Závlaha pro každou zahradu
Udržet zahradu a trávník po celý rok v perfektním stavu není bez fungující závlahy možné. Vyberte si proto takový způsob zavlažování, který bude vyhovovat vám i vaší zahradě.Zavlažování je možné rozdělit na povrchovou, podpovrchovou a […]
Udržet zahradu a trávník po celý rok v perfektním stavu není bez fungující závlahy možné. Vyberte si proto takový způsob zavlažování, který bude vyhovovat vám i vaší zahradě.
Zavlažování je možné rozdělit na povrchovou, podpovrchovou a lokalizovanou závlahu.Povrchové zavlažovačeZávlaha pomocí hadicových zavlažovačů je nejjednodušší variantou vhodnou pro zahrady, na nichž nevadí povrchové vedení vody v hadicích. K zalévání se používají ruční postřikovače a rotační, překlopné nebo rozstřikovací zavlažovače, které bývají obvykle položené na zemi. Všechny tyto zavlažovače mají pevně danou kruhovou nebo obdélníkovou výseč závlahy.Podpovrchové postřikovačeTento typ zavlažování se využívá především pro trávníky. Závlaha se realizuje několika výsuvnými postřikovači umístěnými pod úrovní terénu, které se vysouvají tlakem vody. Na menších plochách se instalují postřikovače rozprašovací, na větších rotační. Postřikovače jsou propojeny podzemním vedením rozděleným obvykle do několika větví, které se kvůli potřebě vyššího tlaku spínají postupně. Vše je řízené programovatelnou řídicí jednotkou napojenou na srážkový senzor. Důležitá je rovnoměrnost závlahy, resp. dostatečný počet postřikovačů kvůli překrytí jednotlivých dostřiků.Lokalizovaná závlahaTento způsob zavlažování představuje cílenou dodávku vody k vybraným rostlinám. Volit můžete mezi třemi typy. Všechny je možné ovládat řídicí jednotkou a v závislosti na tlaku vody je někdy nutné k nim nainstalovat tlakový regulátor.- Kapková závlaha využívá nadzemní kapací hadice, které mohou měřit i několik set metrů a jsou vedené přímo kolem výsadby. Místo závlahy lze snadno změnit, hadice je možné ukrýt pod mulčovací kůru, štěpku nebo kačírek a po sezoně snadno odstranit.
- Bodové zavlažování realizují tzv. kapače propojené nadzemním nebo podzemním vedením. Na jedné zavlažovací větvi může být díky nízké spotřebě vody napojeno velké množství kapačů.
- Mikropostřik se využívá například při zavlažování skalek. V závislosti na typu trysek jsou postřikovače vhodné pro spodní nebo listovou závlahu. Postřikovače lze napojit na podzemní nebo povrchový zavlažovací systém. U nadzemního vedení je možná jakákoli změna zavlažované plochy a po sezoně snadná demontáž. Na jedné zavlažovací větvi může být velké množství mikropostřikovačů.
Konve a hadice
- Nejčastějším způsobem zavlažování menších zahrad, pařenišť či skleníků je stále ještě roznášení vody v konvích. Dříve používané kovové konve jen vystřídaly plastové.
- Pro závlahu větších zahrad se využívají zahradní hadice. Současné hadice jsou odolné proti zlomu, ohybu a prošlápnutí a nejčastěji mají průměr 13 milimetrů. Stejný průměr musejí mít samozřejmě i hadicové spojky, rychlospojky a přípojkyk ventilům a koncovým zařízením. Životnost hadice ovlivňuje šetrná manipulace, praktickou pomůckou je proto závěsný držák nebo hadicový vozík.
- Závlahu velkých ploch značně usnadní odběrové vodní zásuvky. Jedná se o krabicové přípojky s odklopným víkem napojené na podzemní vedení vody a rozmístěné po zahradě tak, aby pokryly celou zavlažovanou oblast. Hadici či postřikovač pak stačí jednoduše připojit na „stop-ventil“ a můžete zalévat.
FOTO: THINKSTOCK A ARCHIV FIRMY MOUNTFIELD
Závlaha pro každou zahradu
Kategorie:
Zahrada
Sdílejte článek