Zastřešení pergoly
Pergola z dřevěných latí a trámků, která je porostlá popínavými rostlinami, vás sice v létě ochrání před přímým sluncem a nabídne i závětří, za deště ji však nemůžete využívat. Kvůli nepříznivým vlivům trpí navíc i […]
Pergola z dřevěných latí a trámků, která je porostlá popínavými rostlinami, vás sice v létě ochrání před přímým sluncem a nabídne i závětří, za deště ji však nemůžete využívat. Kvůli nepříznivým vlivům trpí navíc i dlažba a konstrukce pergoly. Co s tím? Řešení nabízí její zastřešení.
V současné době můžete vybírat z množství materiálů a jejich variant, které vám prodlouží
venkovní sezonu a umožní posezení pod pergolou i za deště. Mnohé z nich můžete využít i při pokrytí kůlny, dřevníku, přístřešku pro auto nebo jiných staveb.
Z čeho vybírat
Dříve se k zastřešení pergol hojně používal rákos nebo lepenka, po nich nastoupil sklolaminát a dnes se nejčastěji uplatní polykarbonát. Při výběru je důležitá průsvitnost střešní krytiny. Vždy je výhodnější zastřešení, skrze které proniká částečně světlo. Určité zastínění vám zajistí konstrukce pergoly, přívod světla umožní zase průsvitná či průhledná
krytina. Hodně prodávané jsou krytiny se strukturovaným povrchem na rubu – nedochází u nich totiž k odleskům a rozptýlené světlo je pod pergolou měkčí. Kromě průsvitnosti je podstatná i životnost materiálu a jeho cena, respektive poměr těchto dvou hodnot. K zastřešení pergoly lze samozřejmě využít i tradiční střešní krytinu, jako jsou šindele nebo plech, ale právě kombinace světla a stínu dodává pergolám jejich kouzlo.
Polykarbonátové desky
Polykarbonátové trapézové či vlnité desky jsou pružné, odolné, nejsou citlivé na
výkyvy teplot a nedeformují se vlivem slunečního záření. Z jedné nebo z obou stran jsou opatřeny ochranou před UV zářením a u čirého provedení jsou průsvitné z 95 %, u matného ze 75 %. Prodávají se v různých profilech a barevných odstínech, hladké nebo strukturované a vztahuje se na ně zpravidla desetiletá záruka. Jednoduchá bývá obvykle i jejich montáž, i když prodejci doporučují, aby ji provedli odborníci. K zastřešení pergol se používají nejčastěji jednodutinkové desky o síle 4, 6, 8 nebo 10 milimetrů. K dostání jsou ale také extrémně houževnaté plné desky. V porovnání se sklem je plný polykarbonát lehčí o 50 %, dutinkový dokonce o 93 %. Nevýhodou polykarbonátu je jeho roztažnost (až 4 mm/m) a nízká odolnost proti poškrábání.
Sklolaminátová krytina
Sklolaminát se vyrábí z polyesterové pryskyřice vyztužené skelným vláknem. Pryskyřice je zabarvena do teplého žlutého odstínu a skelné vlákno lehce rozptyluje světlo, které materiálem prochází, přitom však samo není vidět. V čirém provedení mají sklolaminátové desky průsvitnost asi 82 %, v kouřovém 70 %. Kromě přirozeného rozptylu světla je jejich předností i vysoká únosnost. Tato krytina je nabízena také v mnoha odstínech žluté, zelené nebo hnědé barvy, ale i v dalších barevných provedeních. Sklolaminát je navíc levný, prodává se ve velkých formátech a pergolu jím lze zastřešit i z jediného zakoupeného kusu.
Hliníkové a tradiční zastřešení
Využít můžete samozřejmě i neprůhlednou střešní krytinu, v tom případě se ale jedná spíš už o přístřešek než o pergolu. Jednou z možností jsou například hliníkové profily, které se však za horkého počasí silně přehřívají a sálá z nich teplo. Vhodnější je proto tradiční krytina uložená na latě či bednění, případně lehký asfaltový šindel nebo poplastovaný plech.
Zastínění markýzou
Určitou ochranu vám pod pergolou poskytne i zastínění výsuvnou markýzou,
která se v případě potřeby zasune do kazety upevněné na přilehlém domě. Nefunguje však jako ochrana před deštěm. Podobné řešení nabízejí i různé typy plachet, které ale mohou být použity i mimo pergolu. Kompromis mezi zastřešenou pergolou a zimní zahradou nabízejí i hliníkové konstrukce určené k zastřešení teras. Jejich výhodou je boční ochrana před silným větrem a za horka stačí boční výplně pouze otevřít.
FOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ
Zastřešení pergoly
Save
Uložit
Uložit