Zvirata1.jpg

Zvíře na zahradě: radost, nebo starost?

02. 09. 2016
Diskuze (0)
Sdílet

Psi i kočky zahradu milují. Majitelé jim proto nebrání v tom, aby si pobyt venku užili. I když jde často o život. Zvířatům i zahradě. Víte, na co dávat proto, než vypustíte na trávník a […]

Psi i kočky zahradu milují. Majitelé jim proto nebrání v tom, aby si pobyt venku užili. I když jde často o život. Zvířatům i zahradě. Víte, na co dávat proto, než vypustíte na trávník a mezi záhony své domácí mazlíky? zvirata1Jedovaté rostliny, hnojiva, ostré nářadí… to je jen část seznamu nebezpečných věcí, které budou pro zvířata více než lákavá ke zkoumání. A ohrožují je na zdraví i životu. Naopak pes či kočka dokážou ohrozit majitele, přesněji jeho nervy, když během pár minut rozhrabou čerstvě založené záhony nebo u plotu vyšlapu cestu v pěstěném trávníku. Přitom zpravidla stačí pár drobností a všechny tyto problémy odstraníte.

Stačí neopatrně hozená hračka nebo velká žízeň a k bazénu se přiblíží i ten sebeopatrnější pes.

Stačí neopatrně hozená hračka nebo velká žízeň a k bazénu se přiblíží i ten sebeopatrnější pes.

Co ohrožuje zdraví zvířat? Máte pocit, že je vaše zahrada bezpečná, protože – už kvůli dětem – máte hnojiva, jedy, ochranné prostředky na květiny a další věci uložené v horních policích, aby na ně vaši potomci nedosáhli? Ovšem věci ve výšce nejsou zvlášť před kočkami v bezpečí. Právě naopak. Existuje tady možnost, že je shodí, obaly se při pádu rozbijí nebo otevřou, a pak může dojít k otravě. Všechny chemické látky proto skladujte buď v uzamykatelných skříňkách nebo raději mimo zahradu. Zdraví zvířat mohou ohrozit i barvy, ředidla a podobné výrobky. Hlavně majitelé psů by měli zabezpečit také zahradní jezírka a bazény, zvlášť ty zapuštěné do terénu. Stačí špatně hozená aportovací hračka nebo žízeň, které vedou i opatrné psy, že se přiblíží k okraji bazénu a omylem spadnou dovnitř. Ostražití by měli být vlastníci brachycefalickým ras, což je výraz pro krátkou hlavu. Do této skupiny patří například anglický a americký buldok, francouzský buldoček a několik dalších. Kvůli stavbě těla a lebky se jim ve vodě špatně dýchá, mohou zde trpět až respiračními problémy, které v některých případech končí i udušením. Variant, jak zabezpečit bazén, existuje několik. Levněji vás přijdou lamelové plachty, které se neprotrhnou ani pod hmotností většího psa, nebo zastřešení. Mezi bezpečnostní prvky se často uvádí i zábradlí či plot, ty ale zvířata snadno přeskočí a v pádu do vody jim nezabrání.
Zvlášť před kočkami nejsou v bezpečí ani jedy a chemické látky zamčené v zahradním domku nebo skladované ve výškách.

Zvlášť před kočkami nejsou v bezpečí ani jedy a chemické látky zamčené v zahradním domku nebo skladované ve výškách.

Stejně tak pozor na otevřený krb a ohniště, zvlášť pokud na nich zůstanou zbytky jídel po grilování. Ovšem největší nebezpečí na zvířata často číhá za hranicí pozemku, kde zpravidla vede silnice. Zatímco u psa stačí dbát na to, aby byla zavřená branka a vrátka, kočky jen tak něco nezabrzdí, Určitou překážkou je vysoká plot, jehož horní okraj je zakloněný do zahrady.
Chcete-li zabránit kočce, aby si udělala ze záhonu toaletu, udržuje zem neustále mírně vlhkou.

Chcete-li zabránit kočce, aby si udělala ze záhonu toaletu, udržuje zem neustále mírně vlhkou.

