, že byste za tu dobu mohli stihnout mnoho jiného, a tento problém vás začne vás čím dál tím více pálit.
Začněte jednoduchým konceptem
Za perfektní zahradou, která je do jisté míry schopna fungovat i sama, stojí vždy perfektně promyšlený a majiteli na míru sestavený koncept. Právě na něj se ale v českých zahradách zakládaných svépomocí zapomíná, a to je právě ten důvod, proč může zahradničení v mnohých vyvolávat pocit neskutečných galejí. Na zahradě by mělo být jen to, co majitelé skutečně zvládnou. Prostor je dobré rozdělit do několika pohledově částečně oddělených celků, jejichž tematická náplň se bude lišit. Pokud rádi odpočíváte, určitě by neměla chybět odpočinková terasa nebo trávník na opalování, děti ocení herní nebo sportovní trávník, na němž se budou moci pěkně vyřádit, a své tchýni třeba vytvořte zeleninovou zahrádku s ovocným stromem.
Ovocné stromy spíše pro fajnšmekry
Představa vlastní zdravé sklizně je lákavá asi pro každého, ale i ovocné dřeviny vyžadují své. Samozřejmě je možné zvolit takzvanou „bezřezovou techniku“ péče, kdy se dřeviny ponechají svému osudu. Takové stromy ale nejsou příliš vzhledné, rychle stárnou, produkují malé plody a mohou trpět často chorobami. Zcela opačný přístup vyžaduje zase řez každý rok. Ten je ovšem pro každý typ dřeviny v některých detailech trošku odlišný, takže je nejdříve nutné si o daném druhu něco nastudovat. Právě špatně pojatý řez může být hlavním důvodem, proč se u svých krásných jabloní nikdy nedočkáte plodů a proč slivoně vyhánějí tak bujné pruty, které je třeba krotit i vícekrát za rok.
Zbytečně si nic nekomplikujte
Jednoduchý a dobře zvládnutý koncept musí vždy myslet i na zvládnutelnou údržbu. Jedna z nejzákladnějších chyb majitelů pozemků spočívá ve výsadbě rostlin přímo do travnaté plochy. Také se v tom poznáváte? Obsekávat tyto bodové výsadby určitě nikoho nebude dlouhodobě bavit, nehledě na časovou náročnost a případné poškození vysázených rostlin sekačkou nebo jinou technikou. Rostliny patří do záhonů, které mají jasně definovaný tvar a okraje. Čím jednodušší tvar záhonu, tím lépe se vám bude celá zahrada sekat. Do výsadeb sázejte pokud možno jen rostliny, kterým vyhovují místní podmínky, jinak bude třeba znásobit zálivku, což není efektivní ani z hlediska spotřeby stále více nedostatkové vody. Záhony mulčujte vhodnými materiály, které sníží riziko zaplevelení a omezí stejně tak i množství odpařované vody.
Zahrada pro začátečníka v bodech:
– zbytečně si nekomplikujte údržbu
– vybírejte jen rostliny vhodné do daných podmínek
– začněte jednoduchými věcmi, postupně si můžete přidávat obtížnost
– nesázejte rostliny do trávníku
– tvar záhonů by měl být jednoduchý a pozvolný, aby se dal pohodlně obsekávat sekačkou
– koncept zahrady stojí za úspěchem zahradního díla
– zvažte použití některých na údržbu náročných prvků – okrasné jezírko, výsadba ovocných stromů, zeleninové záhony, intenzivní okrasný trávník
TEXT A FOTO LUCIE PEUKERTOVÁ
ZDROJ časopis HOME
výborný pomocník na zahradu, motúčko funguje, a to velmi dobře..když jsem si četl u výrobce, že baterie může vydržet 14 dní, tak jsem tomu moc nevěřil, ale když jsem si elektrické motorové kolečko pořídil, tak jsem se přesvědčil, že při běžném denním používání je to opravdu možné..