Zimolez kamčatský: první zdroj čerstvých vitaminů
Pokud chcete do své zahrady opravdu nenáročnou ovocnou dřevinu, zimolez kamčatský lze jedině doporučit. Tento zajímavý keř – někdy se mu také říká kamčatská borůvka – má nejen krásné plody atraktivní sytě modré barvy, ale […]
Pokud chcete do své zahrady opravdu nenáročnou ovocnou dřevinu, zimolez kamčatský lze jedině doporučit. Tento zajímavý keř – někdy se mu také říká kamčatská borůvka – má nejen krásné plody atraktivní sytě modré barvy, ale je to vůbec nejdříve dozrávající ovoce v našich zeměpisných šířkách. Dozrává v polovině května, ještě před jahodami, které se po dlouhé roky označovaly jako první sezonní ovoce.
Plody zimolezu kamčatského jsou výrazně modré, s voskovým ojíněním, nepravidelného válcovitého tvaru. Starší odrůdy měly bobule drobné, ty dnešní je mají čím dál větší, u některých dorůstají i do čtyř centimetrů. Obsahují mnoho pro zdraví velmi cenných látek, například velké množství železa, vitaminů C a A i dalších.
Jak na správné pěstování
Zimolez se může vysazovat celoročně s výjimkou měsíců, kdy je půda promrzlá. Vyhovují mu standardní podmínky, nemá žádné speciální nároky. Jen musíte zohlednit způsob jeho růstu a tomu přizpůsobit spon. Zimolez tvoří kompaktní keříky, které velikostí odpovídají třeba rybízům. Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr.
V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky. Tedy pokud zajistíte optimální podmínky pro bezproblémový vývoj, k nimž patří pravidelná okopávka. Keře mají mělce uložený kořenový systém a o vodu a živiny musí bojovat s plevelem. V sušších měsících nezapomínejte ani na pravidelnou závlahu a občasné přihnojení.
Pravidelný řez pro lepší úrodu
Důležitý je také správně provedený řez. Po výsadbě podpoříte růst, a to – podobně jako u rybízů – hlubším zásahem. V následujících letech se zaměřte na nejsilnější výhony, které dlouhým řezem donutíte k nasazení květů a plodů. Později je třeba pravidelně obměňovat plodící výhony. Zimolez má tendenci k zahušťování keřů, proto je třeba odstraňovat nejen nadpočetné a neperspektivní výhony, ale i ty již odplozené. Správně ošetřovaný keř může dávat ovoce až třicet let.
Kamčatský původ je výhodou
Zimolez patří mezi nejodolnější ovocné druhy. Díky svému kamčatskému původu mimořádně dobře odolává mrazům, a to včetně květů, jimž neublíží ani pokles teploty až na pět stupňů pod nulou. Rostliny nepoškodí ani houbové choroby a nenapadají je škůdci, v tuzemských podmínkách se proto pěstují bez jakékoli chemické ochrany.
Třebaže se zimolez v některých zemích pěstuje na velkých plochách, vy se s ním zatím můžete setkat výlučně v zahradách. Ve světě se jeho pěstování a šlechtění intenzivně věnují zejména v Severní Americe, Rusku, baltských a skandinávských republikách, ze sousedů pak v Polsku.
Zdraví na talíři
Plody zimolezu se užívají nejen k přímé konzumaci, ale přidávají se také do jogurtů a vaří se z nich i džemy a šťávy. Díky vysokému obsahu antokyanů se z něj vyrábí také přírodní barvivo –, někdy se pěstují hlavně kvůli němu.
SORTIMENT ODRŮD
Ještě před nedávnem se keře tohoto zajímavého druhu prodávaly jen pod všeobecným druhovým označením. Velmi rychle se do zahradnických center a e-shopů dostaly vyšlechtěné odrůdy a jejich sortiment se rozšiřuje nevídaným tempem. Na trhu nyní napočítáte několik desítek druhů. Sice se u mnohých setkáte s částečnou samosprašností, ale na tuto vlastnost se nelze zcela spolehnout. Berte zimolez jako cizosprašný druh a do zahrady vysaďte minimálně dvě různé odrůdy. Pro stabilitu sklizní je ale v každém případě vhodné zvolit výsadbu více odrůd. Vybírat je z čeho; zde jsou nejdostupnější odrůdy, na které narazíte v obchodech nejčastěji.
Rané odrůdy
‚Atut‘
Jde o velmi úrodnou odrůdu. Tvoří rozložité keře dorůstající přibližně do výšky kolem jednoho a půl metru. Plody jsou sladké s typickou nahořklou příchutí. Výhodou této odrůdy je i to, že po dozrání bobule neopadávají a dobře drží na keři. Do zahrad se doporučuje vysazovat ji společně s odrůdou ‚Duet‘, s níž se vzájemně velmi dobře opylují; sama je výborným opylovačem.
‚Borealis‘
Odrůda tvoří středně vysoké keře, které v dospělosti dorůstají do výšky kolem jednoho a půl metru. Plody dozrávají v první polovině května, jsou velké a mají příjemně sladkou chuť. Také ony neopadávají a dobře drží na výhonech i v plné zralosti. Odrůda je plně odolná vůči chorobám a škůdcům, je mrazuvzdorná, a to i v době kvetení.
