Zkusíte si vypěstovat huang qui?
Huang qui je čínský název šišáku bajkalského, který patří ve východní medicíně k padesáti nejvýznamnějším léčivkám. Snižuje vysoký tlak, zklidňuje nervovou soustavu a pomáhá při žaludečních nevolnostech. Svými tmavě fialovými květy, které se objevují v pozdním létě, […]
Huang qui je čínský název šišáku bajkalského, který patří ve východní medicíně k padesáti nejvýznamnějším léčivkám. Snižuje vysoký tlak, zklidňuje nervovou soustavu a pomáhá při žaludečních nevolnostech.
Svými tmavě fialovými květy, které se objevují v pozdním létě, připomíná šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis) šalvěj. Stejně jako ona a celá řada léčivých bylin patří do čeledi hluchavkovitých. Tato trvalka dorůstá do výšky více než půl metru, je pro ni typická čtyřhranná načervenalá lodyha. Světle zelené hladké a tuhé listy jsou lysé na rozdíl od většiny rostlin ze stejné čeledi. Až dva centimetry dlouhé květy mají světlou skvrnu ve spodní části a dohromady tvoří klasy. Pěstují se nejčastěji fialové či modré varianty, ale mohou být i růžové či bílé. Léčivé látky obsahuje jak nať, tak kořen, jenž na průřezu překvapí citronově žlutou barvou. Může být dlouhý desítky centimetrů a u několik let staré rostliny dva až tři centimetry silný.
Pěstování
V přírodě roste šišák v asijské části Ruska, proto také druhový název bajkalský, ale i v Číně, Koreji či Mongolsku. Na našem území se volně nevyskytuje, ale pěstujete se v zahradách jako okrasná trvalka. Pokud si ji chcete vysadit, kupte si sazenice ve specializovaném obchodě. Množení dělením trsů není vhodné, kořeny tvoří málo podzemních oček. Můžete zkusit pěstování ze semen, kterých má rostlina velké množství. Prvních květů se ale dočkáte až po deseti letech. Výsev se provádí zjara do truhlíku ve skleníku, mladé rostliny se po vzejití vysadí ven a teprve po zesílení se dávají na vhodné místo – šišák potřebuje slunce, ale nevadí mu ani lehký polostín, a dobře odvodněnou půdou. Starší rostliny snesou i sucho. Jen na takovém místě bude bylina tvořit silné léčivé kořeny.
Sklizeň
Kořeny získáte z nejméně tříletých, lépe čtyřletých rostlin. Uklidňující účinky však mají i listy a lodyhy. Obsah léčivých látek se mění podle fáze vývoje – v době květu klesají, zvyšují se opět až po dozrání semen. Nať je tedy nejkvalitnější před květem. Suší se ve slabé vrstvě nejlépe na sítech při teplotě okolo čtyřiceti stupňů. Kořeny se sklízejí v předjaří nebo na podzim, po vyrytí a vyprání ve vodě se podélně rozdělí a suší v troubě při mírné teplotě do padesáti stupňů. Z čerstvých si lze připravit tinktury.
Léčivé vlastnosti a využití
Šišák bajkalský léčí vysoký krevní tlak či křeče. Jeho výrazné sedativní vlastnosti lze využít i pro pomoc při nejrůznějších alergických reakcích, tedy třeba ekzémech, kopřivkách, ale také senné rýmě. Účinný je rovněž při pocitech úzkosti, depresích a srdeční neuróze. Má také protizánětlivé účinky, které pomáhají třeba při problémech s průduškami, infekcích ledvin, ale i jater, lze jej užívat i při artritidě. Využívá se rovněž jako adaptogen – látka zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím. Výrazně posiluje obranyschopnost i regeneraci těla, proto jej často jako podpůrný prostředek berou pacienti během léčby rakoviny. Nehodí se ale pro těhotné. Přestože nemá vedlejší účinky, doporučuje se maximálně po šesti týdnech užívání udělat čtrnáctidenní pauzu. Šišák se nesmí kombinovat s alkoholem.
Léčivé přípravky
Odvar z kořene
Tři čajové lžičky nadrceného sušeného kořene přelijte asi půl litrem vody a pět minut vařte. Poté odvar nechte trochu zchladnout. Pije se dvakrát až třikrát denně.
Odvar z natě
Jednu lžičku sušené natě zalijte čtvrtlitrovým šálkem vroucí vody a čtvrt hodiny louhujte. Nápoj se pije teplý, a to třikrát denně. Odvar je možné použít i jako kloktadlo při bolesti v krku.
Tinktura
Sto gramů čerstvého kořene nakrájejte nadrobno a zalije litrem alespoň čtyřicetiprocentního alkoholu. Lahvičku nechte tři týdny stát, pravidelně ji protřepávejte. Tinkturu užívejte šest týdnů třikrát až čtyřikrát denně. Vhodné množství je také možné přesněji odvodit podle hmotnosti člověka – užívá se jedna kapka na kilogram a den, ty se pak dělí na jednotlivé dávky. Tedy vážíte-li šedesát kilogramů, užíváte čtyřikrát denně patnáct kapek nebo třikrát denně dvacet.
Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock