Image002-19.jpg

Zimní zahradní wellnes

06. 01. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Nabídky na wellnes pobyty tvrdí, že jen u nich si dokonale odpočinete od stresu a naberete nové síly. Ale stejný relax může nabídnout i vaše vlastní zahrada. Nevěříte? Odpočinek na zahradě má oproti veřejným wellness […]

Nabídky na wellnes pobyty tvrdí, že jen u nich si dokonale odpočinete od stresu a naberete nové síly. Ale stejný relax může nabídnout i vaše vlastní zahrada. Nevěříte?

Odpočinek na zahradě má oproti veřejným wellness centrům mnoho výhod – patří mezi ně soukromí i to, že se zde dá relaxovat celou zimu. Týdenní pobyt stres nevyřeší. Zapuštěná vířivka, ve které lze uvolnit tělo uprostřed zasněžené zahrady nabízí mimořádný požitek, ale oddech pod širým zimním nebem si zvládnete vytvořit i s menšími náklady.

Pohyb na čerstvé vzduchu
Samotná péče o zahradu je posilováním na čerstvém vzduchu. Pokračovat v něm můžete i v zimních měsících. Pokud zrovna neprší nebo nepadá sníh, klidně si vytáhněte cvičební podložku nebo deku ven. Stačí se dostatečně obléci do teplého, ale zároveň pohodlného oděvu. Cvičení na zimní zahradě lze ovšem pojmout i jako otužování, jen je třeba začít pozvolna a vrstvy odkládat postupně, aby vám bylo stále příjemně. I v prosinci a v lednu však může sluníčko v závětří hřát tak, že vám nebude zima ani v tričku. Vystavit alespoň část těla paprskům je zdravé – podpoří dobrou náladu i tvorbu vitamínu D, nezbytného pro zdraví i vitalitu. Po celý rok můžete na zahradě využít trampolínu, slack-line nataženou mezi stromy, na které lze posilovat koordinaci a rovnováhu, nebo se protáhnout na houpačce.

Otužování svědčí nejen pleti
Přínosy otužování pro zdraví, psychickou pohodu i krásu jsou nesporné, přesto je provozuje poměrně málo lidí. Je totiž třeba překonat prvotní odpor, a také vyřešit, kde a jak začít. Studená sprcha je jako úvodní procedura užitečná, ale není dostatečně efektivní ani zábavná. Vlastní zahrada je obrovskou výhodou – můžete se otužovat pěkně v soukromí. Ideální je koupací jezírko, protože se na zimu nemusí vypouštět a pokud zamrzne, lze v něm udržovat otvor. Pokud ho nemáte, stále se nabízí mnoho dalších možností. Pro začátek docela stačí se studenou vodou polévat. Poté můžete skočit do ledové vany nebo sudu. A pokud napadne měkký sníh, proč si v něm nezkusit poležet?
První krok do ledové vody není snadný téměř pro nikoho. Nemusíte se propracovat až k půlhodinovému plavání v ledu, na to je ostatně třeba dlouhodobý trénink, stačí skutečně pár vteřin a později minut, aby se celé tělo prokrvilo, vyloučilo hormony štěstí a dobré nálady a paradoxně krásně prohřálo. Při rozumném otužování byste se neměli po osušení a oblečení byste se třást zimou, ale naopak si užívat nezvyklý pocit vnitřního tepla. Zima se pravda může po jeho odeznění dostavit, pak je nejlepší si naordinovat pohyb.

Potěšení z protikladů
Jiným způsobem otužování je střídání horka a chladu, například ve finské sauně, využívá ho však i Kneippova lázeň nohou, která posiluje cévy i celkové zdraví a je prevencí křečových žil. Na zahradě si ji připravíte snadno a nebude vadit, že nacákáte všude kolem. Stačí napustit vhodné nádoby horkou a studenou vodou, aby sahala přibližně pod kolena – měly by být tak velké, aby vám umožnily pohodlně dělat kroky na místě. Poslouží jak dětské vaničky, tak odolné a prostorné plastové kádě na míchání malty, jejichž dno můžete navíc vyložit oblázky. Pak přešlapujte dvě minuty v horké vodě, minutu ve studené, kterou může nahraditi sníh, a několikrát střídání opakujte. Ostatně také běhání nebo chůze ve sněhu naboso je skvělá a jednoduchá otužovací disciplína. Stejně jako přešlapávání nebo čapí chůze pouze ve studené vodě posiluje cévní systém, zvyšuje odolnost a obranyschopnost organismu, přispívá k psychické pohodě a odplavuje stres. Kdo si tuto proceduru oblíbí, ocení zahradní brouzdaliště, které může navazovat na jezírko, anebo se třeba samostatně vinout mezi záhony. Příznivé účinky má i studená koupel rukou a paží – stačí je do chladivé vody na půl minuty ponořit. Stejně jako u celého těla je chlad paradoxně prohřeje, a zvýšené prokrvení uleví i krku, hrudi a šíji. Někdy může tato jednoduchá procedura utišit i bolest hlavy.

Odpočinek uprostřed sněhu a mrazu
V zimě lze na zahradě nejen cvičit a otužovat se, ale také odpočívat. Aby se skutečně jednalo o příjemnou relaxaci, dobře se oblečte. Kromě vlněného oblečení je vhodná i dlouhá péřová bunda. Další velmi užitečnou pomůckou bývají velké sedací pytle s extrudovanou náplní, která dobře izoluje a pokud se do takového vaku zapadnete, bude vám skutečně teplo.

Rovněž večerní zimní zahradu si můžete užívat. Svíčky a lucerny jsou dokonce působivější nežli v létě, zvláště pokud jsou trávník a rostliny pokryté sněhem nebo jinovatkou. Nejen romantické duše potěší ohýnek, který dává kromě světla i sálavé teplo. A je je jedno, zda ho rozděláte za tmy, za šera i ve dne.

Zahřát vás může také voda, tentokrát skutečně horká – kromě vířivek si lze pořídit i speciální sudy, ve kterých se lázeň neustále dohřívána, aby nevychladla. Ještě na méně peněz přijde obyčejná vana, nejlépe alespoň trochu izolovaná nebo do země zapuštěná. Tak jako tak však bude třeba často dolívat horkou vodu – můžete ji ohřívat třeba v kotlíku na nedalekém ohni. A lze ji i příjemně provonět smrkovými nebo borovými větvičkami, které budou plavat na hladině.

 

Viola Martinková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze