Sad_3.jpg

Zimní práce v ovocné zahradě

05. 03. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Zimní měsíce zanechávají v mnohých lidech dojem, že je třeba nechat zahradu v klidu odpočívat, a s pracemi začít až na jaře. Opak je ale pravdou. Například sad potřebuje vaši pozornost během celého roku. Stromy sice v zimě […]

Zimní měsíce zanechávají v mnohých lidech dojem, že je třeba nechat zahradu v klidu odpočívat, a s pracemi začít až na jaře. Opak je ale pravdou. Například sad potřebuje vaši pozornost během celého roku.

sad_3

Stromy sice v zimě opravdu procházejí fází vegetačního klidu, ale aspoň tak máte čas na nutný servis. Jednou z takových typických činností tohoto období je stavba opěrných konstrukcí třeba pro štíhlá vřetena jabloní, nebo pro ostružiny, maliníky, aktinídie (kiwi) či vinnou révu. Samozřejmě je možné pracovat jen tehdy, kdy není půda zmrzlá, abyste mohli hloubit jámy, zatloukat či betonovat opěrné kůly.

Tyto týdny se také výborně hodí pro opravu již stojících drátěnek. Povolené části je třeba odvázat a znova napnout a pevně uchytit. Také zkontrolujte úvazky stromů, zda se dráty náhodou nezařezávají do jejich kůry. V tom případě je nutné hned úvazy povolit a zhotovit volnější uchycení. Odstraňte také uhnilé kolíky a kůly a nahraďte je novými.

sad_1

Vápnění není zbytečné

Ještě před příchodem opravdové zimy se silnějšími mrazy by se mělo provádět další velmi důležité opatření, a sice nátěr kmenů vápnem. Pokud jste to ještě nestihli, máte šanci to ještě napravit. Zabnráníte tak popraskání kůry změnou barvy kmene.To se stává v době, kdy přes den teploty stoupnou dost vysoko nad bod mrazu a následně v noci přijde silnější mráz. Sluneční paprsky způsobí, že v pletivech předčasně začne proudit voda, která přes noc následně zmrzne. A protože má led větší objem než voda, dojde k trhání pletiv. Zabránit tomu můžete právě natíráním kmenů a silných kosterních větví vápnem nebo jiným vhodným nátěrem. Bílá barva totiž odráží sluneční paprsky, které potom nedokáží kmen dostatečně zahřát a rozproudit v nich vodu. Vápnění má také významný léčebný účinek, protože významně omezuje přezimující škůdce a ničí jejich vajíčka nakladená v kůře stromů.

Během zimní procházky zahradou také důkladně prohlédněte stromy. Před opdem listí jste možná přehlédli takzvané mumie – shnilé plody, které zůstaly viset ve větvích, kde časem postupně vyschly. Pokud v korunách zůstanou, na jaře se stávají významným zdrojem šíření houbových chorob, proto je třeba je odstranit. Zakopejte je nebo je nechte dokonale zetlít v kompostu.

sad_2

Užitečné ptactvo

V zimě nezapomeňte ani na užitečné ptactvo. Sýkorky i další druhy zpěvných ptáků patří v ovocné zahradě mezi významné pomocníky v boji proti škodlivému hmyzu. Po celou zimu intenzivně čistí konce letorostů od nakladených vajíček mšic, čímž snižují jejich jarní nápor. Abyste si je na zahradě udrželi trvale co v největším počtu, pravidelně je přikrmujte. Bud jim vhodnou směs připravte doma nebo sáhněte po hotovém krmivu z obchodu. Pokud ještě nemáte na své zahradě pěkné krmítko, mátě nejvyšší čas to napravit. Právě sloupy opěrné konstrukce jsou vhodným místem, kam krmítko umístit. Také ho můžete dát na silné větve. Opravte i ptačí budky. Jejich první obyvatelé se vracejí už v předjaří, tak je do této doby třeba všechno potřebné stihnout.

Škodí nejen hlodavci

Nepříjemnými zimními škůdci ovocných stromů jsou hlodavci a lesní zvěř. Dokáží dokonale ohlodat kůru, což často vede k jejich úhynu. Kmeny proto ještě před příchodem zimy obalte pletivem s hustými oky nebo kupte plastové chrániče. Bude vás to stát pár korun, což je nepatzrný zlomek penz v porovnání s rozsahem škod, kterým tímto jednoduchým opatřením zabráníte. Důležité je mít v pořádku i oplocení pozemku, zvláště tam, kde sousedít zahrada nebo sad s lesem nebo volnou krajinou, kde bývá hodně zajíců. Nezapomeňte tedy plot pravidelně kontrolovat a případné díry hned opravte.

Rozsáhlé poškození kořenů mají za teplejších zim na svědomí drobní hlodavci, ten nejnebezpečnější je hryzec vodní. Žije v blízkosti vodních toků, ale i kanalizace. Buduje si rozsáhlé podzemní systémy a přes den většinou spí. Na hryzce je třeba se připravit už v době výsadby stromků tím, že jejich kořeny chráníte košem z pletiva. Před příchodem zimy i něhem ní chraňte stromy pomocí požerových nástrah, které je třeba pravidelně kontrolovat a případně doplňovat.

Zimní řez se blíží

Přelom zimy a jara je spojení s počátkem nového vegetačního období, kterému předchází zimní řez. S tím začněte koncem zimy, v době, kdy už nejsilnější mrazy polevily. Začíná se s řezem rybízu, angreštu a maliníku, pokračuje se jádrovinami, tedy jabloněmi a hrušněmi a nakonec přicházejí na řadu peckoviny. Vynechat tento řez je velká chyba, větší prohřešek je ale udělat jej špatně. Do této činnosti se proto nepouštějte bezhlavě, ale dopředu si vše potřebné nastudujte. Zatím na to máte dost času.

Pomozte svým pomocníkům

Během zimy si najděte čas i na opravu nářadí, které jste po celý rok používali a jež si čas od času zasluhuje údržbu.

  • Dřevěné i kovové násady očistěte od nečistot, přebruste smirkovým papírem, natřete olejem a dejte je někam pod střechu.

  • Nůžky a pilky rozeberte a zkontrolujte, jestli není potřeba některý díl vyměnit za nový.

  • Každou část zase vyčistěte, přebruste ostří a po sestavení opět naolejujte a uložte.

 Marián KomžíkFoto Profimedia.cz a autor  Další informace najdete v lednovém vydání Flóry.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze