Zlatá a zdravá divizna
Také jste při letních vycházkách po loukách a pastvinách obdivovali vysoké a štíhlé siluety divizen? Až je uvidíte příště, nasbírejte si žluté květy na sušení, jsou výborné proti kašli. A nejen to. Divizny nejčastěji objevíte […]
Také jste při letních vycházkách po loukách a pastvinách obdivovali vysoké a štíhlé siluety divizen? Až je uvidíte příště, nasbírejte si žluté květy na sušení, jsou výborné proti kašli. A nejen to.
Divizny nejčastěji objevíte na slunných lukách a okrajích pastvin nebo ve stráních, nevadí jim ani kamenité prostředí. Jde o rostlinu, která se v krajině objevuje ve velkém množství už celá staletí. A stejně tak dlouho se využívají její léčivé účinky.
Nejen na kašel
Diviznové květy obsahují saponiny, flavonoidy a slizové látky – přeloženo do jazyka laiků látky usnadňující například vykašlávání, vitamin P se silnými antioxidačními účinky a uklidňující rostlinné slizy. Kombinace těchto látek uleví při různých typech kašle, protože potáhne sliznice a chrání je nejen mechanicky před dalším drážděním, ale i před napadením škodlivými mikroorganismy.
Pro léčebné účinky se používají dva druhy divizen s velkými květy. Jde o diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) a diviznu sápovitou (V. phlomoides). Jejich květy měří až pět centimetrů a zaujmou výraznou vůní. Od sebe je rozeznáte například podle toho, že první má listy částečně pokryté chloupky, druhá je téměř lysá. V přírodě se často setkáte ještě s diviznou malokvětou (V. thapus). Ačkoli se také řadí mezi léčivky, nasbírat dostatek drobných květů na sušení je pracné, proto se na výrobu čajů, olejů a dalších přípravků téměř nevyužívá.
Na sběr jděte dopoledne
Divizny kvetou dlouho, každé ráno se na stvolu objeví tři až čtyři nové rozvité květy, které ovšem do odpoledne zvadnou a odpadnou. Proto se na sběr vydejte dopoledne, kdy jsou nejvíce rozvité. Vytrhávají se po jednom z kalichu. Protože stvoly během sezony stále přirůstají, rostliny kvetou řadu týdnů, za příznivého a slunečného počasí od června až do října.
Správně usušené květy si uchovávají zářivou barvu a měly by v papírovém sáčku chrastit. To se vám povede, když je nepomačkáte (jinak zhnědnou) a každý den je rozložíte v co nejtenčí vrstvě například na síto. Sušení by mělo být co nejrychlejší, jinak divizna zplesniví. Divizny sbírané v různých dnech by se neměly dávat dohromady.
Dva roky života
Divizny jsou v naprosté většině typické dvouletky – první rok vytvoří robustní přízemní růžici listů, druhý vykvetou. Jestliže ji na zahradě máte, bude se zde sama vysemeňovat a udrží se na pozemku dlouhé roky. Vypěstovat se dá i ze semen, která jsou běžně k dostání. Pozor, drobná černá semena potřebují ke klíčení slunce, proto se nezasypávají příliš silnou vrstvou půdy. Třebaže v přírodě rostou divizny i na velmi chudých stanovištích, na zahradě jim vytvořte lepší podmínky. Potřebují přiměřeně vlhkou půdu a dostatek slunce.
Setkat se můžete i s kultivary určenými přímo k pěstování na zahradě, které vznikly z divizny černé (V. niger), což kupodivu není dvouletka, ale trvalka. Na rozdíl od divizny velkokvěté má tmavě zelené a hladké listy, vnitřek drobného žlutého květu vždy tvoří kontrastní fialové tyčinky. Květní laty dorůstají do výšky zhruba jeden metr.
Na zahradách se často pěstuje i dvouletá divizna hedvábná (V. bombyciferum). Od ostatních druhů se liší výrazně větvenými květními výhony. Jde o opravdu mohutnou rostlinu, která se hodí například na pozadí stepních partií na slunci. U vysokých druhů divizen můžete provádět i zpětný řez příliš vysokých odkvetlých výhonů. Z paždí listů vám pak vyrostou boční laty, a rostlina tak zůstává až do podzimu hustá a pěkná.
Přípravky z divizny
Čaj
Jednu čajovou lžičku diviznových květů přelijte sto padesáti mililitry vroucí vody. Nechte deset až patnáct minut louhovat a přeceďte přes jemné sítko, abyste odstranili velmi jemné chloupky, které by mohly dráždit. Čaj pomáhá při odkašlávání a tlumí podráždění hrtanu.
Výluh za studena
Smíchejte po dvaceti gramech květů divizny, listů podbělu a jitrocele kopinatého, slézových květů a fenyklových nažek. Směs roztlučte v hmoždíři a čajovou lžičku této drtě nechte v šálku jednu a půl hodiny louhovat ve studené vodě. Poté slijte. Výluh tiší dráždivý kašel, pije se třikrát denně šálek po dobu jednoho týdne.
Olej
Hrst čerstvých květů nasypte do sto mililitrů olivového panenského oleje. Uzavřenou sklenici postavte na osluněné místo a každý den obsah pořádně protřepte. Po třech týdnech olej slijte přes jemné sítko do tmavé lahvičky a dejte do chladu. Přípravek používejte k ošetření ran, odřenin a vyrážek i jako obklad na revmatické klouby.
Bylinné máslo
Hrst čerstvých květů promačkejte se sto gramy nesoleného másla a dejte do lednice. Bylinné máslo přidávejte kašlajícím nemocným do vařené zeleniny, polévek nebo mažte na pečivo. Jeho účinek ještě zesílíte pokapáním medem a přidáním špetky čerstvého tymiánu.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock
Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.