‚Jugana‘
Tvoří středně vysoké keře dorůstající do jednoho a půl metru. Rostliny jsou vysoce odolné proti chorobám a mrazu, a to i v době kvetení. Do plodnosti vstupují brzy, úroda je vysoká a pravidelná. Plody mohou mít délku až čtyři centimetry, čímž se řadí k největším, dozrávají v první polovině května, velmi dobře drží na větvičkách a lze je i krátkodobě skladovat. Jejich chuť je velmi dobrá, bez trpkých tónů.
‚Karina‘
Patří mezi rané odrůdy s vysokou plodností. Rostliny vynikají silným růstem a jsou velmi odolné jak vůči mrazům, tak i vůči napadení houbovými chorobami. Plody bývají velké, protáhlé, velmi atraktivní. Pro dokonalé opylení je vhodné ji vysazovat společně s odrůdou ‚Morena‘.
Středně rané odrůdy
‚Bakčarskij Velikan‘
Tyto keře rostou vzpřímeně, dosahují výšky až 1,9 metru. Plody dozrávají přibližně v polovině května, jsou nadprůměrně velké, dorůstají do čtyř až pěti centimetrů. Jejich chuť je velmi dobrá, bez typické nahořklé příchuti. Odrůda je odolná vůči chorobám a škůdcům i mrazům, a to i v době kvetení.
‚Doč Velikana‘
Jde o silněji rostoucí odrůdu, která dosahuje výšky kolem 1,7 metru. Je úrodná, z jednoho keře sklidíte kolem 3,5 kilogramu plodů. Ty dozrávají v polovině května, opět patří k těm větším a dorůstají do velikosti až pět centimetrů a váží kolem dvou gramů. Jsou ale středně náchylné k opadávání po dozrání. Chuť je příjemně sladkokyselá, bez nahořklé příchuti.
‚Duet‘
Tato středně silně až silně rostoucí odrůda se střední dobou dozrávání dává velké rovnoměrně dozrávající plody. I zralé dobře drží na větvičkách. Jejich chuť je sladkokyselá, jen nepatrně nahořklá. Keře patří mezi velmi plodné, doporučuje se vysazovat je v kombinaci s odrůdou ‚Atut‘, s níž se vzájemně dobře opylují.
‚Nimfa‘
Novější středně raná odrůda pochází z ruského šlechtění. Tvoří středně velké keře kulatého tvaru, které se nezahušťují. Úroda bývá poměrně vysoká, pohybuje se kolem dvou kilogramů z jednoho keře. Podlouhlé plody dorůstají do váhy 1,3 gramu, jsou modrofialové barvy, s typickým voskovým povlakem a příjemnou vůní. Chuť mají sladkou a příjemnou, jsou aromatické.
‚Woloszebnica‘
Tato poměrně úrodná odrůda tvoří kompaktní kulovité keře vysoké zhruba 1,8 metru. Plody začínají v našich podmínkách dozrávat v polovině května. Jsou velké, s nerovným povrchem, středně ojíněné, s výraznou modrou barvou. Chuť mají sladkou, šťavnatou a velmi dobrou. Keř potřebuje opylovače, není ale na jejich výběr náročný, opylit ho mohou prakticky všechny odrůdy.
Pozdní odrůdy
‚Czeljabinka‘
Tato odrůda tvoří středně silně rostoucí keře. Plody dozrávají koncem května, jsou střední až velké velikosti, podlouhlého hruškovitého tvaru, modré barvy se silným ojíněním na povrchu. Mají příjemnou sladkokyselou chuť. Je mimořádně úrodná, vhodnými opylovači jsou odrůdy ‚Smolinska‘ a ‚Dlinoplodna‘. Rostliny velmi dobře odolávají suchu.
‚Dlinoplodna‘
Plody dozrávají na přelomu května a června. Jsou velké, dosahují váhy až 1,3 gramu, velmi chutné, chybí jim typická nahořklost. Bobule mají podlouhlý tvar, co do hmotnosti a velikosti bývají různé. Patří mezi úrodné odrůdy, vhodnými opylovači jsou odrůdy ‚Czeljabinka‘, ‚Izjuminka‘ a ‚Smolinska‘.
‚Morena‘
Jde o poměrně novou ruskou odrůdu, keře dorůstají do jednoho a půl metru a sklízí se z nich kolem 2,5 kilogramu plodů. Plody jsou velké, modrofialové, podlouhlé s typickými deformacemi a se sklonem k mírnému opadu po dozrání. Chuť je osvěžující, sladkokyselá, poměrně aromatická, bez hořkosti. Bobule mají vysoký obsah vitaminu C. Tuto odrůdu je vhodné vysadit s odrůdou ‚Karina‘.
‚Sinoglaska‘
Plody dozrávají koncem května, jsou velmi velké, vyrovnané, cylindrického tvaru, načervenalé až světle modré, ojíněné. Mají výbornou chuť a dají se v kuchyni zpracovat v podstatě jakýmkoli způsobem. Odrůda vyžaduje opylovače, vhodnou odrůdou je ‚Dlinoplodna‘. Výborně odolává mrazu i suchu.
Marián Komžík, foto autor
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.Save