Zvířata v zimní zahradě
Zima a nastydnutí může být nebezpečné nejen pro lidi, ale i zvířata. Zatímco kočky zůstávají raději doma, psi ven několikrát denně musejí. A co třeba králíci a morčata? Chlad ohrožuje zvířata už při krátkodobém pobytu […]
Zima a nastydnutí může být nebezpečné nejen pro lidi, ale i zvířata. Zatímco kočky zůstávají raději doma, psi ven několikrát denně musejí. A co třeba králíci a morčata?
Chlad ohrožuje zvířata už při krátkodobém pobytu venku, což platí zvlášť pro krátkosrsté psy. Ovšem i ti, kteří jsou zvyklí být celý rok venku, potřebují přizpůsobit boudu k tomu, aby v ním mohli žít, když teploty klesnou pod nulu.
Nejlepší do boudy je sláma
Je-li bouda správně velká, pes si ji dokáže vyhřát sám, vy mu s tím však můžete pomoci. Doporučuje se pro toto období vyměnit klasickou přepážku mezi předsíní a ložnicí za zateplenou. Stejně tak zvýšený práh u vstupu zajistí, že se dovnitř nedostane voda, ale ani průvan. Velmi důležité je i zakrytí vchodu vhodným materiálem – zvolit můžete například závěs z měkčeného PVC, ideálně průhledný, aby měli přehled o tom, co se děje venku. Navíc tento materiál odolá i teplotám pod nulou. Zvolit můžete i starou deku, která také zabrání chladnému vzduchu, aby pronikal přímo do boudy. Naopak jako podestýlku deky, ani staré matrace nedávejte, snadno totiž navlhnou a zvíře na nich může nastydnout. Mnohem lepší je klasická sláma. Nenavlhne a výborně izoluje, navíc pes si v ní může udělat vlastní pelech, který ho lépe zahřeje. Jakmile přijdou velké mrazy, které ovšem trvají zpravidla jen pár dnů, měli byste zvířeti umožnit vstup do domu – například do předsíně, garáže, nebo třeba vytápěné kůlny.
Králík a morče
Králíci chovaní jako rodinní mazlíčci a morčata se většinou přesouvají na zimu domů, ale mohou zůstat v chladném období i venku, pokud jim připravíte správné zázemí. Tedy takové, kam se nedostane vítr. Využít tedy můžete zahradní domek nebo jim vybudovat kotec na terase. Neměl by se dotýkat země, protože od té jde chlad. Proto ho podložte například polystyrénem a uvnitř vystelte slámou nebo senem, obojí poslouží jako výborný izolant. Právě sucho a čistota jsou pro přežití králíků a morčat venku nejdůležitější. Proto jim podestýlku měňte alespoň jednou týdně, a dokonce se doporučuje ji nejprve nechte deset minut v troubě při osmdesáti stupních. Dávejte tako pozor, aby měli dostatek čisté nezmrzlé vody a krmiva. Pokud zvířata budete mít třeba v zahradním domku bez oken, musíte jim několik hodin denně svítit, nesmějí být nepřetržitě potmě. A je lepší chovat v jednom kotci více zvířat najednou – nejen pro zábavu a potěšení, ale také se vzájemně zahřejí. Mírnou zimu pak přežijí venku celou, ovšem pokud teplota v jejich domku klesne pod patnáct stupňů – to se může stát, je-li venku kolem pěti stupňů nad nulou –, měli byste je přestěhovat do tepla.
Až začne na jaře růst tráva, vytvořte jim výběh s pastvou. Musí být zabezpečený nejen shora, ale u králíků také také proti podhrabání. V tom zvířata zastaví podzemní zábrana nebo pletivo. Použijte to s velkými oky, kterými snadno prorůstá tráva. Takovou ohrádku pak můžete i posouvat podle potřeby. K nezbytnému vybavení patří nádoba s vodou nebo napáječka a jesličky na seno. K odpočinku poslouží domek s jedním vchodem, ve kterém není průvan, vystlaný suchou čistou slámou nebo hoblinami. Morčata ocení i prolézačky.
Ptáci
Pomoci přežít zimu venku však potřebují i ptáci, kteří neodlétají do teplých krajů. Posloužíte jim nejen plným krmítkem s vhodnou potravou. Noci pak tráví v početných skupinách, kde se snižuje jejich teplota pomaleji, než když by byli jednotlivě. Zpravidla hledají dutiny ve stromech, v budkách, za odstávající kůrou anebo i v hustých keřích. Pokud jim tedy takové místo na zahradě dopřejete, pomůžete jim lépe přežít tyto měsíce.
Ježci
Ježkům k přezimování postačí přístupný kompost nebo kupa listí a klestí v koutě zahrady. V zimě spí tvrdě, teplota jim klesne na pět stupňů, dech i tep se zpomalí a oni spotřebovávají tukové zásoby. Pokud jim dojdou předčasně, mohou z úkrytu vylézt a hledat potravu i pomoc u člověka. Podávejte pouze libové syrové maso, granule pro psy či kočky a čistou vodu. Žádné mléko, ovoce nebo slané jídlo! Dokud se ježek hojně dokrmuje a je aktivní, můžete ho nechat i při nižší pokojové teplotě, později bude potřebovat místo chladnější, ale bezmrazé. A na něm domek na spaní, bedničku vyplněnou slámou, senem nebo suchým listím a také výběh. Ježci jsou velmi aktivní, prostor potřebují a pozor – umějí překvapivě dobře šplhat. I sem mu přichystejte potravu a vodu, ačkoli se již nebude krmit každý den. Ježek bude vděčný za odblešení, ke kterému můžete použít sprej proti blechám nebo klíšťatům, nebo blechy vyčesat nad lavorkem s vodou. Odčervování je diskutabilní, může i uškodit – provádí se pouze pod dohledem zkušeného veterináře. Na jaře pak můžete odpočatého ježka v podvečer vypustit na zahradu, nejlépe u připraveného úkrytu, kde mu ještě nechte misku s vodou a nějaké jídlo na rozloučenou.
foto Shutterstock