Jak ochránit své záhony? Zahrada sice skýtá nejedno nebezpečí pro vaše zvířata, ovšem i ona sama dokážou na pozemku nadělat nemalé škody. Majitelé psů pravděpodobně už několikrát dosazovali túje či jiné dřeviny do živého plotu poté, co jim zežloutly a uhynuly. Na vině je značkování psů. Odnaučit je to nelze, stromy a keře zachránit ano. Doporučuje se psům, s fenkami tyto problémy nejsou, připravit ke vchodu například velké kameny, které jim nahradí patníky a sloupky a ony tak nezničí stromky. Větší nepořádek dokáže udělat pes, pokud se rozhodne bránit teritorium a při tom neustále běhá kolem plotu. Rostliny či trávník zde brzy vezmou za své a vysévat či vysazovat nové bývá zbytečné, zničí je opět. U menších a středních plemen pomůže – pokud to dispozice dovolují – postavit se plot, který psi nepřeskočí a zabrání jim ve vstupu do těchto míst. Jestliže si přece jen zde přejete zeleň, například kvůli ochraně soukromí, vysaďte sem rostliny nebo keře s ostny, například růže, dřišťály nebo hlohyně. Po pár pokusech pes běhání kolem plotu vzdá.
Pokud psi hrabu díry do záhonů, položte na ně například bílou netkanou textílii.

Pokud psi hrabu díry do záhonů, položte na ně například bílou netkanou textílii.

Ohroženým místem, a to od psů i koček, jsou záhony a čerstvá výsadba. Pro ty první je přímo lákavé ve zkypřené půdě hrabat díry. Pokud se zde rozrostou květiny či zelenina, už to pro ně tolik zajímavé není. Proto je možné čerstvé sazenice chránit buď bílou netkanou textilií, která rostliny chrání a zároveň k nim propouští světlo, vzduch i vodu, pomůže i obyčejná drátěnka. U té ale pozor, nesmí ležet přímo na záhonu, aby skrz ní rostliny neprorostly. Další alternativu nabízejí stále oblíbenější vyvýšené záhony, ohraničené dřevěným bedněním nebo třeba zídkou. Nejenže ochrání rostliny, ale vás při práci nebudou tolik bolet záda. Na záhonech dokážou velmi často škodit i kočky, které je používají jako toaletu. Sice existují různé odpuzovače ve sprejích, které lze vyzkoušet, ovšem zkušení chovatelé i zahrádkáři radí udržovat záhony neustále vlhké, mokrá hlína kočkám vadí a budou se jí vyhýbat. Přemokření rostlin se bát nemusíte, záhony stačí jen mírně polít, nikoli je zavlažovat do hloubky. Jako ochrana opět poslouží bílá netkaná textilie. Okrasné záhony můžete zamulčovat drobnými kamínky či oblázky. Pozor, kůra a štěpky kočky neodradí, právě naopak.
Chcete-li zabránit kočce, aby si udělala ze záhonu toaletu, udržujte zem neustále mírně vlhkou.

Chcete-li zabránit kočce, aby si udělala ze záhonu toaletu, udržujte zem neustále mírně vlhkou.

Nepřítel ukrytý v trávěKočky a psi volně se pohybujíc po zahradě a v trávě je třeba chránit proti blechám, klíšťatům a dalším a parazitům. Kdo se někdy pokoušel dostat zvlášť do kočky prášek či pastu, kupuje dnes výhradně obojky a přípravky v pipetách, které se aplikují do oblasti mezi lopatkami a účinkují až několik měsíců.
Žloutnou vám túje, protože si zde pes značkuje teritorium? Nabídněte mu místo nich třeba velký kámen.

Žloutnou vám túje, protože si zde pes značkuje teritorium? Nabídněte mu místo nich třeba velký kámen.

Obojky se vyrábějí ze směsi materiálů, které se označují jako polymerová matrice. V nich jsou obsažené účinné látky, které se postupně uvolňuj a přecházejí do lipidové vrstvy kůže a srsti zvířete a odtud na celý povrch těla, které chrání až několik měsíců. Podobně fungují i pipety, ty se aplikují na místo mezi lopatkami, kde si je zvíře nedokáže slízat. Při nákupu je ale nutné rozlišovat, zda chcete chránit psa nebo kočku, a jestli mají být účinné pouze proti klíšťatům nebo blechám, či více parazitům zároveň.


 Mezi jedovaté rostliny na zahradě patří

  • Hrachor
  • Clematis – plamének
  • Azalka
  • Oleandr
  • Ostrožka
  • Rododendron
  • Lupina
  • Čemeřice černá
  • Tisový keř

 Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock  Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.Flora titulka_07_2016Save

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze